W środowisku filmowym i teatralnym mówi się, że słynęła ze wspaniałych ról epizodycznych, nieprzypadkowo w związku z tym nazywano Ją królową drugiego planu. Bycie wybitną, charakterystyczną i nietuzinkową osobowością aktorską, nie przeszkadzało Jej w tym, by w życiu prywatnym pozostać „sobą”. Krystyna Feldman była życzliwą, ciepłą, otwartą i przede wszystkim skromną mieszkanką Rataj. I to właśnie decydowało o Jej niezwykłości, za którą szanowali Ją i uwielbiali mieszkańcy Poznania i os. Armii Krajowej.

Poznań, zaraz po Lwowie, był ukochanym miastem aktorki, a Rataje miejscem zamieszkania do ostatnich dni Jej życia. Jako Spółdzielnia, jesteśmy dumni, że wśród naszych mieszkańców znalazła się osoba charakteryzująca się ponadprzeciętnym talentem aktorskim, a przede wszystkim niespotykaną pogodą ducha, którą zarażała innych ludzi. Dzięki działalności artystycznej Teatru Polskiego i Teatru Nowego im. Tadeusz Łomnickiego w Poznaniu przez wiele lat poznaniacy mieli okazję stanowić audytorium wspaniałych sztuk z udziałem Krystyny Feldman.

W hołdzie wybitnej aktorce i mieszkance poznańskich Rataj SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu postanowiła zrealizować mural poświęcony Krystynie Feldman. Pomysł ten zrodził się już 2 lata temu podczas inauguracji innego projektu polegającego na stworzeniu cyklu ratajskich murali pn. „Łączy pokolenia”. Malowidło ścienne powstanie we wrześniu 2018 r. na ścianie szczytowej budynku na os. Armii Krajowej 70-76 (od wejścia nr 76, skwer zieleni od ul. Pawiej), który od 1979 r. stanowił dom aktorki. Fotografię, która tej jesieni na stałe zostanie wpisana w osiedlową przestrzeń, pozwoli na zadumę i refleksję oraz uśmiech, udało się pozyskać dzięki uprzejmości rodziny Krystyny Feldman, która aktywnie włączyła się w to wyjątkowe przedsięwzięcie. Projektantem i wykonawcą przedmiotowego muralu będzie Wojciech Ejsmondt.

Parafrazując tytuł ostatniego spektaklu, w którym wystąpiła Krystyna Feldman – „I to nam zostanie…” – mural – pamięć o „naszej kochanej Pani Krysi”, pierwszoplanowej mieszkance Rataj i Poznania.

Fot.: Archiwum rodzinnne Krystyny Feldman (na muralu pojawi się inna fotografia)