Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Warsztaty z leśnikiem „Zatrzyj ślady” – o świadomym obcowaniu z przyrodą

1 grudnia 2023 g. 17:00

Zapraszamy bardzo serdecznie na warsztaty, podczas których chcemy uświadomić sobie swoją rolę w kontakcie z naturą, jak i co czerpać z pobytu na łonie natury, jak obserwować przyrodę, bez zbędnego niszczenia i wykorzystywania. Chcemy cieszyć się jej urokiem, czuć, rozumieć, doświadczać. Oczywiście trzeba być do tego przygotowanym, umieć sobie radzić w wielu sytuacjach, mieć wiedzę z różnych dziedzin. Tylko wtedy takie wędrowanie będzie miłe, owocne i bezpieczne. Techniki jakich się nauczymy, to te znane z survivalu, natomiast my nie musimy walczyć, jesteśmy przygotowani, możemy skupić się na świecie, który nas otacza, doświadczać otaczającą nas przyrodę.

„Leave No Trace” to filozofia która będzie nam przyświecać przez całość warsztatów. Podróżuj, wędruj, przebywaj na szlaku, czy w lesie. Rób to jednak tak, by Twoja obecność pozostawiała jak najmniej śladów, by odpowiedzialnie korzystać z uroków środowiska.

Poprowadzimy dzieci na szlak poprzez mój spakowany na wędrówkę plecak. Kolejne wydobywane z niego elementy będą tematem do omówienia i dyskusji, a wszystko to w otoczeniu przyrody którą chcemy poznać i obserwować.

W dobie postępującej katastrofy klimatycznej staramy się działać na rzecz otaczającej nas natury i włączać do tych działań mieszkańców poznańskich Rataj, Chartowa i Żegrza, którym ten temat jest bliski i nieobojętny. Dlatego też, Ratajskie Centrum Kultury przygotowało szereg działań i warsztatów ekologicznych pn. Ratajska Kawiarenka Naprawcza. Nie będzie to jedno miejsce, gdzie organizatorzy projektu wraz z jego uczestnikami będą starali się naprawiać naszą świadomość, a kilka – by ideą i postawami eko zarażać jak najszersze grono.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Ratajska Kawiarenka Naprawcza”, sfinansowanego przez Fundację Veolią. Organizator projektu – Ratajskie Centrum Kultury. Partnerzy projektu – SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu i ratajskie domy kultury.

Warsztaty poprowadzi Marcin Szwarc – leśnik

Wstęp wolny, obowiązują zapisy.

Szczegóły

Data:
1 grudnia 2023
Godzina:
17:00

Organizator

Ratajskie Centrum Kultury, DK „Polan STO”

Miejsce wydarzenia

DK „Polan Sto”