W Domu Kultury „Jubilat” Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” w Poznaniu, odbyły się w listopadzie się dwa przepiękne koncerty z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
W dniu 12 listopada 2018r gościł w DK „Jubilat” Chór „Wesoła Ferajna” z Klubu „Cybinka”. Chór działa od 2007 roku pod kierownictwem pani Iny Szczepaniak. Na koncercie „Wesoła Ferajna” wykonała znane i mniej znane pieśni patriotyczne, takie jak „Marsz, Marsz Polonia”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „Pieśń o Poznaniu”, „ Kwiaty Polskie”, „Panie Sierżancie”…
Zespół zaprezentował wysoki poziom artystyczny, doskonałe wykonanie i świetnie dobrany repertuar. Odbiorcy byli zachwyceni atmosferą kameralnego koncertu i chętnie śpiewali wspólnie z artystami.

W piątek 16 listopada 2018r mogliśmy podziwiać Zespół Tańca Ludowego Staropolanie – Wielkopolska, który od 14 lat działa przy Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedle Młodych w Poznaniu. Członkami zespołu są byli tancerze i śpiewacy takich zespołów folklorystycznych jak ŚLĄSK, WIELKOPOLSKA , POLIGRODZIANIE, CEPELIA.
Koncert był prezentacją najpiękniejszych polskich pieśni i polskich tańców. Przedstawienie rozpoczęło się hymnem narodowym, ale usłyszeliśmy także „Rotę”, „Wojenko, Wojenko”, „Serce w plecaku”, „O Mój Rozmarynie”…
Publiczność była zachwycona strojami wykonawców oraz takimi tańcami jak na przykład Polonez z szablami, Walc, Kujawiak, Polka, Krakowiak… między innymi, dzięki takim utworom, naród polski w trudnych czasach niewoli mógł zachować swoją tożsamość.
W tle scenografii mogliśmy podziwiać kosz biało – czerwonych kwiatów, który ZTL Staropolanie-Wielkopolska otrzymał po występie w Kołobrzegu, od Prezydenta Miasta Kołobrzegu – Janusza Grota, od generała Zbigniewa Halera oraz od admirała Floty Dalekomorskiej Andrzeja Janowskiego za nadzwyczajny koncert patriotyczny.
Licznie zgromadzona publiczność gromkimi brawami dziękowała tancerzom za występ. W imieniu Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” w Poznaniu, Domu Kultury „Jubilat” podziękowania zespołowi złożyła i wręczyła kwiaty na ręce Kierownika Artystycznego Zespołu, pana Dariusza Jezierskiego, Kierownik DK Jubilat pani Daria Gellert-Słodzinka.
Mieszkańcy Rataj, którzy przyszli na koncerty, spędzili w Domu Kultury „Jubilat” dwa, pełne patriotyzmu wieczory, mieli przyjemność nie tylko posłuchać znanych polskich pieśni, ale także zobaczyć piękne polskie stroje i tańce.