Czy w czasach, gdy dostęp do wszelkiego typu informacji i wiadomości jest dosłownie na wyciągnięcie ręki, w której trzymamy smartfona, książka stanowi jeszcze jakąś wartość? Czy w świecie mediów elektronicznych, szklanych ekranów – dużych i małych – czytanie książek ma jeszcze jakiś sens? Odpowiedzi na te pytania mogliśmy szukać za sprawą imprezy jaka miała miejsce w Domu Kultury „Jagiellonka” pod tytułem „Weekend z książką” w dniach 20-21 kwietnia bieżącego roku.
A tymi, którzy na te pytania szukali odpowiedzi były dzieci, które poprzez zabawę, działania plastyczne i słuchanie bajek odkrywały wartości jakie kryje w sobie książka. W słoneczne, sobotnie przedpołudnie, od godziny 11 sala imprez wypełniła się małymi czytelnikami, którzy tego dnia poznawali małego bohatera książek znanej, pisarki szwedzkiej Gunilli Bergstrom – Alberta.
Do wszelkiego rodzaju animacji plastycznych wprowadziła zebrane dzieci Pani Karolina Gomuła. Były malowanki,wycinanki, dmuchanie balonów i inne formy animacji plastycznej. Zabawy te wprowadziły zebranych w kolorowy świat małego bohatera. Jeszcze bardziej przybliżyła go dzieciom pani Joanna Mączyńska, która reprezentowała wydawnictwo „Zakamarki”, będące wydawcą całej serii opowiadań o sympatycznym chłopcu, imieniem Albert. Na wielkim bujanym fotelu zasiadł sam bohater, który ustami prowadzącej opowiadał jedną ze swoich historii, wzbogacone rysunkami, jakie pojawiały się na dużym ekranie.
Kolejnym ważnym w tym dniu punkcie programu było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod tytułem „Mój ulubiony bohater literacki”.
Wpłynęła ogromna ilość prac, które można było podziwiać w sali wystawowej. A trzeba podkreślić, że prac bardzo kolorowych, zaskakujących wykonaniem i formą, które ukazują, że dzieciom świat książki jest bliski. Mieliśmy okazję poznać artystyczne wizje postaci dobrze nam znanych takich jak Brzydkie Kaczątko, Pana Kleksa oraz z innych bajek, a także bohaterowie nowych powieści Harry Potter i Merida.
Niezależne jury wybrało prace następujących osób w trzech grupach wiekowych.
Nasi najmłodsi nagrodzeni artyści to Ada Wojtczak, Alan Szeląg oraz Maja Jachimowska.
W grupie wiekowej dzieci od 7 do 9 lat nagrodzeni zostały Krysia Pawliczak, Zosia Kałużna, oraz Karolina Brzezińska. W ostatniej, najstarszej grupie nagrodzono tylko jedną osobę Martę Kaźmierską.
Książka ubogaca wewnętrznie, rozwija wyobraźnię i na szczęście mali czytelnicy dobrze o tym wiedzą. Pokazały to prace plastyczne, pokazały to same dzieci, które tak chętnie uczestniczyły w animacjach i zabawach w tym dniu w Domu Kultury „Jagiellonka”.