O Stanicy „Gościraj”


Stanica Harcerska „Gościraj” w Gościmiu to jedna z wizytówek Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” w Poznaniu oddalona od stolicy Wielkopolski o 125 km (gm. Drezdenko, woj. lubuskie). Położona jest nad malowniczym jeziorem Gostomie w Puszczy Noteckiej. Otaczają ją lasy, jeziora, czyste powietrze oraz cisza, które sprzyjają zdrowemu i spokojnemu wypoczynkowi.


Historia „Gościraju”


Organizowany przez SM ,,Osiedle Młodych” i Ratajski Dom Harcerza ,,Skaut” obóz letni w Puszczy Nadnoteckiej nad Jeziorem Gostomie to już tradycja. W 2015 roku Stanica Harcerska ,,Gościraj” w Gościmiu obchodziła 40.lecie istnienia. Przez ten, trzeba przyznać, długi czas – w obozach w Gościmiu wzięło udział ponad 15 tys. uczestników.Na samym początku były tylko namioty. Teraz są domki na betonowych palach.

Historia Gościraju rozpoczyna się w 1975 roku. Druhowie: harcmistrz Włodzimierz Warchalewski oraz harcmistrz Wojciech Tokłowicz odkrywają malownicze miejsce obozowania nad Jeziorem Łąkie, niedaleko wsi Gościm, które już w lipcu wita pierwszych ratajskich harcerzy. W 1980 roku z Nadleśnictwa Karwin przychodzi wiadomość o przeniesieniu obozowiska nad Jezioro Gostomie, a 12 miesięcy później rodzi się pomysł budowy w tym miejscu Stanicy. Pracami nad jej powstaniem kierują przyjaciele ratajskich harcerzy: Józef  Lachowicz, Włodzimierz Marcinkowski oraz Grzegorz Szymczak. W 1983 roku na obozowiczów czekają już budynek gospodarczy, a także prysznice i umywalnie. Myśl o budowie głównego budynku składającego się z jadalni z zapleczem, komendy, bloku medycznego oraz zuchówki pojawia się wraz z powstaniem w Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” w Poznaniu,  „Społecznego Komitetu Budowy Bazy w Gościmiu”. Plany budowy harcerskiego kompleksu stają się rzeczywistością. Pierwszymi gośćmi Stanicy „Gościraj” są harcerze z byłego NRD i CSSR, którzy przybyli do Puszczy Noteckiej w ramach harcerskiej wymiany. Do tej pory obozowicze spali w namiotach, w 1999 roku Stanica zostaje zaopatrzona w drewniane domki „Robinsonadki”. W 2005 roku Stanica „Gościraj” to główny budynek z tarasem (jadalnia, komenda, blok medyczny, zuchówka), budynek sanitarny, gospodarczy i 17 drewnianych domków „Robinsonadek”, własne kąpielisko, boiska do piłki nożnej i siatkówki, własne zasilanie energetyczne i własne ujęcie wody. Lata 2010 – 2015 mijają pod hasłem remontów (prace malarskie, wymiana dachówki,  modernizacja łazienek, wymiana kanadyjek na nowe wygodne łóżka), które służą udoskonalaniu warunków w Stanicy i zapewnieniu bezpieczeństwa harcerzom.

W ciągu 40 lat Stanica zmieniała swoje oblicze, ale zawsze zachowywała i zachowuje jedno –harcerskiego ducha. Klimat tej okolicy i atmosfera, którą tworzą sami obozowicze przyciąga od lat nie tylko miłośników harcerstwa.


Dokąd zapraszamy?


Stanica „Gościraj”, to główny budynek z tarasem, budynek sanitarny, gospodarczy i 17 drewnianych domków „Robinsonadek”, własne zasilanie energetyczne i własne ujęcie wody wraz ze stacją uzdatniania.W budynku głównym znajdują się kuchnia wyposażona zgodnie z normami HACCP, jadalnia/świetlica na 80 miejsc, komenda, blok medyczny wraz z gabinetem pielęgniarki, zuchówka na 36 miejsc. Stanica posiada własne kąpielisko, boiska do gier zespołowych, stoły do tenisa stołowego, bilard, piłkarzyki, trampolinę o średnicy 450 cm, huśtawki oraz ekran multimedialny w jadalni.
Zuchówka, czyli pawilon noclegowy oraz każda 6-osobowa „Robinsonadka” wyposażona jest w szafę lub regał na odzież, stolik i krzesła. Kadra natomiast ma do dyspozycji 1 pokój oraz 2 domki w bezpośrednim sąsiedztwie zakwaterowania uczestników.


Wakacje w Gościraju 2021


Lato kojarzy się wszystkim dzieciom małym i dużym z wakacjami.

W wielu domach toczą się rozmowy, gdzie wyjechać na letni wypoczynek i w jaki sposób spędzić wakacje, a że ich koszt w budżecie rodzinnym jest wydatkiem sporym, już teraz spieszymy z zaproszeniem do skorzystania z oferty obozu w Stanicy „Gościraj” w Gościmiu, organizowanego od 1975 roku.


Kto może brać udział w obozie?

Organizatorzy do „Gościraju” zapraszają mieszkańców Rataj w wieku od 6 do 16 lat, którym towarzyszyć mogą koleżanki, koledzy, kuzyni i kuzynki z innych dzielnic Poznania i z całej Polski.


Jak uczestnicy obozu są zakwaterowani?

Do dyspozycji obozowiczów jest zuchówka, czyli pawilon noclegowy przeznaczony dla 36 dzieci w wieku 6-10 lat (pokoje 6-cio osobowe, piętrowe łóżka). Dla starszych dzieci natomiast przygotowano 17 drewnianych 6-osobowych „Robinsonadek”.


Co jemy?

Śniadanie – ozdobne kanapki.
Obiad – dwa dania, surówka, kompot lub sok.
Podwieczorek – coś słodkiego, owoce lub jarzynki.
Kolacja – wyborne skibeczki i małe co nieco.

Posiłki w czasie obozów przygotowuje profesjonalna obsługa z własnej kuchni Stanicy.


Kto opiekuje się obozowiczami?

Kadra obozowa składa się z instruktorów harcerskich lub byłych uczestników gościrajskich obozów, posiadających odpowiednie kwalifikacje.


Jak spędzamy czas?

Organizatorzy dla każdej z grup przygotowali program, który realizowany jest przed obiadem, składający się m.in. z wędrówek, podchodów, gier terenowych, wycieczek pieszych do okolicznych wiosek, nad pobliskie jeziora, poznawania sposobów szyfrowania wiadomości i wędrówek po znakach patrolowych. Odkrywanie tajemnic życia i obrzędów indiańskich to propozycja dla najmłodszych uczestników (6-10 lat).

Po obiedzie cały obóz bawi się razem poprzez organizację turniejów sprawnościowych, np. Bruneci- Blondyni, Chłopaki-Dziołchy, Morowa dziewczyna,  Festiwal Piosenki Obozowej, olimpiada na wesoło, potyczki rodzinne, chrzest obozowy, zabawy intelektualne KiMA itd.

Każde popołudnie przynosi inny rodzaj zajęć przygotowanych przez jedną z grup.
Wieczorem czas spędzamy przy wspólnych ogniskach, świeczniskach, spotkaniach z piosenką obozową oraz spacerach pod gwiazdami.

Stanica posiada także własne kąpielisko, boiska do gier zespołowych, stoły do tenisa stołowego, bilard, piłkarzyki, trampolina o średnicy 450 cm. Każdego uczestnika obozu zapraszamy również do nauki pływania pod okiem ratownika.

Jak co roku, tak i na tym obozie planowana jest całodniowa wycieczka autokarowa i całodniowe wyjście do lasu tzw. „Robinsonada”.


Terminy obozów w 2021 r.:

  1. 28 czerwca – 9 lipca 2021 r.
  2. 9-20 lipca 2021 r.
  3. 20-31 lipca 2021 r.

Koszt:

  • 1 650 zł (dla dzieci mieszkających na terenie SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu),
  • 1 750 zł (dla innych uczestników)

Szczegółowe informacje i zapisy:

GALERIA


KONTAKT


Ratajski Dom Harcerza „SKAUT”
os. Piastowskie 101
61-164 Poznań


gosciraj@osiedlemlodych.pl


663 664 600WYDARZENIA KULTURALNE

3 czerwca 16:00
Pożegnanie Szafy!
22 czerwca 11:00
Czy słyszysz?