SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu powstała w 1958 r. Z okazji Jubileuszu 65-lecia SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu 6 października odbyła się uroczystość, w której uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, spółdzielni mieszkaniowych oraz instytucji i firm współpracujących ze Spółdzielnią.
Na uroczystości obecni byli – Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania, Mariusz Wiśniewski – Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Jerzy Jankowski – Prezes Zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP oraz Waldemar Witkowski – pełnomocnik Krajowej Rady Spółdzielczej na województwo wielkopolskie.
– 65-lecie to piękny jubileusz, który pozwala na podsumowania dotychczasowych osiągnięć i wyznaczenie kolejnych ambitnych celów. Bardzo się cieszę, że Miasto ma takiego partnera jak Spółdzielnia Mieszkaniowa ,,Osiedle Młodych”. Tylko w ostatnich latach zakończyliśmy szereg inwestycji na tym terenie. Przebudowa ronda Rataje, remont dworca autobusowego, modernizacja kompleksu POSiR, a także rozbudowa Wartostrady – to tylko przykłady działań, które podniosły jakość życia. Życzę wszystkich mieszkańcom i spółdzielni kolejnych dobrych lat. – mówił Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania.
Spółdzielnia „Osiedle Młodych” jako największa tego typu instytucja w kraju zarządza terenem o powierzchni blisko 300 ha, na którym usytuowanych jest prawie 290 budynków mieszkalnych, a w nich niespełna 31 tys. mieszkań. Należy do niej blisko 38 tys. członków, a w jej zasobach mieszka ok. 65 tys. osób. SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu to duży i znaczący fragment Poznania. Osiedlami wyodrębnionymi organizacyjnie i gospodarczo administruje 9 Kierownictw. Współczesne Rataje, Żegrze i Chartowo to rozwinięta infrastruktura, w zdecydowanej większości zagospodarowane tereny, handel, usługi oraz placówki oświatowe i kulturalne.
– „Osiedle Młodych” jest ważną częścią Miasta Poznania i tak też jesteśmy postrzegani. Jest mi niezmiernie miło, że współpraca z magistratem układa się bardzo dobrze, a co najważniejsze pozwala ona skutecznie realizować bieżące, wspólne wyzwania. Szczególne podziękowania kieruję do Zastępcy Prezydenta Miasta Poznania – Pana Mariusza Wiśniewskiego, z którym spotykamy się cyklicznie i muszę przyznać, że dzięki temu podejmujemy szereg bardzo ważnych decyzji dla „Osiedla Młodych” – mówił Ireneusz Schiller, Prezes Zarządu Spółdzielni.
Podczas Jubileuszu wręczono odznaki „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego” przyznawane przez Krajową Radę Spółdzielczą. Wśród nagrodzonych znaleźli się pracownicy Spółdzielni: Tadeusz Nowicki, Aleksandra Kieniewicz, Renata Krzyżaniak, Paweł Karpiński, Przemysław Szyszka, Beata Gałyńska, Jarosław Jarmużek, Beata Pelczyk, Katarzyna Tomaszewska i Wojciech Szczęsny.
Tegoroczne obchody 65-lecia Spółdzielni odbywały się pod hasłem “Ludzie Rataj”.
– To dla nich pracujemy, działamy, jesteśmy zaangażowani. To Ludzie, którzy mieszkają w naszych zasobach, uczestniczą w zajęciach organizowanych przez domy kultury i tworzą publiczność wydarzeń artystycznych. To także goście ratajskiego fyrtla – rodziny i znajomi naszych mieszkańców, a także przedstawiciele firm i instytucji. To Ludzie, których łączą Rataje. To tutaj się spotykamy i tworzymy dzięki temu wspólnotę – wspólnotę przyjaciół, która łączy pokolenia. Ten jubileusz jest naszym wspólnym świętem – mieszkańców, pracowników i samorządowców. – mówił Ireneusz Schiller.
Z tej okazji Spółdzielnia przygotowała cykl krótkich filmów pt. „Ludzie Rataj”. Wśród nich znaleźli się m. in.: Radosław Nawrot, Zbigniew Drwięga, Florian Piechowiak, Małgorzata Głowacka, Jakub Kubeus Mrozek, Katarzyna Kostrzewa, Maciej Karliński i Patrycja Kroczak. Czym zajmują się Ludzie Rataj? Z czym kojarzą Im się Rataje? Jak opiszą swoją historię związaną z Ratajami? Zapraszamy Państwa na profil facebookowy Spółdzielni oraz na antenę Ratajskiej Telewizji Kablowej.
W ramach 65-lecia Spółdzielni w tym roku Spółdzielnia zorganizowała szereg plenerowych wydarzeń kulturalnych, rozpoczynając świętowania wraz z mieszkańcami już w czerwcu podczas pikników – Majówka na Piastowskim, Polankowe śmiechy-chichy, Rodzinnie na Orła Białego, kontynuując obchody we wrześniu podczas O! Pikniku na os. Lecha, Babim lecie na os. Rzeczypospolitej, Spotkajmy się na Olimpie na os. Rusa oraz Poznajmy się na Pomecie. Na zakończenie odbyła się inauguracja sezonu kulturalnego 2023/2024 w Domu Kultury Jędruś, podczas której zagrał Gentle Jazz Trio.
Wszystkie wydarzenia odbyły się w ramach Ratajskiej Jesieni Urodzinowej, którą wsparli Partnerzy: Veolia Energia Poznań SA, Nova Term Budownictwo, Unisoft, Aquanet SA, Budotermika, Jack-Bud Polska, Techem, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Winter, BDM Poznań, Klimax, Zakład Usługowo-Produkcyjno-Handlowy Jacek i Anna Lepczyńscy, Uniqa, Zakład Instalacyjno-Budowlany Krystyna i Adam Zych, Spółdzielnia Usług Antenowych i Dźwigowych, Remet, Intertechnika, Sto, Pekabud Market, Społem, Łukasz Banachowicz, Toribud, Euromed, Stolbau-Eko i Centrum Współpracy z Mieszkalnictwem Andrzej Maik.
Natomiast Patronat Honorowy nad Ratajską Jesienią Urodzinową objął Prezydent Miasta Poznania.