Kolejny mural zdobi Rataje! Zakończyły się prace nad 3. ściennym malowidłem z cyklu „Łączy pokolenia” realizowanym przez SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu. Na elewacji budynku pojawili się nowi bohaterowie – mieszkańcy osiedli: Szymon i Paulina, Zosia, pan Zbyszko i Piotr – przedstawiciele wszystkich pokoleń.

Po 3 miesiącach żmudnej pracy Wojciecha Ejsmondta poznaniacy mogą podziwiać efekty. 17 tysięcy kwadratów – pikseli ozdobiło ścianę szczytową budynku na os. Powstań Narodowych 31-37. „Łączy pokolenia” nie jest już tylko płonnym hasłem, niesie za sobą wartość, warstwa słowna została przeniesiona na obraz. Rataje zyskały twarz, a właściwie twarze, które są ich wizytówką i cechą szczególną.

Ze względu na epidemię koronawirusa i panujące ograniczenia Spółdzielnie nie planuje obecnie organizacji oficjalnego otwarcia muralu, najprawdopodobniej zostanie ono przełożone na przyszły rok.

***
W listopadzie 2019 roku SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu ogłosiła 2. edycję Konkursu „Mural dla Osiedla”, którego głównym celem było pozyskanie zdjęć portretowych jej mieszkańców, a spośród wybranych wykonanie murali na ratajskich blokach. Jednocześnie główną ideą projektu stało się hasło Spółdzielni wybrane przez mieszkańców. „Łączy pokolenia” w naturalny sposób wpisało się w charakterystykę i specyfikę Rataj – miejsca relacji społecznych przedstawicieli kilku generacji, w którym tradycja i historia spotyka się z młodością i nowoczesnością. Inspirację dla Spółdzielni stanowił mural w Lesznie przedstawiający poetę i prozaika – Stanisława Grochowiaka również wykonany w technice pikselowej/mozaikowej. Pierwszy ratajski mural powstał w 2017 r. na os. Piastowskim 18-24, a kolejny na os. Rusa 1-10 rok później.

Sponsorami realizacji są: Jack-Bud Polska Sp. z o. o. Sp. k, BDM Poznań Sp. z o. o. oraz Sto Sp. z o. o.