12 października, godz. 12:00. Dla przedstawicieli SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu był to dzień szczególny. Na os. Armii Krajowej odbyło się oficjalne otwarcie muralu poświęconego Krystynie Feldman. Uroczystości towarzyszyły wzruszenie, nostalgia,  ale także uśmiech i radość, bo dzięki właśnie tej inicjatywie wspaniała aktorka i wieloletnia mieszkanka Rataj jest znowu z nami, wśród mieszańców Rataj.

Zaproszenie na piątkowe spotkanie licznie przyjęli mieszkańcy spółdzielczych osiedli i uczniowie ratajskich szkół, ale także Beata Przybylak – przedstawicielka Urzędu Miasta Poznania, Emilia Mańkowska – przedstawicielka Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, Mikołaj Dyrda, który reprezentował rodzinę Krystyny Feldman, Tomasz Ryszkowski – przedstawiciel Firmy Sto Sp. z o. o. oraz EJSMONDT – projektant i wykonawca muralu.

W pięknych, wzruszających, a także żartobliwych słowach Krystynę Feldman wspominał Jan Janusz Tycner – wieloletni instruktor kulturalny Domu Kultury „Jędruś”, inicjator Teatru Małych Form „Sieć”, miłośnik, znawca teatru i poezji.

Patronat Honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Poznania, a Partnerem został Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu.

**

Poznań, zaraz po Lwowie, był ukochanym miastem aktorki, a Rataje miejscem zamieszkania do ostatnich dni Jej życia. Jako Spółdzielnia, jesteśmy dumni, że wśród naszych mieszkańców znalazła się osoba charakteryzująca się ponadprzeciętnym talentem aktorskim, a przede wszystkim niespotykaną pogodą ducha, którą zarażała innych ludzi. Dzięki działalności artystycznej Teatru Polskiego i Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu przez wiele lat poznaniacy mieli okazję stanowić audytorium wspaniałych sztuk z udziałem Krystyny Feldman.

W hołdzie wybitnej aktorce i mieszkance poznańskich Rataj SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu postanowiła zrealizować mural poświęcony Krystynie Feldman. Pomysł ten zrodził się już 2 lata temu podczas inauguracji innego projektu polegającego na stworzeniu cyklu ratajskich murali pn. „Łączy pokolenia”. Malowidło ścienne powstało na ścianie szczytowej budynku, który od 1979 r. stanowił dom aktorki. Fotografię, która tej jesieni została wpisana w osiedlową przestrzeń, pozwoli na zadumę i refleksję oraz uśmiech, udało się pozyskać dzięki uprzejmości rodziny Krystyny Feldman, która aktywnie włączyła się w to wyjątkowe przedsięwzięcie.