W sobotę 20 stycznia w DK „Na Pięterku” odbyły się warsztaty naprawiania i zdobienia odzieży w ramach „Ratajskiej Kawiarenki Naprawczej”. Poprowadziła je niezawodna Kuka Szydełkoholiczka – Monika Simińska, maniaczka szydełkowania, wyplatania, upcyclingu i kolorów, zwolenniczka praktycznych rozwiązań i sztuki użytkowej.

Warsztaty miały na celu pokazanie uczestnikom, że warto zastanowić się dwa razy, zanim wyrzuci się zniszczone ubranie. By nie zaśmiecać naszej planety, działać zgodnie z zasadą nadawania starej rzeczy drugiego życia uczestnicy mieli okazję nauczyć się: kilku ściegów szycia ręcznego, wykonywania ozdób metodą haftu ręcznego, wszywania tkanin oraz dopasowania rozmiarów, czyli między innymi skracania rękawów czy nogawek. Inaczej mówiąc, nauczyli się jak nie wyrzucać od razu zniszczonej bądź starej rzeczy, a ją upiększyć, odnowić, poprawić lub totalnie przerobić!

Na warsztatach powstały piękne wzory na starych dżinsach, uczestnicy byli naprawdę dumni ze swojej pracy. Odwiedziła ich również telewizja RTK oraz TVP3, co pokazuje tylko, jak wielkie zainteresowanie lokalnej społeczności wzbudza zasada less waste i zero waste.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Ratajska Kawiarenka Naprawcza”, sfinansowanego przez Fundację Veolią.

Organizator projektu – Ratajskie Centrum Kultury.

Partnerzy projektu – SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu i ratajskie domy kultury.