Dnia 9.11.2019 r. w Domu Kultury „Jubilat” odbył się koncert z okazji Święta Niepodległości i 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki, w wykonaniu Chóru Męskiego Kompanii Druha Stuligrosza. Gościnnie wystąpił Andrzej Ogórkiewicz – solistaz Teatru Wielkiego w Poznaniu, oraz Karol Drynkowski – akompaniator.

           Chór Męski Kompanii Druha Stuligrosza to byli członkowie Poznańskich Słowików, śpiewacy i wychowankowie Stefana Stuligrosza. Prowadzenia chóru podjął się doświadczony chórmistrz, były Słowik – Andrzej Niedziałkowski, który od początku jest jego dyrygentem i kierownikiem artystycznym. Chór występował wielokrotnie z Poznańskimi Słowikami i Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, w Auli UAM, Katedrze Poznańskiej i Gnieźnieńskiej, wielu kościołach, Domach Kultury, Klubach Seniora. W repertuarze znajdują się pieśni sakralne,  pieśni patriotyczne, ludowe i popularne, a także kolędy i pastorałki.

           Tym razem w Domu Kultury „Jubilat”, chór rozpoczął koncert pieśnią „Bogurodzica”. Członkowie chóru śpiewając weszli na wyciemnioną salę z zapalonymi świecami,  tworząc bardzo uroczystą atmosferę.  Mogliśmy także usłyszeć przepiękne wykonanie  takich Pieśni jak  „Bolesław Chrobry”, ‘O ziemio ojców”, „Pożegnanie” czy „Marsz I Brygady ”. Była także okazja żeby pośpiewać razem z chórem. Po rozdaniu tekstów dyrygent zaprosił publiczność do wspólnego śpiewania jednej z najbardziej znanych pieśni z przed I wojny światowej „ O mój rozmarynie ” , widownia chętnie się przyłączyła.

            W drugiej części koncertu Pan Andrzej Ogórkiewicz w cudowny sposób przybliżył nam postać Stanisława Moniuszki, było uroczyście, nostalgicznie a czasami humorystycznie. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych szczegółów o tej znanej wszystkim Polakom postaci.

            W wykonaniu Andrzeja Ogórkiewicza usłyszeliśmy Pieśń „Korale”, „ Rokiczana”,„ Stary Kapral”, Pieśń Chorążego z opery „Hrabina”.

             Na zakończenie solista wraz z chórem wykonali Arię  – Polonez z  opery „Halka” Stanisława Moniuszki.

            Wykonawcy koncertu zaprezentowali wysoki poziom artystyczny, doskonałe wykonanie i świetnie dobrany repertuar. Odbiorcy byli zachwyceni atmosferą koncertu, licznie zgromadzona publiczność gromkimi brawami dziękowała artystom za występ.

Wszyscy, którzy  przyszli na koncert, spędzili w Domu Kultury „Jubilat” piękny, pełen patriotyzmu wieczór, mieli przyjemność nie tylko posłuchać znanych polskich pieśni, ale także dowiedzieć się kilku ciekawostek o Stanisławie Moniuszko.

            Koncert został zorganizowany przez Dom Kultury „Jubilat” Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” w Poznaniu, przy dofinansowaniu Rady Osiedla Chartowo.