Dzięki mieszkańcom Rataj i Ich zainteresowaniu konkursem „Mural dla Osiedla” malowidła ścienne ozdobią elewacje dwóch budynków na terenie Spółdzielni. Projekt muralu w tzw. technice pikselowej, który powstanie na os. Piastowskim 18-24 jest już gotowy.

W maju tego roku Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych” w Poznaniu ogłosiła konkurs „Mural dla Osiedla”, którego głównym celem było pozyskanie zdjęć portretowych jej mieszkańców, a spośród wybranych wykonanie murali na ratajskich blokach. Jednocześnie główną ideą projektu stało się hasło Spółdzielni wybrane w ubiegłym roku również przez mieszkańców. „Łączy pokolenia” w naturalny sposób wpisało się w charakterystykę i specyfikę Rataj – miejsca relacji społecznych przedstawicieli kilku generacji, w którym tradycja i historia spotyka się z młodością i nowoczesnością. Ku zadowoleniu Organizatorów Konkursem zainteresowali się nie tylko młodsi mieszkańcy Rataj, ale także Seniorzy. W związku z tym dzięki zdjęciom osób w różnym wieku oraz różnej płci w pełni uda się zrealizować wspomnianą ideę. Warto przypomnieć, że murale zostaną wykonane w tzw. technice pikselowej, a każde zdjęcie będzie składać się z kilku tysięcy kwadratów. Inspirację dla Spółdzielni stanowił mural poświęcony urodzonemu w Lesznie poecie, dramaturgowi i prozaikowi – Stanisławowi Grochowiakowi. Projektantem oraz twórcą ratajskich murali jest Wojciech Ejsmondt – wykonawca leszczyńskiego malowidła ściennego. Jury Konkursu „Mural dla Osiedla” kierując się jego mottem podjęli decyzję, które fotografie znajdą się na bocznych elewacjach budynków na os. Piastowskim 18-24 oraz os. Rusa 1-10, a jej efektem są projekty murali. W chwili obecnej prezentujemy pierwszy z nich, a w najbliższym czasie opublikujemy kolejny.

Projekt muralu - os. Piastowskie 18-24
Projekt muralu, który powstanie na elewacji szczytowej budynku na os. Piastowskim 18-24

Koncepcja stworzenia cyklu ratajskich murali zdobyła także uznanie poznańskich mediów, które przychylnie wypowiadały się na temat konkursu „Mural dla Osiedla”, dostrzegając kreatywny sposób na zagospodarowanie przestrzeni, a przede wszystkim pomysł bezpośredniego zaangażowania mieszkańców w działania Spółdzielni.