„AKCJA LATO 2023”

w Domu Kultury „Orle Gniazdo”

 

W dniach od 03 lipca do 25 sierpnia 2023 r. (z wyłączeniem terminu 14.08-18.08) w Domu Kultury „Orle Gniazdo” na os. Lecha 43  w Poznaniu zorganizowano siedem turnusów półkolonii. W każdym turnusie utworzyliśmy 1 grupę liczącą po 30 uczestników w wieku od 6 do 12 lat. Łączna liczba półkolonistów wyniosła 210 osób. Od tego roku opłata dla dzieci mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” w Poznaniu wynosiła 420 zł a dla dzieci spoza Spółdzielni – 470 zł. Dzieci codziennie otrzymywały posiłki –obiad, a na koniec tygodnia upominki i nagrody za poszczególne konkursy.

Program zajęć realizowany był od poniedziałku do piątku w godzinach  od 7:30 do 16:00. W tym czasie zapewniono dzieciom profesjonalną opiekę wychowawców oraz bogatą ofertę zajęć. Nie zabrakło zabaw ruchowych, integracyjnych i edukacyjnych. Półkoloniści mieli również okazję poznać stare i nowe zabawy podwórkowe oraz rozwijać logiczne myślenie poprzez rozwiązywanie łamigłówek, szyfrów i zagadek przygotowanych przez wychowawców. Program zajęć podobnie jak w ubiegłych latach był bardzo zróżnicowany, obejmował zarówno stałe elementy, jak i zupełnie nowe atrakcje. Podczas siedmiu tygodni dzieci brały udział w zorganizowanych wycieczkach autokarowych. Uczestnicy półkolonii wyjeżdżali m.in. do Grodu w Pobiedziskach, Krainy Zabaw BOGILU, Folwarku Konnego Hermanów, Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, Stajni Inny Świat w Pławnie oraz Centrum Turystyki i Edukacji KAWKA w Konarskim.

W tym roku nie szczędziliśmy naszym półkolonistom ruchu. Szaleństwa w salach zabaw, wspinaczka na ściance „Climbing Spot”, zajęcia z capoeiry, czyli brazylijskiej sztuki walki, warsztaty samoobrony, akrobatyczne wygibasy,  warsztaty taneczne – to tylko niektóre z atrakcji, podczas których dzieci mogły dać upust drzemiącej w nich energii.  Nie zabrakło też tradycyjnych spotkań na Spółdzielczym Stadionie Sportowym OLIMP na os. Rusa, który stał się miejscem integracji półkolonistów ze wszystkich ratajskich Domów Kultury. A jak stadion to oczywiście olimpiada, podczas której dzieci rywalizowały w różnorodnych konkurencjach. I musimy przyznać, że robiły to z wielkim zaangażowaniem. Ale nie ma się co dziwić, w końcu gra toczyła się o medale.

Po solidnej dawce atrakcji dla ciała, przyszedł czas na umysł i pobudzenie szarych komórek. A okazji ku temu było sporo: zajęcia w Ośrodku Edukacyjnym w Łysym Młynie, wizyta w Jednostce Straży Pożarnej, spotkanie z przedstawicielami Policji i Staży Miejskiej, udział w zajęciach prowadzonych przez przedstawicieli Inspektoriatu Sanitarnego.

Źródłem niezwykle cennej i przydatnej wiedzy okazały się warszaty udzielania pierwszej pomocy, które odbyły się u nas aż dwukrotnie. Półkoloniści mieli okazję spróbować swoich sił w resuscytacji, nauczyli się podłączać urządzenie AEG oraz opatrywać rany. Zwiedzili również wnętrze ambulansu.

Nowością w naszym harmonogramie były warsztaty kosmetyczne realizowane przez Sarę Grolewską-Szymczak z „Napary od Sary” – poznańską zielarkę, która uczy gdzie szukać ziół i jak je rozpoznawać, świetnie zna rośliny i ich ulubione miejsca. Podczas warsztatów półkoloniści stworzyli ekologiczne szampony i pomadki do ust. Najpierw udali się na spacer po okolicznych skwerach zieleni, gdzie zbierali kwiaty i zioła odpowiednie do przygotowania eko kosmetyków. Potem z przyniesionych zbiorów wykonali pachnące ziołowe napary. Dodali do nich jeszcze parę magicznych składników, takich jak gliceryna, olejki zapachowe i olej kokosowy. Mieszali, rozpuszczali i na koniec mogli cieszyć się własnoręcznie wykonanymi kosmetykami. I to w pełni naturalnymi. Spacer po okolicznych skwerach zieleni, dał nam tyle przyjemności, że postanowiliśmy udać się na niego ponownie. Tym razem z Anną Gruszką, która zapoznała dzieci z całym bogactwem roślin miododajnych, które warto siać dla pszczół. Następnie wspólnie wykonaliśmy kule nasienne, używając do tego gliny, ziemi i nasion.

Akcja Lato to również okazja do poznawania ciekawych miejsc. Na naszej wakacyjnej mapie Poznania znalazły się: Muzeum Iluzji, Nauki i Sztuki – w którym doświadczyliśmy niezwykłych wrażeń dzięki optycznym iluzjom i nauce przez zabawę, Palmiarnia Poznańska – gdzie mieliśmy okazję sprawdzić swoje umiejętności przetrwania w dżungli, Przystanek Dartera – w którym rozegraliśmy pasjonujący turniej gry w rzutki oraz Zaczarowana Polana – gdzie mogliśmy wziąć udział w warsztatach plastycznych, różnorodnych animacjach oraz skosztować pysznej waty cukrowej i popcornu.

Niezapomnianą przygodą była też wycieczka do schroniska dla zwierząt Kobylepole, wyjątkowego miejsca, gdzie dzieci zdobyły wiedzę na temat funkcjonowania schroniska i opieki nad zwierzętami. Mimo, że miejsce jest pięknie położone, zadbane, a standardy na wysokim poziomie, pani wolontariuszka uświadomiła nam, że zwierzęta przebywające w schronisku są nieszczęśliwe i marzą o znalezieniu rodziny. Wiele z nich przybyło tutaj po wypadkach, wiele zostało porzuconych przez właścicieli lub straciło dom po ich śmierci. Na szczęście w schronisku pracują empatyczni wolontariusze, terapeuci i behawioryści, którzy codziennie starają się dbać o to, żeby koty, psiaki, a nawet szynszyle i króliki mogły jak najszybciej wrócić do zdrowia i znaleźć kochających opiekunów. Wizyta w schroniska dużo nam dała. Wiele rzeczy zrozumieliśmy. Przede wszystkim to, że każde oswojone zwierzę jest niesamowicie zależne od nas, nigdy nie powinno być prezentem, a decyzja o przyjęcia psa lub kotka do naszego domu powinna być bardzo przemyślana.

Półkolonie, to czas wielu atrakcji, ale przede wszystkim czas radości, poznawania siebie, poczucia bezpieczeństwa i beztroski. Wszystko, co zawiera to cudowne zdjęcie 🙂