Grudzień jest wyjątkowym i prawdziwie magicznym miesiącem w roku. Z radia dobiegają świąteczne melodie, w domach czuć już zapach pomarańczy i goździków, a w sklepach zaczyna się coraz większy gwar. Jest to miesiąc, kiedy naprawdę sporo się dzieje. Na każdym kroku pojawiają się możliwości, aby poczuć ducha świąt, spędzić wartościowy czas z najbliższymi i celebrować wspólne chwile.

W ratajskich domach kultury również nie zabraknie w tym roku propozycji wydarzeń o tematyce okołoświątecznej i nie tylko. Zaczynamy z przytupem, bo już 1 grudnia w Klubie „Cybinka” odbędzie się Operetkowy Koncert Przedświąteczny, podczas którego usłyszymy zarówno kilka świątecznych zwiastunów, jak i inne znane i lubiane utwory podane w lekkiej, operetkowej oprawie. 10 grudnia z  kolei w DK „Jędruś” odbędzie się koncert świąteczny „Gdy błyśnie pierwsza gwiazda”. Będzie to  wyjątkowo klimatyczne spotkanie, podczas którego artyści wprowadzą gości w niezwykły, grudniowy czas. W programie znajdą się pastorałki, covery oraz rodzime wersje popularnych szlagierów w  autorskich aranżacjach, a także cieszące się rosnącą popularnością, polskie, świąteczne przeboje. 9  grudnia w DK „Orle Gniazdo” planowany jest zimowy koncert charytatywny w wykonaniu Marianny Plakuevy-Olejniczak, podczas którego będzie można usłyszeć piosenki miłosne z repertuaru m.in. Ewy Demarczyk, Anny German oraz Anny Jantar.

W grudniu czekają także na nas ciekawe wydarzenia dla najmłodszych. 16 grudnia w DK „Orle Gniazdo” odbędzie się Świąteczne Spotkanie ze Sztuką. Na scenie będziemy gościć teatr Mozaikaze swoim spektaklem „Nad Betlejem jasna gwiazda świeciła”. Dzieci będą miały okazję zapoznać się z dawną formą teatru, opartą o animację rzeźbami, wykonanymi z drewna. Dzień później, 17 grudnia w DK „Jędruś” odbędzie się spektakl „Mikołaju! Gdzie jesteś?” w wykonaniu teatru „Za Miastem”. Po  zakończeniu spektaklu planowane są świąteczne animacje, które dodatkowo umilą uczestnikom to  sobotnie przedpołudnie.

W kulturalnym rozkładzie jazdy znajduje się też bogata oferta warsztatowa. 2 grudnia DK „Orle Gniazdo” wypełni aromat korzennych przypraw, bo właśnie tego dnia planowany jest rodzinny warsztat pieczenia i dekorowania pierników, które następnie przemienią się w piękne (i smaczne) ozdoby choinkowe. Na kulinarne starcie miski z łyżką zapraszamy również 6 grudnia do DK „Na Skarpie” oraz 15 grudnia do DK „Polan Sto”. Uczestnicy będą wypiekać, ozdabiać pierniki i przesiąkać zapachem zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Piękne dekoracje świąteczne będzie można stworzyć podczas warsztatu POLANkowe COŚ. Uczestnicy wykonają kule śnieżne, które z powodzeniem będzie można wykorzystać jako miły upominek dla bliskiej osoby. 8 grudnia DK „Jubilat” zaprasza na „Świąteczne Kreatywki”, czyli międzypokoleniowe warsztaty rękodzieła, podczas których wykonamy świąteczne ozdoby wiszące. Na tym jednak nie koniec. DK „Jagiellonka” przygotowuje warsztaty świąteczne, które odbędą się kolejno 4, 11, 15 i 18 grudnia. Podczas warsztatów będzie można poczuć się jak w prawdziwej pracowni Świętego Mikołaja, bo efektem spotkań będą przepiękne kartki bożonarodzeniowe, malowane na szkle bombki i świeczniki, stroiki świąteczne i drewniane ozdoby choinkowe. Od przybytku głowa nie boli, więc zawitajcie, drogie dzieci, 5 grudnia również do „Jędrusia” i stwórzcie własnoręcznie zdobienia, którymi udekorujecie Wasze domy podczas Gwiazdki. Ojj będzie się działo!

Miłośnicy szachowych rozgrywek będą mogli sprawdzić swoje umiejętności na Mikołajkowych Turniejach Szachowych, z czego pierwszy odbędzie się w niedzielę 3 grudnia w DK „Orle Gniazdo”, a  drugi, planowany jest w sobotę 9 grudnia w DK „Na Pięterku”.

Jakby tego było mało, DK „Jagiellonka” zaprasza 8 grudnia na wernisaż i rozstrzygnięcie konkursu „Moja Kartka Bożonarodzeniowa”. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i  wczesnoszkolnym, a prace konkursowe można składać do 4 grudnia. Jak co roku Placówki Kulturalne na Rusa organizują przegląd jasełek, który odbędzie się 15 grudnia w DK „Orle Gniazdo”. Będzie to już 25. edycja tego wydarzenia! Zachęcamy do wspólnego kolędowania i oglądania najmłodszych artystów, bo to właśnie oni będą występować na scenie. Tego samego dnia zachęcamy również do udziału w grze terenowej „Poszukiwanie Gwiazdora”. Zgłoszenia drużyn/rodzin przyjmowane są w Placówkach Kulturalnych na Rusa. Również 15 grudnia zapraszamy na wyjątkowe spotkanie w „Cybince przy choince”, a 29 grudnia w DK „Na Skarpie” odbędzie się rodzinne kolędowanie. Te wydarzenia z całą pewnością wprowadzą nas w przyjemną, ciepłą i nieco nostalgiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Poza tym Dom Kultury „Jagiellonka” stworzył ciekawą możliwość dla szkół, które mogą zamówić grupowe warsztaty świąteczne, temat i data spotkania ustalane są indywidualnie.

W grudniowym kalendarium znajdują się również propozycje spoza świątecznej listy. 2 grudnia w DK „Jędruś” odbędzie się zabawa andrzejkowa, a 31 grudnia sylwestrowa z muzyką na żywo. Miejsca można rezerwować w Restauracji „Trojka”.

1 grudnia w DK „Polan Sto” odbędą się warsztaty z leśnikiem „Zatrzyj ślady”, podczas których będziemy koncentrować się na świadomym obcowaniu z przyrodą, a już w sobotę 2 grudnia planowane jest kolejne wydarzenie w ramach cyklu „Bliżej Kultury, Bliżej Siebie”. Tym razem w DK „Na Pięterku” stworzymy „Balkonowy warzywnik” bazując na wiedzy zdobytej podczas spotkania. Również 2 grudnia w DK „Na Skarpie” odbędą się warsztaty dietetyczne i kulinarne dla rodzin w ramach cyklu wydarzeń Ratajska Kawiarenka Naprawcza.

4 i 18 grudnia DK „Na Skarpie” planuje twórcze warsztaty majsterkowania, w trakcie których dzieci przy użyciu prawdziwych narzędzi wykonają ekscytujące konstrukcje. 9 grudnia z kolei zapraszają do udziału w filatelistycznym spotkaniu wymiennym.

Na koniec serdecznie zapraszamy do DK „Jędruś” na warsztaty pomocy psychologicznej „Moje miejsce w świecie”, które stanowią kolejne spotkanie w ramach projektu Ratajski Przystanek Seniora. Podczas warsztatu skupimy się na bardzo ważnych zagadnieniach dotyczących wzmacniania poczucia własnej wartości i rozwijania samoakceptacji.

Grudniowy harmonogram zdecydowanie pęka w szwach. Każdy, bez względu na wiek znajdzie w nim coś dla siebie. Informacje szczegółowe o wydarzeniach można znaleźć na stronie www.osiedlemlodych.pl w zakładkach poszczególnych Domów Kultury i w kalendarzu imprez oraz na profilach facebookowych domów kultury lub stowarzyszenia Ratajskie Centrum Kultury.