Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy bywają zwariowane. I tak też jest zawsze na Ratajach. W sercu „letniej zadymy w środku zimy”, czyli w Domu Kultury „Jędruś” podczas 31. Finału było gwarno, kolorowo i radośnie. Ten, kto nigdy nie uczestniczył w Ratajskim Koncercie WOŚP, niech żałuje. Bo jest czego. A w tym roku graliśmy pod hasłem: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!

– Ten Finał był wyjątkowy, bo w końcu pożegnaliśmy maski, płyny do dezynfekcji i dystans. Tym razem mogliśmy być blisko! Bo Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest dniem bliskości, miłości do drugiego człowieka i wielkiej empatii. Uosobieniem tych pięknych wartości są Wolontariusze oraz wszystkie osoby zaangażowane w organizację Sztabu i Koncertu na poznańskich Ratajach. Dziękuję im serdecznie! – mówi Ireneusz Schiller, Prezes Zarządu SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu

29 stycznia sale i korytarze Domu Kultury „Jędruś” pękały w szwach, a to za sprawą artystów, którzy tego dnia swoje występy prezentowali na scenie głównej. Publiczność również dopisała, nagradzając ich gromkimi brawami. Koncert rozpoczęli najbardziej doświadczeni, czyli seniorzy, których reprezentowali Kabaret „Heniolki” i Grzegorz Twaróg, któremu akompaniowali Poldek Twardowski i Piotr Wiza. Jak na prawdziwy WOŚP-owy koncert przystało swoje muzyczne i wokalne zdolności pokazali soliści z Domu Kultury „Na Skarpie” i Szkoły T. Burton, a także Zespół Róże, który powstał podczas warsztatów ukulelowo-gitarowych i perkusyjnych organizowanych w ramach projektu młodzieżowego Kombo Kultura oraz Zespół The Karlins. Jednak najbardziej spektakularne okazały się występy taneczne zespołów: Fart, Farcik, Dzikie Pumy, Młodzieżowej Akademii Tańca oraz Power of Dance, Kolejorz Girls, Kolejorz Juniors, Kolejorz Kids i pokaz mażoretkowy Olimpii Pochrząszcz.

W przerwach między występami artystów, scenę przejmowało wspaniałe trio w składzie: Izabela Kurzawska, Tadeusz Stachowski i Przemek Mazurek. Tak, mowa o prowadzących aukcje i o licytacjach, a tych były aż 3 odsłony.  – Ogromne podziękowania kieruję do osób, firm i instytucji – darczyńców, którzy wzięli udział w naszych licytacjach przekazując rozmaite fanty. Muszę przyznać, że tegoroczne wsparcie było niesamowite. Już dziś mogę powiedzieć, że podczas 32. Finału WOŚP, w pewnym zakresie aukcje przeniesiemy do Internetu, dając szansę Tym, którzy nie będą mogli uczestniczyć w koncercie w Domu Kultury „Jędruś” – mówi Iwona Ossowska, Szefowa Ratajskiego Sztabu WOŚP. Wśród najciekawszych i najchętniej licytowanych rzeczy były: zaproszenie na kolację walentynkową do Restauracji Ratajska, kursy na ratownika wodnego i sternika motorowodnego od wielkopolskiego WOPR-u, karty upominkowe na usługi fizjoterapeutyczne, osteopatyczne, dietetyczne i kosmetyczne do lokalnych przedsiębiorców, koszulka z autografem Patrycji Wyciszkiewicz-Zawadzkiej, gadżety WOŚP-owe oraz auto na weekend od Toyoty Poznań Centrum.

31. Finał WOŚP na Ratajach wyróżnił się jeszcze jedną, ciekawą inicjatywą. Organizatorzy specjalnie na tę okazję przygotowali wyjątkową wystawę, pn. 18 symboli 19 Ratajskich Finałów WOŚP. Jej stworzenie było nie lada wyzwaniem, ponieważ każdy z finałów organizowanych na Ratajach symbolizowała tylko jedna, wybrana fotografia. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na os. Armii Krajowej 101. Zdjęcia przywołują bowiem uśmiech, ale też zadumę i refleksję. Kto wie, może znajdziecie się Państwo na fotografiach? Aby je jednak zobaczyć, nie trzeba wychodzić z domu. Wystarczy odwiedzić profil facebookowy SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu, by obejrzeć WOŚP-ową galerię.

A ile zebraliśmy? Mimo, że Sztab nie otrzymał jeszcze oficjalnego podsumowania, kwota deklarowana, na którą składają się pieniądze zebrane przez Wolontariuszy, ale także do Firmowych i Sztabowych Puszek Stacjonarnych to łącznie 88 060,63 zł (+ 10 073 zł z eSkarbonki). Jednak nie pieniądze i rekordy są najważniejsze – to ludzie, którzy tworzą Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i dla których ona gra!