O Stanicy „Gościraj”


Stanica Harcerska „Gościraj” w Gościmiu to jedna z wizytówek Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” w Poznaniu oddalona od stolicy Wielkopolski o 125 km (gm. Drezdenko, woj. lubuskie). Położona jest nad malowniczym jeziorem Gostomie w Puszczy Noteckiej. Otaczają ją lasy, jeziora, czyste powietrze oraz cisza, które sprzyjają zdrowemu i spokojnemu wypoczynkowi.


Historia „Gościraju”


Organizowany przez SM ,,Osiedle Młodych” i Ratajski Dom Harcerza ,,Skaut” obóz letni w Puszczy Nadnoteckiej nad Jeziorem Gostomie to już tradycja. W 2015 roku Stanica Harcerska ,,Gościraj” w Gościmiu obchodziła 40.lecie istnienia. Przez ten, trzeba przyznać, długi czas – w obozach w Gościmiu wzięło udział ponad 15 tys. uczestników.Na samym początku były tylko namioty. Teraz są domki na betonowych palach.

Historia Gościraju rozpoczyna się w 1975 roku. Druhowie: harcmistrz Włodzimierz Warchalewski oraz harcmistrz Wojciech Tokłowicz odkrywają malownicze miejsce obozowania nad Jeziorem Łąkie, niedaleko wsi Gościm, które już w lipcu wita pierwszych ratajskich harcerzy. W 1980 roku z Nadleśnictwa Karwin przychodzi wiadomość o przeniesieniu obozowiska nad Jezioro Gostomie, a 12 miesięcy później rodzi się pomysł budowy w tym miejscu Stanicy. Pracami nad jej powstaniem kierują przyjaciele ratajskich harcerzy: Józef  Lachowicz, Włodzimierz Marcinkowski oraz Grzegorz Szymczak. W 1983 roku na obozowiczów czekają już budynek gospodarczy, a także prysznice i umywalnie. Myśl o budowie głównego budynku składającego się z jadalni z zapleczem, komendy, bloku medycznego oraz zuchówki pojawia się wraz z powstaniem w Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” w Poznaniu,  „Społecznego Komitetu Budowy Bazy w Gościmiu”. Plany budowy harcerskiego kompleksu stają się rzeczywistością. Pierwszymi gośćmi Stanicy „Gościraj” są harcerze z byłego NRD i CSSR, którzy przybyli do Puszczy Noteckiej w ramach harcerskiej wymiany. Do tej pory obozowicze spali w namiotach, w 1999 roku Stanica zostaje zaopatrzona w drewniane domki „Robinsonadki”. W 2005 roku Stanica „Gościraj” to główny budynek z tarasem (jadalnia, komenda, blok medyczny, zuchówka), budynek sanitarny, gospodarczy i 17 drewnianych domków „Robinsonadek”, własne kąpielisko, boiska do piłki nożnej i siatkówki, własne zasilanie energetyczne i własne ujęcie wody. Lata 2010 – 2015 mijają pod hasłem remontów (prace malarskie, wymiana dachówki,  modernizacja łazienek, wymiana kanadyjek na nowe wygodne łóżka), które służą udoskonalaniu warunków w Stanicy i zapewnieniu bezpieczeństwa harcerzom.

W ciągu 40 lat Stanica zmieniała swoje oblicze, ale zawsze zachowywała i zachowuje jedno –harcerskiego ducha. Klimat tej okolicy i atmosfera, którą tworzą sami obozowicze przyciąga od lat nie tylko miłośników harcerstwa.


Dokąd zapraszamy?


Stanica „Gościraj”, to główny budynek z tarasem, budynek sanitarny, gospodarczy i 17 drewnianych domków „Robinsonadek”, własne zasilanie energetyczne i własne ujęcie wody wraz ze stacją uzdatniania.W budynku głównym znajdują się kuchnia wyposażona zgodnie z normami HACCP, jadalnia/świetlica na 80 miejsc, komenda, blok medyczny wraz z gabinetem pielęgniarki, zuchówka na 36 miejsc. Stanica posiada własne kąpielisko, boiska do gier zespołowych, stoły do tenisa stołowego, bilard, piłkarzyki, trampolinę o średnicy 450 cm, huśtawki oraz ekran multimedialny w jadalni.
Zuchówka, czyli pawilon noclegowy oraz każda 6-osobowa „Robinsonadka” wyposażona jest w szafę lub regał na odzież, stolik i krzesła. Kadra natomiast ma do dyspozycji 1 pokój oraz 2 domki w bezpośrednim sąsiedztwie zakwaterowania uczestników.


KONTAKT


Ratajski Dom Harcerza „SKAUT”
os. Piastowskie 101
61-164 Poznań


gosciraj@osiedlemlodych.pl


663 664 600WYDARZENIA KULTURALNE

3 czerwca 16:00
Pożegnanie Szafy!


22 czerwca 11:00
Czy słyszysz?