Behance to największa platforma online umożliwiająca prezentowanie i odkrywanie ciekawych oraz twórczych materiałów. Społeczność kreatywna publikuje na niej swoje prace tworząc portfolia, aby dzięki temu przedstawić je szerszej publiczności.

Daje ona możliwość zaprezentowania prac graficznych w formie projektów, które mogą mieć postać grafik, zdjęć lub filmów. Obecność na Behance jest standardem w tzw. branży kreatywnej.

Nic więc dziwnego, że również EJSMONDT – autor i wykonawca cyklu ratajskich murali „Łączy pokolenia” umieszcza na Behance swoje prace. Malowidło, które powstało w zeszłym roku na os. Powstań Narodowych otrzymało wyróżnienie w kategorii Street Art. Przyznawane są one przez kuratorów portalu najlepszym pracom.

Behance jest pewnym rodzajem weryfikacji, dość istotną opinią o zasięgu międzynarodowym, na temat jakości i poziomu danego dzieła wśród środowiska twórców różnych dziedzin projektowania. Dla wielu jest też źródłem inspiracji, dlatego też każde takie wyróżnienie jest dla mnie pewnym powodem do zadowolenia, bo cieszy mnie fakt, że mogą zobaczyć to twórcy z różnych rejonów świata, że być może moje prace mają szanse kogoś zainspirować. – mówi EJSMONDT.

Przypomnijmy, że w 2016 r. Spółdzielnia ogłosiła I edycję Konkuru pn. „Mural dla Osiedla”, a jego założeniem było pozyskanie zdjęć portretowych mieszkańców, a spośród wybranych wykonanie murali na ratajskich blokach. Jednocześnie główną ideą projektu stało się hasło Spółdzielni „Łączy pokolenia”. Ku zadowoleniu Organizatorów Konkursem zainteresowali się nie tylko młodsi mieszkańcy Rataj, ale także Seniorzy. W związku z tym dzięki zdjęciom osób w różnym wieku oraz różnej płci w pełni udało się zrealizować wspomniane motto.

Pierwszy mural na spółdzielczym bloku z wielkiej płyty powstał w 2017 r. na elewacji szczytowej budynku na os. Piastowskim 18-24. Kolejne malowidło ścienne zostało odsłonięte z okazji Jubileuszu 60-lecia Spółdzielni na os. Rusa 1-10. W 2018 r. powstał szczególny i niezwykły projekt poświęcony wybitnej aktorce filmowej i teatralnej oraz wieloletniej mieszkance poznańskich Rataj – Krystynie Feldman w hołdzie jej pamięci. W 2020 r. malowidło znalazło się wśród 30 prac finałowych w międzynarodowym konkursie Street Art Of The Year. Kolejne miejsce, które zyskało „nowe twarze” to ściana szczytowa budynku o numerach 31-37 na os. Powstań Narodowych.

Ratajskie murale wykonywane są w bardzo specyficzny i charakterystyczny sposób, w tzw. technice pikselowej nazywanej także mozaikową, a każde zdjęcie składa się z kilku tysięcy kwadratów. Inspirację dla Spółdzielni stanowił mural poświęcony urodzonemu w Lesznie poecie, dramaturgowi i prozaikowi – Stanisławowi Grochowiakowi. Projektantem oraz twórcą ratajskich murali jest EJSMONDT – wykonawca leszczyńskiego malowidła ściennego.