Tegoroczna Akcja Lato w wielu aspektach różni się od tego, co polubili, znają i doceniają ich uczestnicy. Na stworzenie atrakcyjnego programu Ratajskie Domy Kultury miały bardzo mało czasu. Dodatkowo zalecenia sanitarne obowiązujące w wielu miejscach lub instytucjach, z którymi zazwyczaj współpracowały sprawiły, że niemal niemożliwe było pojawienie się tam z grupami zorganizowanymi. Na całe szczęście dzięki wieloletniemu doświadczeniu udało się przygotować harmonogramy, których elementy są nie tylko ciekawe, ale również bezpieczne.

Olimpiady sportowe i plenerowe spektakle teatralne na Spółdzielczym Stadionie „Olimp” na os. Rusa, wyjścia do parku linowego, wycieczki autokarowe do Traperskiej Osady w Bolechówku, Ogrodu Ekologicznego w Wirach, Centrum Leśnej Przygody „Szumi Bór” w Czerniejewie, na Dziewiczą Górę, do Lawendowych Zdrojów w Pakszynie i Grodziskiej Kolei Drezynowej, wizyty w Studio Filmów Animowanych, kinie oraz Muzeum Rogalowe, przejażdżki Mosińską Koleją Drezynową, spotkanie z magikiem i gra terenowa „Geozbieracze” to tylko niektóre z atrakcji, z których mogli skorzystać tegoroczni półkoloniści. Mimo epidemicznych przeciwności nie narzekają na nudę, doskonale się bawią i gromadzą fantastyczne, wakacyjne wspomnienia.

Trzeba przyznać, że uczestnicy Akcji Lato 2020 chętnie biorą udział w zaplanowanych wydarzeniach, jednak największą radością jest dla nich czas spędzony w gronie rówieśników. Po miesiącach domowej izolacji wspólna zabawa i budowanie relacji z innymi dziećmi okazały się największą atrakcją.