23 sierpnia 100. urodziny obchodził Pan Edmund – mieszkaniec os. Tysiąclecia. Z życzeniami zdrowia oraz kwiatami, Jubilata odwiedzili Iwona Ossowska – Kierownik Działu Kultury SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu oraz Tomasz Smoczyński – Kierownik Osiedla Tysiąclecia.

Energia, uśmiech, pogoda ducha to słowa, które najdoskonalej opiszą Pana Edmunda. Zaangażowanie oraz szczegóły, z którymi przytaczał kolejne historie i anegdoty świadczą o ogromnej chęci życia.

Pan Edmund urodził się w 1921 roku. Pierwsze lata życia spędził na Naramowicach, mieszkał też przy ul. Słowackiego, a 8 lat temu przeniósł się na Rataje do córki i zięcia, którzy wspaniale się Nim opiekują. Na ścianach Jego pokoju można znaleźć drzewo genealogiczne rodziny oraz liczne czarno-białe zdjęcia m.in. z uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. To wspaniała pamiątka oraz lekcja historii dla wnuków, pra- i praprawnuków. Wycieczki do Egiptu, Izraela, Włoch czy Niemiec wspomina z wielkim sentymentem, bo podróże są Jego wielka pasją. A świadczy o tym wiele pamiątek z różnych zakątków świata. Mieszkanie na os. Tysiąclecia zdobią także drewniane szkatułki, puzderka i kasetki. To kolejne hobby Pana Edmunda, tym razem związane z Jego pracą zawodową jako stolarza artystycznego – modelarza. We wspomnieniach pojawia się również wątek sportowego zaangażowania w działalność Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Jubilat pamięta także mniej pozytywne momenty swego życia. Jak sam przyznał, pobyt w obozie pracy przymusowej w okolicach Obornik podczas okupacji niemieckiej odcisnął na Nim duże piętno.

Przeżycie całego wieku naszej historii, doświadczanie przez lata zarówno radości, jak i trosk z nią związanych stanowi niezwykłe świadectwo. Tak długie życie jest skarbnicą wiedzy dla wielu generacji Polaków oraz mieszkańców Poznania i Rataj. Pana wiek jest naszym wspólnym, drogocennym dobrem. Wierzymy, że młodsze pokolenia zechcą czerpać z niego jak najwięcej. Jest nam tym bardziej miło i czujemy się zaszczyceni, że jest Pan mieszkańcem naszej Spółdzielni. – to fragment życzeń przekazanych Panu Edmundowi przez Zarząd Spółdzielni.

Panie Edmundzie! To zaszczyt i szczęście poznać tak barwnego człowieka, jak Pan. Dziękujemy i życzymy wielu lat w zdrowiu!