Wakacje, ach wakacje!!! Jeszcze trwają, a my już tęsknimy za następnymi!
Tegoroczne atrakcje, które odbywały się na miejscu w DK „Polan Sto” były zdecydowanie twórcze, pełne gości i stanowiły, zdaniem naszych półkolonistów najciekawszy dzień podczas całego turnusu! Nowością i miłym zaskoczeniem stanowiło w tym roku „Mobilne laboratorium przyszłości”. Instruktorzy opowiedzieli, zaprezentowali oraz pozwolili doświadczać. Dzieci miały okazję dowiedzieć się i zaznajomić z tzw. Sztuczną Inteligencją, poznać możliwości drukarki 3D, posterować robotami, spojrzeć w wirtualny świat za pomocą specjalnych gogli oraz nauczyć się obsługiwać długopis 3D. Ponadto Policja, Straż Miejska oraz Sanepid przypominali dzieciom, jak w te wakacje dbać o własne bezpieczeństwo. Z kolei zajęcia z PSZOK uświadomiły, jak poprawnie segregować śmieci, na czym polega recykling i pozwoliły nadać „drugie życie” wazonom. Mieliśmy również okazję poznać polskie dinozaury dzięki zajęciom z paleontologii. Jak co roku, nie mogło w naszym programie zabraknąć, twórczych warsztatów z serii Wakacyjne COŚ. Uczestnicy stworzyli: COŚ (co tylko podpowiedziała im ich własna wyobraźnia) z gliny, magnetyczną grę planszową, witraż angielski, kosmetyki naturalne, łapacz snów, skarbonki. Poza tym poznali technikę decoupage i ozdobili świecę oraz zasmakowali w własnoręcznie wykonanych kompotach z jabłek. Natomiast POLANkowa gra terenowa, podchody czy warsztaty taneczne zdecydowanie rozruszały fizycznie oraz umysłowo naszych półkolonistów. Nie mamy wątpliwości, że każdy wyniósł COŚ wyjątkowego z poszczególnych warsztatów.
W tym roku uczestnicy półkolonii DK „Polan Sto” odwiedzili wiele interesujących miejsc na terenie Poznania, jak i w jego okolicy. Miejscem, które wywarło niesamowite poruszenie był Sąd Okręgowy w Poznaniu. Dzieci nie tylko dowiedziały się na czym polega praca sędziego, adwokata czy prokuratora, ale miały okazję zobaczyć salę rozpraw, miejsce gdzie są przetrzymywani podejrzani przed rozprawą, kto jeszcze pracuje w sądzie i jakie ma zadania. Na czym polega rola archiwisty i jak wygląda archiwum, jak działa wykrywacz metali. Z nowo poznanych miejsc mieliśmy przyjemność odwiedzić szklarnię w Szczepankowie, dzięki której uczestnicy półkolonii dowiedzieli się, w jaki sposób hoduje się poszczególne rośliny, jak wygląda ich pielęgnacja oraz jak można korzystać z tzw. cudów techniki i wspomagać cały proces pracy przy roślinach. Oprócz poznania miejsc przyziemnych udało nam się przenieść w miejsca kosmiczne- wystawa „Nie to Niebo” w Centrum Kultury Zamek niewątpliwie przeniosła wszystkich w inny świat. Miejsc, których nie mogło zabraknąć w naszym corocznym programie to uwielbiane wyjścia do kina czy na sale zabaw. Uczestnicy tegorocznej Akcji Lato odwiedzili również: Stadion Lecha, Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu, Fotoplastykon, Muzeum Iluzji Nauki i Sztuki, Szkołę Baletową, Schronisko dla Zwierząt w Poznaniu, Małe Peru w Kórniku czyli „Zalpakoo”. Poza tym dzieci przepłynęły statkiem po Warcie z piratami, stworzyły przepiękne kompozycje kwiatowe w zaprzyjaźnionej „Kwiaciarni Różany Zakątek” oraz zdobyły medale na Olimpiadzie Sportowej na os. Rusa.
Dom Kultury „Polan Sto” dojechał w wiele ciekawych miejsc autokarem, nowością i zarazem wspaniałą atrakcją okazała się „Jaśkowa Dolina Alpaki i Lawenda” w Mielnie. Dzieci samodzielnie stworzyły pięknie pachnące woreczki lawendowe z suszonej lawendy, słuchając jednocześnie wspaniałych opowieści o Alpakach, które miały przyjemność później poznać, nakarmić, pogłaskać i zobaczyć ich dom. To wszystko w pobliżu przepięknych pól lawendowych. Nie zabrakło również w programie leśnych przygód, półkoloniści odwiedzili takie miejsca jak Ośrodek Edukacji Leśnej „Szumi Bór” w Czerniejewie oraz Nadleśnictwo Konstantynowo. Ponadto Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie, Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie – na miejscu oprócz zwiedzania odbyła się wspaniała gra terenowa po parku. Atrakcji co niemiara! Półkolonie letnie 2023 uważamy za zamknięte, zapraszamy na zimowe!!!