To dziś! Z okazji 50. urodzin Domu Kultury „Na Skarpie” chcielibyśmy podzielić się z Państwem filmem przedstawiającym otwarcie placówki kulturalnej na os. Piastowskim i początki jej działalności.

Aby poczuć klimat „tamtych lat”, przenieśmy się do listopada r. To właśnie wtedy odbyło się uroczyste otwarcie pierwszego ratajskiego domu kultury. Nazwa DK „Na Skarpie” wyłoniona została w konkursie zorganizowanym przez Gazetę Poznańską. Placówka kulturalna powstała po zaledwie 3 latach od chwili wprowadzenia się pierwszych mieszkańców do nowo wybudowanych bloków na os. Piastowskim. Nie był to jednak początek aktywności kulturalnej na Ratajach, już od 1969 r. prowadzono działalność społeczno-wychowawczą w zaadoptowanych na ten cel pomieszczeniach piwnicznych, w których urządzono świetlice i kluby, m.in. modelarnię lotniczą i fotograficzną . Pierwszym kierownikiem DK „Na Skarpie” został Jerzy Bogdanowski.

Skarpo! Sto lat!

* Materiał powstał z fragmentów pochodzących z filmu stworzonego z okazji 15-lecia SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu i muzyki skomponowanej przez Marka Manowskiego (film jest częścią projektu Retro_Skarpa, którego premiera miała miejsc wiosną 2020 r.).

Fot. „Muzykalia” w DK „Na Skarpie” / 1980 r. / autor nieznany / archiwum Spółdzielni