Na początku były biała ściana i kolorowa kartka papieru. A teraz? Zakończyliśmy prace! Drodzy Mieszkańcy, poznajcie wszystkich bohaterów muralu – Ignacego, p. Maję, p. Katarzynę i Amelkę, Andrzeja oraz p. Barbarę.

Po 2 miesiącach żmudnej pracy Wojciecha Ejsmondta poznaniacy mogą podziwiać efekty. Kilkadziesiąt tysięcy kwadratów-pikseli ozdobiło ścianę szczytową budynku na os. Piastowskim 18-24. „Łączy pokolenia” nie jest już tylko płonnym hasłem, niesie za sobą wartość, warstwa słowna została przeniesiona na obraz. Rataje zyskały twarz, a właściwie twarze, które są ich wizytówką i cechą szczególną.

W maju ubiegłego roku SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu ogłosiła konkurs „Mural dla Osiedla”, którego głównym celem było pozyskanie zdjęć portretowych jej mieszkańców, a spośród wybranych wykonanie murali na ratajskich blokach. Jednocześnie główną ideą projektu stało się hasło Spółdzielni wybrane przez mieszkańców. „Łączy pokolenia” w naturalny sposób wpisało się w charakterystykę i specyfikę Rataj – miejsca relacji społecznych przedstawicieli kilku generacji, w którym tradycja i historia spotyka się z młodością i nowoczesnością.

Po pracach termomodernizacyjnych, które zakończyły się we wrześniu 2016 roku, autor muralu – Wojciech Ejsmond przystąpił do wykonania szkicu na elewacji ściany. Z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne panujące w październiku (częste opady deszczu, niską temperaturę powietrza i wysoką wilgotność) finalizację muralu na ścianie szczytowej budynku na os. Piastowskim 18-24 mimo wcześniejszych planów, SM „Osiedle Młodych” postanowiła przesunąć na miesiące wiosenne w 2017 roku.

W imieniu Zarządu Spółdzielni kierujemy szczególne słowa podziękowania do: Wojciecha Ejsmondta za ogromny wkład i zaangażowanie w realizację oraz sponsora naszego muralu – Saint-Gobain Weber Polska!

Zobacz kolejne etapy prac nad muralem: