Spółdzielnia i Rataje pragną włączyć się w długofalową pomoc dla Ukraińców i Ukrainek!

Zależy nam jednak na mądrym i racjonalnym wsparciu, które nie pójdzie na marne. Jesteśmy w kontakcie z kilkoma instytucjami pomocowymi, które poinformowaliśmy o chęci współpracy. Dysponujemy bowiem zasobami lokalowymi, które mogą służyć jako miejsca zbiórki i/lub magazyny na dary oraz kadrę gotową nieść pomoc, która jest niezwykle potrzebna. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie przekażemy Wam szczegóły ratajskiej pomocy dla Ukrainy.

A na ten moment przekazujemy kilka niezbędnych informacji o możliwych formach pomocy:

1. Wystartował Miejski Punkt Pomocy dla Ukrainy. Jest on czynny w godzinach od 10:00 do 20:00 przy ul. Bukowskiej 27/29. Potrzebne są następujące produkty: koce, pościele, kołdry, poduszki, ręczniki, termosy/kubki termiczne, kosmetyki osobiste (szczoteczka do zębów, pasta do zębów, żel pod prysznic, szampon, mydło itp.), środki pomocy medycznej: opatrunki, bandaże itp., proszki/płyny do prania i płukania odzieży, gotowe dania w słoikach, takie jak m.in.: gołąbki, pulpety, fasolka itp., produkty długoterminowe, takie jak: ryż, kasza, makaron.

Z uwagi na dynamicznie zmieniającą się sytuację, informacja o potrzebnych produktach aktualizowana będzie na kanale Czuły Poznań. Przed odwiedzeniem punktu prosimy o zapoznanie się z aktualnym zapotrzebowaniem. Dary można przynosić również do siedzib ZKZL. Zbiórka jest prowadzona zarówno w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Matejki 57, jak również w pięciu terenowych Punktach Obsługi Klienta. Zbiórka darów będzie odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach funkcjonowania Biura Obsługi Klienta i Punktów Obsługi Klienta.

2. Polski Czerwony Krzyż prowadzi zbiórkę darów rzeczowych pod hasłem #napomocUkrainie. Zbierane są: żywność długoterminowa, kosmetyki, chemia, środki opatrunkowe, nowe koce i śpiwory. PCK nie zbiera odzieży. Pełna lista potrzebnych darów znajduje się tutaj. Rzeczy można przynosić do poznańskiego Wielkopolskiego Oddziału Okręgowego PCK w Poznaniu przy ul. Górna Wilda 99 AB.

3. Miasto Poznań uruchomiło stronę internetową dla Ukraińców i Ukrainek w języku ukraińskim, na której znajdą oni szereg ważnych informacji – www.poznan.pl/ua/.

4. Urząd Miasta Poznania uruchomił także specjalną skrzynkę mailową, na którą można wysyłać pytania – ukraina@um.poznan.pl.

5. Na Dworcu Głównym w Poznaniu oraz na Międzynarodowych Targach Poznańskich uruchomione zostały punkty informacyjne (recepcyjne) dla uchodźców z Ukrainy. W punktach znajdą oni informacje dotyczące legalizacji pobytu w Polsce oraz wszystkie pozostałe niezbędne dane. Szczegóły znajdują się tutaj i tutaj.

6. W Poznaniu przy ul. Półwiejskiej 17/27 działa miejski punkt wsparcia cudzoziemców: Poznański Ośrodek Integracji POINT (nr tel.: 503 979 758, pon.-śr., godz. 14:00-20:00, czw.-pt. w godz. 9:00-15:00). POINT współtworzony jest przez doświadczonych pracowników Migrant Info Point, którzy zapewniają pomoc cudzoziemcom. Obcokrajowcy, którzy potrzebują pomocy, znajdą tam wsparcie i pomoc formalno-prawną (także związaną z uzyskaniem statusu uchodźcy). Więcej informacji  – tutaj.

7. Działa również miejskie call center – Biuro Poznań Kontakt (nr tel.: 61 646 33 44, od pon. do pt., w godz. 7:30-20:00), połączenia telefoniczne obsługiwane są także w języku ukraińskim.

8. Na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu znaleźć można informacje dla Ukraińców w językach polskim i ukraińskim.

9. Na Siepomaga.pl trwają zbiórki pieniężne. Polska Akcja Humanitarna prowadzi zbiórkę, której celem jest pomoc dla mieszkańców i mieszkanek Ukrainy, natomiast Fundacja Siepomaga uruchomiła zbiórkę na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować także na konto PCK: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”. Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

10. Wszystkie osoby posługujące się językami polskim i ukraińskim, które chcą i mogą w ramach wolontariatu wspomóc miejskie instytucje i służby, mogą zgłosić się poprzez formularz .

Drodzy Mieszkańcy! Wasze dotychczasowe pomoc i inicjatywy skierowane do Ukraińców i Ukrainek są nieocenione. Jesteście niesamowici! Jeśli macie kontakt z osobami, które już niebawem trafią do Poznania, przekazujcie im powyższe informacje, które na bieżąco będziemy dodawać i aktualizować. To bardzo ważne, aby nasi wschodni sąsiedzi poczuli się w naszym mieście bezpiecznie. Pozostańmy w kontakcie.