Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Wędrujący Dom Tańca / Potańcówka z Kapelą Manugi z Bukówca Górnego oraz kolektywem Niedzielne Muzykantki

8 czerwca g. 18:0022:00

| Darmowy

Stowarzyszenie Dom Tańca Poznań oraz Dom Kultury „Orle Gniazdo” zapraszają na taneczne spotkanie z muzyką tradycyjną. Zapraszamy solo i w parach, młodszych i starszych, rodziców z dziećmi, dziadków z wnukami. Zawirujemy z przytupem w rytm wielkopolskich wiwatów i nie tylko. Na parkiecie wspierać nas będzie wodzirej.

Do tańca zagrają Kapela Manugi z Bukówca Górnego oraz poznański kolektyw Niedzielne Muzykantki!

Kapela dudziarska Manugi muzykuje niezmiennie od 40 lat, przygrywa do tańca, grywa na weselach, zabawach, wieczorkach. Manugi są laureatami wielu nagród konkursów w kraju i za granicą, m.in. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. W 2006 roku otrzymali za całokształt działalności nagrodę im. Oskara Kolberga. W ich repertuarze znajdują się głównie utwory tradycyjne – oberki, polki, walcerki, przodki, wiwaty i tańce figurowe, okraszone muzyką dud i skrzypiec podwiązanych oraz śpiewem (przyśpiewkami) z rejonu Bukówca Górnego. Zafascynowani i zainspirowani muzyką i tradycjami innych regionów, chętnie próbują nowych dźwięków, często w poszerzonym składzie o skrzypce sekund, bębenek lub kontrabas.

Niedzielne Muzykantki to energetyczny kolektyw muzykujących kobiet, radośnie, świeżo i bez ograniczeń, czerpiący z dźwięków rozsianych po Polsce (i nie tylko) wzdłuż i wszerz. Pochodzą z różnych miast i wsi. Grają polki, oberki, walczyki, kujawiaki, kozaki.

 

WSTĘP WOLNY!

 

Potańcówka jest częścią projektu „Wędrujący Dom Tańca – program edukacyjno-artystyczny dla mieszkańców Poznania”. Jego częścią są także warsztaty taneczne dla dorosłych oraz warsztaty taneczne i plastyczne dla dzieci. Szczegółowy harmonogram dostępny będzie na stronie: http://osiedlemlodych.pl/orle-gniazdo/ oraz na https://www.facebook.com/domtancapoznan/

 

Wędrujący Dom Tańca” to spotkania z kulturą tradycyjną dla mieszkańców Poznania. Koncepcja projektu odwołuje się do wspólnotowego doświadczenia kultury, tańca, muzyki i śpiewu.

 

Dom Tańca to spotkanie z surową, spontaniczną, wyrastającą z naturalnego rytmu życia muzyką wiejską. To radość z doświadczania tradycyjnych, zapomnianych często form zabawy przy dźwiękach skrzypiec, bębnów, dud, lir korbowych i innych tradycyjnych instrumentów. Dom Tańca to idea i przestrzeń, do której w Poznaniu od kilkunastu lat zaprasza Jacek Hałas i inni muzycy i reprezentanci amatorskiego ruchu artystycznego zachwyceni pięknem kultury tradycyjnej. Celem istnienia domów tańca jest tworzenie wspólnoty. Tej ulotnej, jednorazowej, rodzącej się w zbiorowym ruchu, ale także tej trwalszej, zacieśniającej więzi, odwołującej się do świata dawnych, zbiorowych obrzędów. Podczas wydarzeń organizowanych przez poznański Dom Tańca doświadczyć można najbardziej archaicznych form celebracji grupowego spotkania, jakimi są tańce korowodowe, a także spróbować swoich sił w kujawiaku, oberku czy polce. Na pomysł stworzenia przestrzeni umożliwiającej kontakt z kulturą muzyczną wsi w warunkach miejskich, zaaranżowanej na wzór wiejskich potańcówek, jako pierwsi wpadli Węgrzy. Miało to miejsce na przełomie lat 60. i 70. XX wieku i stanowiło wówczas alternatywę dla oficjalnej kultury państwa komunistycznego. Współcześnie domy tańca są alternatywą wobec banalizującej rzeczywistość popkultury.

 

Projekt „Wędrujący Dom Tańca – program edukacyjno-artystyczny dla mieszkańców Poznania” dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Poznania.

Strona internetowa:

https://www.facebook.com/domtancapoznan/

Szczegóły

Data:
8 czerwca
Czas:
18:00 – 22:00
Koszt:
Darmowy
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/domtancapoznan/