Fundacja Malta i SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu zapraszają na 30. urodziny Festiwalu Malta. Co będzie się działo przez najbliższe kilka miesięcy w Poznaniu dzięki kolejnej odsłonie wydarzenia? Nie zabraknie atrakcji na Ratajach. To właśnie na os. Powstań Narodowych, 25 czerwca o 18:00 będziemy widzami kultowego monodramu Krystyny Jandy „Shirley Valentine”. Szczegóły poniżej!

O PROGRAMIE FESTIWALU MALTA

Festiwal Malta w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2 został przeformułowany i dostosowany do obostrzeń sanitarnych – rozpocznie się 24 czerwca i potrwa do jesieni, będzie objazdowy, rozrzucony po mieście, bez stałego adresu, ale nadal będzie żywą, wychodzącą do widza, pełną teatru, muzyki i rozmów Maltą, która od 30 lat ożywia Poznań.

W tym roku festiwal Malta miał obchodzić hucznie swoje 30. urodziny, niestety pandemia pokrzyżowała plany i wymusiła przystosowanie programu do zupełnie nowej sytuacji. Festiwal został przeformułowany w taki sposób, by zachować żywy charakter Malty, odpowiedzieć na potrzebę uczestnictwa w kulturze różnych jej odbiorców i spełnić narzucone przez pandemię ogólnokrajowe obostrzenia. – Chcemy obrócić na naszą korzyść to, co zazwyczaj ludzi irytuje, a co dominuje w dzisiejszym świecie – chaos, płynność i zmienność. Pozyskać to i wykorzystać dla kultury. – przeczytaj całość tekstu programowego „Malty on tour”. Szczegóły na stronie www.malta-festival.pl.

Co w programie?

Mobilny teatr w różnych dzielnicach miasta, dyskusje w Fundacji Malta, miasteczko festiwalowe na Wilczaku, Generator Malta nad poznańskimi jeziorami i rzekami. 24 czerwca rozpocznie się Malta Festival Poznań 2020 „w czasie zarazy” i potrwa aż do jesieni. Tegoroczna edycja będzie objazdowa, krocząca, rozrzucona po mieście, bez stałego adresu, ale nadal będzie żywą, wychodzącą do widza, pełną teatru, muzyki i rozmów Maltą, która od 30 lat ożywia Poznań.

Kultowy monodram Krystyny Jandy na Twoim fyrtlu!

25/06/2020
godz. 18:00-21:00

„Shirley Valentine”, Krystyna Janda, Teatr Polonia
os. Powstań Narodowych, przed blokiem o numerach 31-37
bezpłatne wejściówki do odbioru w CIK, ul. Ratajczaka 44, I pula 19.06 od godz. 17:00 oraz 20.06 od godz. 10:00

Festiwal Malta otwiera sezon kroczącej, urodzinowej 30. edycji mobilną sceną w różnych dzielnicach Poznania z kultowym monodramem Krystyny Jandy „Shirley Valentine”. Krystyna Janda jako kura domowa?! Już 25 czerwca na Osiedlu Powstań Narodowych o godz. 18:00 zobaczymy Shirley Valentine w brawurowym wykonaniu jednej z najbardziej uznanych polskich aktorek jawi się jako sympatyczna, żywiołowa kobieta, buntująca się przeciw osamotnieniu, nudzie i przypisanej jej przez życie roli. Otwarcie wyznaje: „Wiesz, co ja sobie całe życie mówiłam? Dzieci dorosną, to ja se stąd pójdę. Dzieci dorosły, a ja co? Nie mam gdzie iść! A poza tym to wiesz, co ludzie mówią? Po czterdziestce to tak, jakby już wszystko było i nic człowieka nie rajcuje. Tylko że u mnie to szybciej poszło! Ja to się tak czułam, jak miałam 25!”. Pewnego dnia znudzona żona przy mężu postanawia wszystko zacząć od nowa. Zamiast mówić: „Boże, mam 42 lata”, woli krzyknąć: „Shirley, masz dopiero 42 lata, jak to cudownie!”. Przedstawienie, jakkolwiek opowiada o nieudanym małżeństwie, jest znakomitą zabawą, zaprawioną zadumą nad zawikłaniami losu.

Spektakl w reżyserii Macieja Wojtyszki miał premierę w Teatrze Powszechnym w Warszawie w 1990 roku i szybko zyskał miano kultowego. W 2005 roku został przeniesiony na deski nowo powstałego Teatru Polonia Krystyny Jandy i jest grany z nieprzerwanym sukcesem do dziś.

Jak bezpiecznie obejrzeć spektakl Krystyny Jandy?

Jest kilka możliwości uczestnictwa w spektaklu: na widowni przed plenerową sceną dla 150 osób w reżimie sanitarnym – obowiązują bezpłatne wejściówki, na falach Radia Afera 98.6MHz, z okien i balkonów mieszkańców i mieszkanek os. Powstań Narodowych 31-37 – przed blokami staną trzy telebimy, bezpośrednio przed ekranami nie będzie możliwości gromadzenia się.

Bezpłatne wejściówki na spektakl Krystyny Jandy (liczba uczestników 150) będą dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44) w dwóch pulach: 19.06 od godziny 17:00 oraz 20.06 od godziny 10:00. Jedna osoba może odebrać tylko jedną wejściówkę. Informujemy, że spektaklu Krystyny Jandy będzie można posłuchać na żywo w Radiu Afera 98.6MHz, mieszkańców oraz mieszkanki bloków przy os. Powstań Narodowych 31-37 zachęcamy do oglądania spektaklu z okien, balkonów oraz słuchania na falach Radia Afera.

Na terenie imprezy organizatorzy zalecają zakrywanie ust i nosa, zachowanie dystansu 2 metrów odległości pomiędzy uczestnikami oraz dezynfekcję dłoni przed wejściem na wydarzenie i po wyjściu. Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu (dostępny TUTAJ), którego zapisów uczestnik jest zobowiązany przestrzegać. Informujemy, że widownia wydarzenia zostanie zorganizowana zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Nie masz wejściówki?

Otwórz okno, wyjdź na balkon, zobacz spektakl na telebimach i posłuchaj na falach Radia Afera 98.6MHz.

***

MOBILNA SCENA TEATRALNA MALTY

W programie mobilnej sceny festiwalu Malta także spektakle na Winiarach, nad Cybiną i na Starym Mieście, gdzie zagrane zostaną m.in. Cezarego Tomaszewskiego, Macieja Podstawnego, Lecha Raczaka i Piotra Tetlaka. Na widowni przed plenerową sceną spektakle zobaczy 150 osób, ale przedstawień będzie można posłuchać także na falach Radia Afera 98.6MHz oraz zobaczyć na żywo z okien i balkonów. Zapraszamy do śledzenia mediów społecznościowych festiwalu: Facebook i Instagram @maltafestivalpoznan.

Tekst i foto: Fundacja Malta