Za górami, za lasami… Stop! To nie ta bajka!

Gór tam rzeczywiście nie ma, lecz las, jezioro i piaszczysta plaża owszem. Ze Stanicą „Gościraj”, bo o niej mowa, związanych jest wiele ciekawych opowieści. To miejsce szczególne, nie tylko ze względu na ponad 40-letnią historię, ale przede wszystkim tradycję harcerską. Co roku w Gościmiu k. Drezdenka, położonym w Puszczy Noteckiej 125 km od Poznania, odbywają się obozy dla dzieci i młodzieży z Rataj, Chartowa i Żegrza, ale także całego Poznania. Jak to jest być gościrajskim obozowiczem, sprawdziliśmy podczas 1-dniowej wizyty w Stanicy.

W „Gościraju” panuje porządek i dobra organizacja. Zobaczcie sami. Ramowy rozkład dnia przedstawia się następująco:

  • 8:00 – pobudka;
  • 8:00 – 8:15 – poranna gimnastyka;
  • 8:15 – 9:00 – poranna toaleta;
  • 9:00 – 9:30 – śniadanie…….

Wniosek! Udział w gościrajskich obozach niesie za sobą walor wychowawczy, uczy bycia samodzielnym, obowiązkowym i zorganizowanym. Nie zapominajmy jednak, że jesteśmy na wakacjach.

W programie czytamy:

  • Przed południem: Painball / Budujemy Gród Dobrowoja lub zajęcia samarytanki / Sporty zespołowe / Rekreacja;
  • Po południu: Turniej Dziołchy – Chopoki / Rekreacja w grupach / Klanza;
  • Wieczorem: Kino letnie – film przygodowy.

Wachlarz przygotowanych zabaw jest bardzo różnorodny. W Gościmiu poznacie, czym są: podchody; chrzest obozowy; turnieje sprawnościowe „Bruneci-Blondyni”, „Morowa Dziewczyna”, „Morowy Chłopak”; teatr obozowy „Scena pod Sosenką”; szyfrowanie wiadomości i znaków patrolowych oraz piosenka obozowa.

Hmmm…, brzmi ciekawie i oryginalnie? Tak, bo to „Gościraj”, tamtejsze atrakcje posiadają akcent harcerski, ale jednocześnie edukacyjny. Rozrywka przez naukę – to właśnie możemy zaobserwować będąc w Gościmiu.

„Gościaraj” to świeże powietrze, cisza oraz zapach lasu. Stanica dysponuje domkami „Robinsonkami” w traperskim stylu oraz pokojami z łóżkami piętrowymi znajdującymi się w zuchówce. Co jeszcze znajdziecie w środku puszczy? Własna piaszczysto-trawiasta plaża z łagodnym zejściem do Jeziora Gostomie, boiska do gier zespołowych, stoły do tenisa stołowego, bilard, piłkarzyki, trampolina oraz miejsce na ognisko i grilla pozwolą Wam aktywnie i miło spędzić czas z dala od miejskiego zgiełku.

A morał jest taki – Do „Gościraju” choć raz w życiu trzeba pojechać!