Mural poświęcony Krystynie Feldman zrealizowany przez Spółdzielnię w 2018 r. znalazł się wśród prac finałowych w międzynarodowym konkursie Street Art Of The Year. Ogłoszenie zwycięzców już niebawem.

Do 1. edycji konkursu zgłoszono ok. 600 prac w 2 kategoriach. Malowidło ścienne z wizerunkiem wybitnej aktorki i mieszkanki Rataj oraz 29 innych prac w kategorii „mural” walczą o główną nagrodę. Muralista EJSMONDT do rywalizacji zgłosił 4 prace, ale to właśnie mural poświęcony Krystynie Feldman znalazł się w ścisłym finale. O szczegółach można przeczytać tutaj.

***

W hołdzie wybitnej aktorce i mieszkance poznańskich Rataj, w 2018 r. SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu zrealizowała mural poświęcony Krystynie Feldman. Pomysł ten zrodził się już 2 lata wcześniej podczas inauguracji innego projektu polegającego na stworzeniu cyklu ratajskich murali pn. „Łączy pokolenia” ukazujących portrety mieszkańców spółdzielczych osiedli. Malowidło ścienne powstało na ścianie szczytowej budynku na os. Armii Krajowej 70-76, który od 1979 r. stanowił dom aktorki. Fotografię, która na stałe została wpisana w osiedlową przestrzeń, pozwala na zadumę i refleksję oraz uśmiech, udało się pozyskać dzięki uprzejmości rodziny Krystyny Feldman, która aktywnie włączyła się w to wyjątkowe przedsięwzięcie. Projektantem i wykonawcą przedmiotowego muralu był Wojciech Ejsmondt.

W środowisku filmowym i teatralnym mówi się, że słynęła ze wspaniałych ról epizodycznych, nieprzypadkowo w związku z tym nazywano Ją królową drugiego planu. Bycie wybitną, charakterystyczną i nietuzinkową osobowością aktorską, nie przeszkadzało Jej w tym, by w życiu prywatnym pozostać „sobą”. Krystyna Feldman była życzliwą, ciepłą, otwartą i przede wszystkim skromną mieszkanką Rataj. I to właśnie decydowało o Jej niezwykłości, za którą szanowali Ją i uwielbiali mieszkańcy Poznania i os. Armii Krajowej.

Poznań, zaraz po Lwowie, był ukochanym miastem aktorki, a Rataje miejscem zamieszkania do ostatnich dni Jej życia. – Jako Spółdzielnia, jesteśmy dumni, że wśród naszych mieszkańców znalazła się osoba charakteryzująca się ponadprzeciętnym talentem aktorskim, a przede wszystkim niespotykaną pogodą ducha, którą zarażała innych ludzi. Miałem nawet zaszczyt poznać Panią Krysię i odbyć z Nią kilka ciekawych rozmów, gdyż często odwiedzała jeden z naszych Domów Kultury. – mówi Tadeusz Stachowski, Prezes Zarządu SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu. Dzięki działalności artystycznej Teatru Polskiego i Teatru Nowego im. Tadeusz Łomnickiego w Poznaniu przez wiele lat poznaniacy mieli okazję stanowić audytorium wspaniałych sztuk z udziałem Krystyny Feldman.

Krucha, zwiewna, o wielkim sercu i talencie aktorka, dla mieszkańców Rataj była nie tylko teatralnym i filmowym zjawiskiem, ale także życzliwą sąsiadką i wspaniałą, dowcipną gawędziarką, przede wszystkim Człowiekiem, Człowiekiem pisanym z dużej litery.

Parafrazując tytuł ostatniego spektaklu, w którym wystąpiła Krystyna Feldman – „I to nam zostało…” – mural – pamięć o „naszej kochanej Pani Krysi”, pierwszoplanowej mieszkance Rataj i Poznania.