Mural dla Osiedla
Idea łączenia pokoleń
Integracja i aktywizacja społeczności spółdzielczej stanowi obecnie wyzwanie, przed którym stoi SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu. W 2015 r. Spółdzielnia zorganizowała Konkurs pn. „Hasło dla Osiedla”, którego celem był wybór przez mieszkańców motta oddającego charakter Spółdzielni. Zwycięskie „Łączy pokolenia” w naturalny sposób wpisało się w specyfikę ratajskiego fyrtla jako miejsca relacji społecznych przedstawicieli kilku generacji, w którym tradycja i historia spotyka się z młodością i nowoczesnością. To jasny przekaz dla wszystkich, że wielopokoleniowe Rataje, Chartowo i Żegrze to synonim bliskich relacji, przyjaźni oraz wspólnych działań. Dzięki tej inicjatywie Spółdzielnia zachęciła członów społeczności spółdzielczej do podjęcia interakcji i dialogu z instytucją, stawiając mieszkańców jako najważniejsze jej ogniwo podejmujące wiążące i akceptowalne decyzje.
„Mural dla Osiedla” łączy pokolenia
Kontynuując to wyzwanie w 2016 r. Spółdzielnia ogłosiła kolejny Konkurs pn. „Mural dla Osiedla”, a jego założeniem było pozyskanie zdjęć portretowych mieszkańców, a spośród wybranych wykonanie murali na ratajskich blokach. Jednocześnie główną ideą projektu stało się hasło Spółdzielni „Łączy pokolenia”. Ku zadowoleniu Organizatorów Konkursem zainteresowali się nie tylko młodsi mieszkańcy Rataj, ale także Seniorzy. W związku z tym dzięki zdjęciom osób w różnym wieku oraz różnej płci w pełni udało się zrealizować wspomniane motto.
Pierwszy mural na spółdzielczym bloku z wielkiej płyty powstał w 2017 r. na elewacji szczytowej budynku na os. Piastowskim 18-24. Kolejne malowidło ścienne zostało odsłonięte z okazji Jubileuszu 60-lecia Spółdzielni na os. Rusa 1-10. „Łączy pokolenia” nie jest już tylko płonnym hasłem, niesie za sobą wartość, dzięki realizacji murali warstwa słowna została przeniesiona na obraz. Rataje zyskały twarz, a właściwie twarze mieszkańców – bohaterów, którzy są ich wizytówką i cechą szczególną.
W 2018 r. powstał także szczególny i niezwykły projekt poświęcony wybitnej aktorce filmowej i teatralnej oraz wieloletniej mieszkance poznańskich Rataj – Krystynie Feldman w hołdzie jej pamięci. W 2020 r. malowidło znalazło się wśród 30 prac finałowych w międzynarodowym konkursie Street Art Of The Year.
Kolejne miejsce, które zyskało „nowe twarze” to ściana szczytowa budynku o numerach 31-37 na os. Powstań Narodowych. Mural w kolorach szarości powstał w 2020 r.
Ratajskie murale wykonywane są w bardzo specyficzny i charakterystyczny sposób, w tzw. technice pikselowej nazywanej także mozaikową, a każde zdjęcie składa się z kilku tysięcy kwadratów. Inspirację dla Spółdzielni stanowił mural poświęcony urodzonemu w Lesznie poecie, dramaturgowi i prozaikowi – Stanisławowi Grochowiakowi. Projektantem oraz twórcą ratajskich murali jest Wojciech Ejsmondt – wykonawca leszczyńskiego malowidła ściennego.
Dzięki realizacji murali Spółdzielnia spełnia kilka celów: estetyczny – znajdując kreatywny sposób na zagospodarowanie przestrzeni dba o wizerunek zewnętrzny budynków mieszkalnych i ich otoczenie oraz przede wszystkim społeczny – „łączy pokolenia” poprzez bezpośrednie zaangażowania mieszkańców w działania Spółdzielni.