Za kilka dni powitamy wiosnę, jednak jesteśmy winni kilka słów podsumowania o Akcji Zima 2018.

Od 12 do 23 lutego w ratajskich Domach Kultury zorganizowano ferie zimowe, czyli Akcję Zima 2018. W jej ramach dzieci i młodzież w wieku 7-12 lat czekał szereg zajęć kulturalnych, wycieczek oraz warsztatów. Liczne atrakcje podczas półkolonii na Ratajach przyciągnęły 500 uczestników.

Co przygotowały dla najmłodszych mieszkańców ratajskie Domy Kultury?

Dla młodych fanów kina i teatru nie lada gratkę stanowił spektakl teatralny pt. Odlot w Teatrze Animacji oraz seanse filmowe w Kinie Helios, dla zainteresowanych historią szczególnie fascynujące okazały się natomiast zajęcia w Rezerwacie Archeologicznym „Genius Loci” na Ostrowie Tumskim, wycieczki do Pałacu w Rogalinie oraz Bramy Poznania ICHOT. Zwiedzanie stadniny koni, ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek, jazda konna oraz przejażdżka bryczką to atrakcje, które czekały na uczestników wycieczek do Owińsk oraz Młodzikowa. Zajęcia sportowe? Te z kolei zorganizowano na kręgielni „Niku Bowling”, w Parku Trampolin „Jump Arena”, a także na basenie w Kórniku. Cukierniczo-kulinarne wrażenia towarzyszyły natomiast dzieciom w Poznańskiej Manufakturze Lizaków i Cukierków „Słodkie Czary-Mary”, Muzeum Czekolady oraz restauracji Pizza Express. Kolejnym wartym odnotowania punktem programu Akcji Zima 2018 były: „Prawdziwy odlot”, czyli wizyta w Porcie Lotniczym Ławica w Poznaniu, podczas której dzieci uczestniczyły w odprawie pasażerów, zwiedziły sortownię bagażów, lożę biznesową oraz taras widokowy, a także wycieczka do Laboratorium Wyobraźni w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Oprócz wycieczek i ciekawych wyjazdów, Akcja Zima obfitowała w różnorakie zajęcia oraz warsztaty. Ratajskie Domy Kultury przygotowały zajęcia strzeleckie na strzelnicy pneumatycznej, plastyczne „Zrób to Sam” oraz Zimowego Pogotowia Sztuki, edukacyjne „Zima w życiu ptaków” połączone z budowaniem budek dla ptaków, olimpiady sportowe, a także konkursy wiedzowe oraz kalambury. Ponadto w bogatym programie zimowych wakacji znalazły się turnieje hip-hopowe, tenisa stołowego, warsztaty teatralne oraz rękodzielnicze i bębniarskie.

Cel półkolonii to zazwyczaj dobra zabawa i rozrywka, ale przede wszystkim edukacja, rozwój kulturalny oraz propagowanie aktywnego i kreatywnego spędzania czasu wolnego dzieci
i młodzieży. Już teraz zapraszamy na Akcję Lato, do zobaczenia w lipcu!