8 grudnia, w Domu Kultury „Na Pięterku” odbył się dzień zorganizowany przez seniorów dla seniorów we współpracy z pięterkowymi pracownikami.  Dzień Integracji Senioralnej, bo to o nim mowa, to był dzień wypełniony nauką nowych umiejętności, rozwijania pasji, śmiechu i aktywności fizycznej.

Każdy z seniorów sam wybierał, jakie warsztaty go interesują, a było ich aż cztery:

– muzyczne pn.: „Tworzymy orkiestrę seniorów”

– rękodzieła – tworzenia ozdób świątecznych

– iluzjonistyczne

– języka migowego.

Dzięki warsztatom iluzjonistycznym seniorzy mieli okazję nauczyć się paru sztuczek magicznych, które mogą teraz pokazać wnukom i przyjaciołom. Dzięki np. sztuczce zaplątanych rąk mieli również okazję do integracji. Warsztaty z języka migowego za to były wysoce edukacyjne, obejmowały podstawy języka migowego, ale okazało się że niektórzy z seniorów już znają podstawy, dlatego warsztaty przekształciły się w te bardziej zaawansowane. Na warsztatach z rękodzieła seniorzy tworzyli swoje własne ozdoby choinkowe z makramy. Niektórym tak się podobało, że wzięli dodatkowe materiały i tworzyli ozdoby podczas dalszych aktywności tego dnia. Podczas warsztatów muzycznych „Tworzymy orkiestrę seniorów” było za to pełno śmiechu, ale i aktywności fizycznej! Gra na tubach podczas warsztatów zaktywizowała seniorów do tańczenia i energicznego wymachiwania instrumentami, co było dla nich świetną zabawą i treningiem w jednym.

Na dodatek na uczestników na koniec dnia czekał pokaz iluzji, wykonany przez zdolnego Jakuba Łagowskiego, iluzjonistę oraz mentalistę. Seniorzy po warsztatach mogli usiąść przy słodkim, kawie i herbacie i cieszyć się interaktywnym show iluzjonistycznym.

Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

#poznanwspiera #czułypoznań #AAS2023

„Dzień Integracji Senioralnej” to inicjatywa stworzona w ramach konkursu „Akademia Aktywności Senioralnej 2023”. Celem projektu było przede wszystkim zapewnienie seniorom dnia pełnego inspirujących rozmów, nabycia nowych umiejętności oraz wspólna zabawa, która zachęci do kontynuacji spotkań i podtrzymania nawiązanych relacji. Warsztaty, które zostały przeprowadzone w trakcie trwania projektu były bardzo zróżnicowane, co dało seniorom możliwość wyboru pod swoje własne zainteresowania.