Na rozpoczęcie koncertu rozbrzmiały słowa Roty:

„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród,

Nie damy pogrześć mowy!

Polski my naród, polski lud,

Królewski szczep piastowy (…)”

Słowa tak bardzo dobrze znane każdemu Polakowi – uczyliśmy się ich będąc jeszcze dziećmi. Pieśni patriotyczne od najmłodszych lat kształtują nasze uczucia i postawę wobec ojczyzny, współtworzą naszą tożsamość społeczną. Są nośnikiem wiedzy historycznej, byśmy znali polskie burzliwe dzieje i pielęgnowali pamięć o ludziach, którzy przelali krew i oddali swoje życie za upragnioną wolność kraju.

Kto rozumie wartość treści w tych pieśniach, śpiewa je  z szybszym biciem serca, nieraz z łzami w oczach od wzruszenia.

W repertuarze Zespołu Wokalnego KONSONANS nie zabrakło takich utworów jak hymn żałobny po utraconej miłości „Rozkwitały pąki białych róż” , czy też jednej z ulubionych pieśni Marszałka Józefa Piłsudskiego „My pierwsza brygada”. Publiczność chętnie śpiewała wraz z wykonawcami.

Koncert uświetniły występy Zespołu Tańca Ludowego STAROPLANIE-WIELKOPOLSKA, który w przepięknych strojach i choreografiach zaprezentował publiczności tańce narodowe – krakowiaka, kujawiaka z oberkiem i poloneza.

Obchodzenie Dnia Niepodległości jest dla każdego narodu niezwykle ważne, nie tylko aby świętować odzyskanie wolności, ale również ku pamięci, przywołując słowa wielkiego Polaka Jana Pawła II – „Wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba ja stale zdobywać na nowo”