Klub Osiedlowy „Krąg” znany jest w Poznaniu z propagowania i pielęgnowania gwary poznańskiej. To tam odbywają się spotkania ze znawcami i sympatykami gwary. W końcu to na Łazarzu najczęściej słyszymy jak poznaniacy „blubrają po naszymu”.

Od 1987 roku Klub „Krąg” organizuje Dni Łazarza. Co roku na zakończenie tego wydarzenia przyznawane i wręczane są nagrody: Człowiek Roku Łazarza, Nagroda im. Stanisława Strugarka i Przyjaciel Łazarza. Podczas uroczystego zakończenia i podsumowania tegorocznych 33. Dni Łazarza, 30 maja odsłonięto tablicę upamiętniającą najpopularniejszego „Człowieka Łazarza” – Jacka Hałasika, wielkiego miłośnika i popularyzatora gwary poznańskiej, prowadzącego w Klubie „Krąg” Gwarowe Dyktando, dziennikarza Radia Merkury, który przez lata był również związany z Ratajami.

Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość, że laureatami tegorocznej Nagrody im. Stanisława Strugarka za popularyzację i kultywowanie gwary poznańskiej zostali organizatorzy Amatorskiego Konkursu Gwary Poznańskiej „Godejcie po naszymu” im. Jacka Hałasika, który od wielu lat organizowany jest przez Dom Kultury „Jubilat”. Nagrodę odebrała Daria Gellert-Słodzinka – Kierownik placówki.

Nagroda im. Stanisława Strugarka przyznawana jest od 2003 roku. Jako pierwszy otrzymał ją Juliusz Kubel, twórca wielu utworów gwarowych i znanej wszystkim poznaniakom postaci Starego Marycha. W gronie nagrodzonych na przestrzeni lat znaleźli się, m.in. Jacek Hałasik, Adam Lewandowski, Waldemar Kurowski, Lech Konopiński, Jerzy Drabent, Sylwia Prętka, Kapela „Zza Winkla”, Kapela „Junki z Buku” i Jerzy Babiak.

Jest nam niezmiernie miło, że dołączyliśmy do tak szacownego grona popularyzatorów gwary poznańskiej.