Memento mori. Śpiew i taniec dla nieobecnych
15 listopada g. 17:30 – 21:00
Wydarzenie Nawigacja
W kalejdoskopie tradycyjnego cyklu rocznego, listopad jest miesiącem wyjątkowym, bo otwiera go pustka. Wraz z nadejściem jesieni spowalniają, aż w końcu zatrzymują się prace w polu, a znajdujące się dotychczas w obrzędowym centrum ciężkości, spracowane ciało ustępuje miejsca temu, co mniej materialne. W naszych myślach zaczynają częściej pojawiać się bliscy, których brak staje się bardziej dotkliwy i odczuwalny – nie tylko podczas wspólnej pracy, ale też w czasie odpoczynku, świętowania. Jest to więc ich czas. Jest to też nasz czas, bo pustka, która po nich zostaje, czeka teraz na wypełnienie. Można ją zagospodarować na wiele sposobów, ale mądrość społeczności tradycyjnych pokazuje, że najlepiej być wtedy razem. Proponujemy więc zejść się i na dwa różne sposoby podtrzymać pamięć o nieobecnych. Najpierw odprowadzimy ich śpiewem. Gromadząc się przy pieśniach zadusznych pozwolimy wybrzmieć stracie. Będą to gęste, wielozwrotkowe pieśni, w których znajdzie się przestrzeń dla każdego ze wspominanych. Potem, po przerwie na ułożenie w sobie dźwięków, odprowadzimy ich tańcem. Wypełnimy pustkę wspomnieniami nie mniej ważnymi – tymi radosnymi. Przywołamy je w tanecznym wirze tak, jakbyśmy znowu mogli dzielić się z bliskimi weselem.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że w każdym z nas listopad może rodzić inne potrzeby, dlatego wydarzenie ułożone jest tak, żeby uczestniczyć można było zarówno w obu jego odsłonach (do czego serdecznie zachęcamy), jak i tylko w jednej z nich. Śpiewanie zaduszne, prowadzone przez Dorotę Kurkowicz i Piotra Braszaka rozpocznie się o 17:30 i potrwa około półtorej godziny, a o 19:00, po przerwie na oddech, rozpocznie się potańcówka z kapelą Powsinoga.
17:30 – 19:00 Śpiewanie zaduszne
19:00 – 21:00 Potańcówka z kapelą Powsinoga (po krótkiej przerwie na oddech i słodki poczęstunek)
O artystach:
Kurkowicz / Braszak – duet śpiewaczy, zawiązany w Poznaniu, gdzie przecięły się dwie ścieżki, prowadzące przez ekspedycje terenowe, wywiady z wiejskimi śpiewakami i muzykantami, spotkania ze starymi i nowymi mistrzami tradycji. Dorota jest archeolożką i skrzypaczką, a muzyką tradycyjną zajmuje się od kilkunastu lat, grając i śpiewając w przeróżnych konstelacjach. Piotr jest tłumaczem literatury, badaczem pieśni i lirnikiem.
Powsinoga – skład powstały na przecięciu muzycznych dróg, które zanim spotkały się w stolicy Wielkopolski, ciągnęły przez kraj jak długi i szeroki, raz po raz zachodząc w odwiedziny do sąsiadów zza Bugu. Od momentu spotkania muzyczni tułacze razem już kontynuują wędrówkę, zagrzewając miejsca wszędzie tam, gdzie ugoszczą ich życzliwe rytmy i przychylne potupywanie.
Organizatorzy wydarzenia: Ratajskie Centrum Kultury, Klub „Cybinka”
Partner wydarzenia: Stowarzyszenie Dom Tańca Poznań
Wstęp wolny. Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.
Adresaci: wydarzenie tylko dla Seniorów
Obowiązuje rezerwacja miejsc dowolną drogą kontaktu z biurem Klubu Cybinka.
Zapraszamy! 💟