Wielkoformatowa makieta Rataj i piękna mozaika z lokalnej pływalni, to tylko dwa przykłady obiektów, które zniknęły bądź miały zniknąć z Osiedla Piastowskiego. Piastowski Pasaż Handlowy wybroniony przed wyburzeniem przez mieszkańców i plac po tymczasowym lodowisku. To właśnie te przestrzenie stały się punktem wyjścia dla działań animacyjnych „Mozaika z pamięci”. Od 24 kwietnia grupa artystów, architektów i animatorów kultury prowadziła liczne warsztaty i spotkania poświęcone lokalnej społeczności.

Udało się ocalić mozaikę z basenu, której elementy wykorzystano do stworzenia nowych projektów. W trakcie dwudniowych warsztatów dzieci wraz z rodzicami lub dziadkami mogły zgłębić tajniki powstawania mozaiki oraz stworzyć autorskie realizacje, które na stałe będą zdobić jedną z nieczynnych fontann.

Ogromny plac przy moście Królowej Jadwigi, na którym niegdyś znajdowała się makieta Rataj, od lat 90-tych stoi pusty. Aktualnie są plany, aby w ty miejscu wybudować parking. Koordynatorki projektu „W skali osiedla” postanowiły odświeżyć wspomnienia o makiecie oraz zebrać historie związane zarówno z tym miejscem, jak i całym osiedlem. W trakcie warsztatów powstała nowa makieta, na której mieszkańcy umieszczali swoje wspomnienia. Wszystkie zebrane historie znalazły się na sentymentalnej mapie osiedla, która została namalowana na placu.

Plac przy blokach 94-96 pokryła wielkoformatowa gra zaprojektowana i stworzona wspólnie z mieszkańcami, a klatki schodowe i mieszkania zapełniły się kokedamami wykonanymi na warsztatach. Z kolei w Piastowskim Pasażu Handlowym zaczęło funkcjonować „Miejsce wspólne”, w którym mieszkańcy mogli miło spędzać czas.

Po prawie 2 miesiącach spędzonych na Osiedlu Piastowskim oraz 21 spotkaniach, piknikach i warsztatach, nadszedł czas, aby uczcić FINAŁ "Mozaiki z pamięci”. Zabierzcie swoich sąsiadów, dzieci czy rodziców na sąsiedzki piknik na plac po plenerowej makiecie Rataj. Będą gry i twórcze zadania przygotowane przez artystów z poszczególnych grup. Uroczyście zostanie odsłoniona wielkoformatowa mapa sentymentalna Osiedla Piastowskiego. Odbędzie się spacer śladami najciekawszych miejsc i wspomnień mieszkańców i mieszkanek. Do muzycznego improwizowania zaproszą GIŻYCKI/KARMINSKY, muzycy związani z Kołorking Muzyczny. Na finał zagra GRETA, poznański duet łączący elektronikę i słowo.

Tekst: Monika Wójtowicz / Generator Malta
Foto: Lidia Ostrowska / Generator Malta