„Raj na ziemi” – tak nazywano Rataje podczas ich budowy kilkadziesiąt lat temu. Otrzymanie przydziału na mieszkanie było spełnieniem marzeń ówczesnego młodego pokolenia. Z biegiem lat szare bloki z wielkiej płyty stały się „wizytówką” tzw. systemu słusznie minionego. Szarzyzna PRL-u widoczna była również na spółdzielczych blokach. Początek XXI wieku postawił poważne zadanie przed Spółdzielnią – realizację długofalowej inwestycji polegającej na termomodernizacji budynków. Ich elewacje otrzymały również nową szatę kolorystyczną, zgoła inną od tej znanej z lat 60-tych i 70-tych. Można ironicznie powiedzieć – „wpadliśmy z deszczu pod rynnę” – lekarstwem na surowość wielkich betonowych płyt stała się pasteloza. Smutne blokowiska, relikty PRL-u otrzymały „radosne” elewacje w kolorach różowym, błękitnym, fioletowym, cytrynowym oraz limonkowozielonym.

Obecne działania Spółdzielni stanowią próbę walki z estetycznym chaosem osiedlowym. Droga do ideału jest daleka i kręta, głównie ze względu na liczbę budynków oraz wysokie nakłady finansowe potrzebne na przedmiotowe remonty.

W tym roku Kierownictwo Osiedli Jagiellońskiego, Oświecenia i Powstań Narodowych rozpoczęło prace mające na celu zmianę kolorystyki kompleksu budynków nr 62-87 na os. Jagiellońskim. W obecnym sezonie remontowym pasteloza na 2 z nich: 62-66 i 67-73 została zastąpiona bielą, szarością oraz żółtymi i zielonymi akcentami. Podobne prace prowadzone są na elewacji wschodniej budynku na os. Oświecenia 98-103. Biało-szaro-bordowe prostokąty nadają elewacji świeżości, a także świetnie komponują się z zielonym otoczeniem bloku. Z kolei Kierownictwo Osiedla Rusa zakończyło remont mający na celu zmianę kolorystyki elewacji bloku nr 76-85, który należy do tzw. tetrisowego kompleksu budynków.