Jak można ulepszyć przestrzeń między kościołem, spółdzielczym stadionem „Olimp” i blokiem 86-95? W jaki sposób zagospodarować osiedle, by zaspokoić potrzeby najmłodszych, dorosłych i tych nieco starszych mieszkańców?

Z tymi pytaniami zetknęli się uczestnicy warsztatów projektowych pn. Pomysły na Rusa, na które zaprosili 2 grudnia br. Centrum Otwarte i Kierownictwo Osiedla Rusa Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” w Poznaniu.

Celem spotkania było poznanie opinii na temat obecnego postrzegania terenu osiedla przez mieszkańców, społeczników, architektów oraz specjalistów od zieleni, a także ich pomysłów i marzeń, które w przyszłości dzięki staraniom Kierownictwa Osiedla, mogą zostać zrealizowane.

Warsztaty podzielono na trzy części. Krótki wykład oraz spacer stanowiły duży „zastrzyk kreatywności” dla uczestników warsztatów, którzy podczas prac koncepcyjnych uświadomili organizatorom, że są grupą aktywnych mieszkańców, którzy z chęcią angażują się w inicjatywy, mające na celu poprawę funkcjonalności oraz wyglądu ich najbliższego otoczenia.

Strefy integracyjna, kulturalna i „uspokojenia”, mikroogrody społeczne, kiosk kultury z biblioteką osiedlową, przestrzeń edukacyjno-wypoczynkowa, wystawy plenerowe, śniadania na trawie – to tylko niektóre z pomysłów oraz marzeń, które powstały podczas warsztatów projektowych.

Owoc warsztatowych prac posłuży Kierownictwu Osiedla Rusa jako cenna wskazówka przy aranżowaniu, na razie pustej osiedlowej przestrzeni.