Za nami Inauguracja sezonu kulturalnego 2024/2025 i wrzesień wypełniony licznymi plenerami. Czas podsumować bardzo upalny i pełen niesamowitych atrakcji czas. Mieszkańcy Spółdzielni z pewnością nie mogli narzekać na nudę. A działo się na Ratajach, Żegrzu i Chartowie dzięki zaangażowaniu instruktorów spółdzielczych domów kultury! Pomogli w tym również Sponsorzy, wspierając organizację tegorocznych imprez.
Tradycją stały się już październikowe wydarzenia artystyczne dające uroczysty początek nowemu sezonowi ratajskiej kultury. Nie oznacza to, że od wakacji w naszych placówkach nic się nie działo. Wręcz przeciwnie! Odbywały się wyczekiwane przez mieszkańców, wieńczące letni okres, imprezy plenerowe, powracały zajęcia sportowe, językowe, taneczne, a także prowadziliśmy rekrutację do nowo powstałych grup i sekcji zainteresowań.
Jednakże na kulturalnej osi czasu muszą występować pewne punkty odniesienia. Takowym jest wspomniane we wstępie wydarzenie, które stanowi dla nas, twórców i animatorów ratajskiej kultury, impuls do jeszcze intensywniejszego działania dla dobra i na rzecz osób korzystających z naszej szerokiej oferty.
W tym roku swoją obecnością zaszczyciła nas Kameralna Orkiestra Smyczkowa Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, która brawurowo wykonaną suitę orkiestrową D-dur BWV 1068 J.S. Bacha oraz koncerty „Lato” i „Jesień” z cyklu „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego zadedykowała Poznaniakom. Marcinowi Suszyckiemu, skrzypkowi, soliście i liderowi, oraz członkom KOS, studentom Akademii zawdzięczamy niezwykle wysoki poziom artystyczny koncertu. Należy również wspomnieć o nieocenionym wsparciu jakiego tego dnia udzielili Orkiestrze prof. Maria Banaszkiewicz-Bryła (klawesyn) i prof. AMP Szymon Guzowski (kontrabas). Z kolei doskonałym przewodnikiem po, dla niektórych zapewne zagadkowych, meandrach muzyki klasycznej był tego wieczoru prof. AMP Piotr Niewiedział.
Obcowanie z wysoką kulturą nie było jedynym, choć z pewnością najważniejszym, elementem inauguracji. Zgromadzona publiczność miała również okazję do poznania większości pracowników ratajskich domów kultury i placówek kulturalnych, których przedstawiła Iwona Raube, kierownik Działu Kultury SM „Osiedle Młodych”. Dla nas, stojących zazwyczaj w cieniu, wykonujących codzienną, staranną pracę ukierunkowaną na rozwój i profesjonalizację ratajskiej kultury, to zawsze niezwykle miła okoliczność. Z kolei przyczynek do ożywionych rozmów kuluarowych, dzieleniu się na gorąco wrażeniami z koncertu stanowił drobny poczęstunek przy ciepłych napojach przygotowany w holu Domu Kultury „Jędruś”.
Nowy sezon kulturalny oficjalnie wystartował. Nam pozostaje zadbać o to, by był przynajmniej równie udany jak minione. Wiemy jednak, że bez Was, uczestników zajęć, spotkań, członków sekcji i kół zainteresowań, bywalców koncertów, wydarzeń i warsztatów, będzie to tylko sztuką dla sztuki. Bądźcie więc z nami! Wspólnie twórzmy i krzewmy ratajską kulturę.
Organizatorem koncertów „KOS – Poznaniakom” była Fundacja Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, przy wsparciu finansowym Miasta Poznania.
Zanim jednak rozpoczęliśmy nowy sezon, świętowaliśmy zakończenia lata, tradycyjnie organizując imprezy plenerowe.
Leżaki, kocyki, pyszne jedzenie, błękitne niebo nad głową i wspólna zabawa w doborowym towarzystwie – brzmi zachęcająco, prawda? Ale czy w miesiącu wrześniu, kiedy już jesień puka do drzwi, mogą wydarzyć się podobne przyjemności? Otoż tak! I to nie jeden raz, o czym przekonali się mieszkańcy osiedla Lecha, dla których wrzesień upłynął pod znakiem imprez plenerowych.
Za sprawą Ratajskiego Centrum Kultury oraz Domu Kultury „Orle Gniazdo”, mogli oni wziąć udział w dwóch wyjątkowych wydarzeniach, których celem była integracja lokalnej społeczności oraz stworzenie przestrzeni do aktywnego i kreatywnego działania.
1 września odbyła się 13. edycja pikniku osiedlowego, który w tym roku współtworzony był również przez Radę Osiedla Chartowo. Tegoroczny O!Piknik wpasował się idealnie w ostatni dzień wakacji, był zatem symbolicznym pożegnaniem letniej beztroski i powitaniem kolejnego roku szkolnego. Wszystko odbyło się pod błękitnym niebem. Słońce przyjemnie grzało, a drzewa otulające boisko na osiedlu Lecha dawały kojący cień, zachęcający do piknikowania i popołudniowego leniuchowania, z czego zresztą goście pikniku chętnie korzystali.
Na plenerowej scenie działo się całkiem sporo. Tradycyjnie zaczęliśmy od spektaklu dla dzieci, tym razem mieliśmy przyjemność gościć teatr Falkoshow ze spektaklem „Falkoshow. Iluzja Marionetki”. Następnie wystąpiły dzieci i młodzież, dając niesamowity pokaz swoich artystycznych umiejętności, które na co dzień szlifowane są w DK „Orle Gniazdo” pod okiem instruktorów. Krótko po tym w świat animacji i tańców integracyjnych zabrała nas Daria Rakoczy, która przeistoczyła się w słynną Annę z Krainy Lodu. Kolejny punkt programu stanowił energetyczny pokaz zumby, a tuż po nim odbył się wyjątkowy i subtelny koncert Ani i Marty Gramsz (ANiMA). Zwieńczeniem wydarzenia był niesamowity pokaz fire show, który przygotował fantastyczny Duet WhiteNight.
Poza strefą artystyczną, która była w centrum całej imprezy, można było skorzystać z wielu atrakcji, które przygotowane były z myślą o każdej grupie wiekowej. W tym roku odbyło się sporo warsztatów, m.in. warsztaty szyciowe, majsterkowanie, warsztaty HEY CLAY, wyplatanie makram, warsztaty tworzenia kwietnych naszyjników oraz tworzenia naturalnych peelingów do ciała.
W strefie rekreacyjno-sportowej nie zabrakło malowania buziek, brokatowych tatuaży, plecenia kolorowych warkoczyków i innych atrakcji, które od jakiegoś czasu są już integralną częścią naszych plenerowych wydarzeń. Chętni korzystali też z jogi pod gołym niebem lub główkowali podczas szachowych partyjek.
O tym, że 8 września bedzie jednym z gorętszych dni lata wiedzieliśmy od dłuższego czasu. Jednak mimo wyjątkowego skwaru i wbrew naszym obawom, na piknikowym skwerze przy ul. Wyzwolenia już przed godz. 14.00 zaczęły pojawiać się całe rodziny. Wraz z pop-rockowym intro uczniów Szkoły Muzycznej T. Burton, publiczność stopniowo wypełniała widownię. W upalnym słońcu prezentowały się energetyczne formacje Centrum Tańca Power-Dance. Któż mógł zaszczycić nas swą obecnością w scenerii pod palmami, jak nie sam Król Julian ze swoją świtą z Madagaskaru, by wciągnąć młodszych i starszych widzów do udziału w programie – nomen omen – „Tropiki z Afryki”. W tę niezwykłą podróż przeniósł nas Teatr Za Miastem. W Strefie Malucha swobodna zabawa przeplatała się z atrakcjami – jak spacer ścieżką sensoryczną czy szalone piana party. Obok Strefa Kreatywna proponowała aktywności manualne: dekorowanie „wędrujących” kamyków, wykonywanie własnoręcznie przypinek oraz biżuterii z prasowanych koralików. Nowość na pikniku – Strefa Seniora z kącikiem integracyjnym, sprzyjającym sąsiedzkim rozmowom przy ciasteczku i kawie oraz z warsztatami krawieckimi, podczas których powstawały barwne saszetki lawendowe – cieszyła się dużym powodzeniem. Wiejska zagroda z Konarskiego przyciągała najmłodszych sielską atmosferą dawnych lat i bliskimi spotkaniami z królikami, natomiast amatorzy egzotyki mogli pospacerować z alpakami. Z drugiej strony również czekał kalejdoskop wrażeń i atrakcji: zabawa z klockami Lego, długopisy 3D, fotobudka 360o, stoiska Early Stage i Szkoły Umysłu, namiot harcerski. Mogliśmy wcielić się na moment w rolę strażaka, w wozie OSP Węglewo. Spragnionych aktywności ruchowej zaprosiliśmy do rodzinnej strefy sportu i na zamkowe dmuchańce, gdzie można było skakać i zjeżdżać do woli. Po takich wygibasach nietrudno zgłodnieć, na szczęście siły można było zregenerować w strefie gastronomicznej, gdzie czekały posiłki z grilla, orzeźwiające napoje, lody i świeżutkie pączki. Po familijnych potyczkach i konkurencjach w afrykańskim stylu, nadszedł czas na młodzieżowy vibe – koncert młodego rapera Kubeusa, który zainteresował nawet starsze pokolenie. Na zakończenie, w promieniach zachodzącego słońca, w nowej odsłonie zaprezentowały się Kolejorz Girls – tanecznie interpretując muzyczne motywy filmowe, by potem zaprosić publiczność do wspólnej „belgijki”. To był naprawdę integrujący moment pikniku, który pokazał, że hasło „łączy pokolenia” nie jest pustym sloganem. Dziękujemy wszystkim za obecność i współtworzenie tego wydarzenia – już zbieramy inspirujące pomysły na kolejne „Babie Lato” za rok!
21 i 22 września odbyły się Pikniki Rodzinne „Spotkajmy się na Olimpie” oraz „Poznajmy się na Pomecie” zorganizowane przez Placówki Kulturalne „Na Rusa”, Dom Kultury „Jubilat” oraz Klub „Cybinka” Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych”.
Podczas obydwu wydarzeń na odwiedzających czekała moc atrakcji. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć pokazy taneczne przygotowane przez Młodzieżową Akademię Tańca z DK „Jubilat” oraz Kolejorz Girls, swoje spektakle dla dzieci zaprezentował Teatr Fuzja, a o pokaz pierwszej pomocy zadbała Grupa Ratownictwa PCK Poznań. Nie zabrakło również muzyki. Na Stadionie Olimp Ewa Wodzyńska przeprowadziła rodzinne warsztaty bębniarskie, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, natomiast na Pomecie swój repertuar zaprezentował Maciej Kędelski ze Stowarzyszenia Miłośników Doliny Cybiny oraz LinViolin, czyli Karolina Sydorowicz – skrzypaczka, półfinalistka 14. edycji programu „Mam Talent”. Poza występami scenicznymi, sporo rzeczy działo się również na stoiskach promocyjnych.
Na Osiedlu Rusa Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Staropolanie-Wielkopolska” prezentował tradycyjne ludowe stroje, w strefie kreatywnej dzieci brały udział w warsztatach plastycznych, konsultacje dietetyczne prowadziły Sylwia Wrzalska oraz Roma Szymkowiak, a Edukido zapewniło zajęcia kreatywne z wykorzystaniem klocków LEGO.
Klub „Cybinka” natomiast zaprosił na swój piknik Towarzystwo Pelikan, które prowadziło kiermasz rękodzieła czy Stowarzyszenie Miłośników Doliny Cybiny, kwestujące na rzecz Jakuba Czubaka. Obecni byli także autorzy niektórych zajęć w Klubie „Cybinka”. Grzegorz Zając przeprowadził symultanę szachową, a warsztaty plastyczne zorganizowała Renata Kaźmierczak. Dzieci mogły też pomajsterkować pod czujnym okiem przedstawicieli ekipy KnockKnock oraz spróbować swoich sił w technologiach cyfrowych pod opieką teamu Edu3Dkacji.
Zarówno na Olimpie, jak i na Pomecie dużą popularnością cieszyła się kawiarenka senioralna częstująca kawą oraz ciastem wszystkie seniorki i seniorów. Pojawiły się także inne atrakcje: strefa dmuchańców dla dzieci, malowanie twarzy, pokazowy trening piłkarski,
Alpaki z Wiedźminowa czy Laser Tag.
Podczas pikników Grupa Ratownictwa PCK Poznań przeprowadziła też zbiórkę pieniędzy na rzecz osób poszkodowanych w wyniku powodzi w południowej Polsce. W różnych miejscach rozstawione były oznakowane puszki, do których można było wrzucać datki.
Pomagali w tym harcerze. Udało się zebrać łącznie 1042 zł. Wiktor Procyk, zastępca Prezesa Zarządu GR PCK Poznań podziękował za zaproszenie na wydarzenia oraz wszystkim mieszkańcom, którzy wsparli akcję. Pikniki „Spotkajmy się na Olimpie” oraz „Poznajmy się na Pomecie” mimo, że nie odbyły się w swoich pierwotnych terminach ze względu na załamanie pogody, ostatecznie okazały się wydarzeniem niezwykle integrującym społeczność lokalną. Koniecznie w tym miejscu warto podkreślić ogromne zaangażowanie w przygotowaniach i w przebiegu imprezy członków Rady Osiedla Pomet.
Babie Lato, Spotkajmy się na Olimpie i Poznajmy się na Pomecie wspierli Sponsorzy: Unisoft, Nova Term Budownictwo, Caparol, Budchem, BDM Poznań, Budotermika, Techem, PekaBud Market Sp. z o. o. Okna i Drzwi, Veolia Energia Poznań SA, Uniqa, Jack-Bud Polska, Spółdzielnia Usług Antenowych i Dźwigowych, Łukasz Banachowicz, Społem, Toribud, Klimax.