Serdecznie zapraszamy do udziału w Projekcie „Mozaika z pamięci”, którego Organizatorem jest Fundacja Malta. Partnerami akcji są Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych” w Poznaniu oraz Dom Kultury „Na Skarpie”.

W jej ramach już w najbliższy czwartek, 19 kwietnia w DK „Na Skarpie” o godz. 18:30 odbędzie się pierwsze, sąsiedzkie spotkanie zapoznawcze. Natomiast okazją do aktywnej rozmowy będzie spacer po osiedlu z krytykiem architektury Kubą Głazem w poniedziałek, 23 kwietnia o godz. 17:30 (start: betonowy plac po makiecie Rataj przy moście Królowej Jadwigi).

„Mozaika z pamięci” to złożony projekt artystyczno-animacyjny, dedykowany osiedlu Piastowskiemu, jego mieszkańcom oraz wyjątkowym miejscom i wspomnieniom o nich, zapisanym mniej uważnie na kartach historii, dużo dokładniej w pamięci wielu ludzi. Poprzez serię działań warsztatowych i interwencji twórczych, chcemy wrócić do przeszłości, by ją zachować, ale przede wszystkim zbudować na jej fundamentach tożsamość osiedla dziś. Cztery projekty: W skali osiedla, Mozaika ze wspomnień, Szast-Piast i Miejsce wspólne skupiają się na różnych sferach życia na osiedlu Piastowskim. Działania animacyjne i warsztatowe mają na celu zaktywizować mieszkańców oraz zachęcić ich do wspólnego działania. Projekt to efekt pracy 19 uczestników Akademii Miasta – kursu dla artystów, animatorów, architektów i badaczy społecznych, organizowanego przez Fundację Malta. Projekt finansowany jest z budżetu Miasta Poznania.

Projekty w ramach „Mozaiki z pamięci”:

W SKALI OSIEDLA

„W skali osiedla” to cykl spotkań warsztatowych dla mieszkańców osiedla Piastowskiego i wszystkich fanów blokowisk. Zaplanowany z inspiracji plenerową makietą Rataj, projekt koncentruje się na wspomnieniach mieszkańców. Wielkoformatowa makieta osiedli ratajskich, która znajdowała się nad Wartą przy moście Królowej Jadwigi, była miejscem spotkań i zabaw dla okolicznych mieszkańców, dopóki nie została zlikwidowana w latach 90-tych. Projekt „W skali osiedla” ma przywrócić opustoszałemu dzisiaj placowi jego dawną funkcję. Działania rozpoczynają się od spaceru ze znawcą osiedla – krytykiem architektury Kubą Głazem. W kolejnych tygodniach odbędzie się seria spotkań warsztatowych: fotografowanie osiedla z wykorzystaniem Instax’ów (zdjęć natychmiastowych), zajęcia dziennikarskie, budowanie miniaturowej makiety pod okiem architektki i modelarza.

MOZAIKA ZE WSPOMNIEŃ

Dwudniowe warsztaty będą szansą na danie drugiego życia mozaice z czekającego na rozbiórkę basenu na osiedlu Piastowskim na Ratajach. Pod okiem specjalisty z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu uczestnicy dowiedzą się jak powstają mozaiki, wezmą udział w procesie projektowania, a na koniec z uratowanych fragmentów wykonają nowe dzieło, które na stałe znajdzie się na jednej z nieczynnych ratajskich fontann. Następnie odbędzie się uroczyste odsłonięcie mozaiki.

SZAST-PIAST

Projekt “Szast-Piast!” został zainspirowany roślinnością, jej kontekstem społecznym i historycznym na osiedlu Piastowskim. Zanim stanęły na tym obszarze bloki, teren użytkowany był rolniczy, do czego odnosi się zaplanowany spacer w poszukiwaniu roślin jadalnych, czy  gra-mural. Projekt skupia się również wokół roślinności na klatkach schodowych. Pomimo intencji architektów, nie wszystkie z nich są obecnie obsadzone kwiatami. Warsztaty mają na celu m.in. uczyć mieszkańców rozmnażania roślin i budowy wiszących ogrodów Kokedama, aby zainicjować oddolny ruch sąsiedzkiego zazieleniania klatek.

MIEJSCE WSPÓLNE

Czy wśród osiedlowych bloków można znaleźć wspólne miejsce, gdzie krzyżują się drogi wszystkich mieszkańców? Taką przestrzenią jest z pewnością Piastowski Pasaż Handlowy, który ożyje w ciągu dwóch tygodni (26.05-10.06). Dzięki warsztatom i tymczasowym meblom powstanie przestrzeń sprzyjająca integracji i rozmowom na sąsiedzkie tematy. W tym czasie zbierane będą również wspomnienia oraz materiały archiwalne, które ukażą historię miejsca wspólnego jakim jest Pasaż. Z kolei nagrywane materiały audiowizualne powstanie pilotażowy odcinek serialu poświęconego życiu osiedla. Finałem projektu będzie całodniowy piknik dla mieszkańców połączony ze stworzeniem w Pasażu mozaiki obrazującej Miejsce wspólne.

Tekst: Fundacja Malta
Opracowanie: jt/SMOM