Na terenie osiedla Czecha już niedługo powstanie pierwszy w Poznaniu ogród społeczny – miejsce, w którym mieszkańcy będą mieli okazję wypocząć w otoczeniu świeżych ziół, owoców oraz warzyw. To właśnie oni przyłączą się do wspólnej uprawy tamtejszych roślin. Zapraszamy na spotkanie organizacyjne dotyczące realizacji ogrodu społecznego!

Z pomysłem realizacji ogrodu społecznego na os. Czecha w połowie 2016 roku zwróciła się do SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu firma Abrys, zajmująca się ochroną środowiska w obszarze działalności wydawniczej, organizowania kongresów, konferencji i szkoleń oraz działań związanych z edukacją ekologiczną. Stworzenie koncepcji ogrodu społecznego na terenie os. Czecha w Poznaniu zostało połączone z VI edycją Konkursu „Inspiracje w przestrzeni”, którego organizatorem został magazyn „Zieleń Miejska”. Zadaniem uczestników było opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zagospodarowania wyznaczonego terenu o powierzchni 100 m², natomiast celem inicjatywy – nagrodzenie projektów kształtujących wysoką jakość przestrzeni publicznej i podnoszenie świadomości społecznej w jej zakresie. Finał Konkursu oraz ceremonia wręczenia nagród laureatom odbyła się podczas seminarium „Miejska Sztuka Ogrodowa” na Targach Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA 2017 2 marca w Poznaniu. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach: debiutanci oraz profesjonaliści. Z pośród licznie nadesłanych prac z każdej kategorii wyłoniono po jednym zwycięskim projekcie oraz dwa wyróżnienia. Nagrodę główną w kategorii debiutant otrzymał projekt: „Kolorowy świat” autorstwa Martyny Florczak, natomiast w kategorii profesjonalista zwyciężyła Wanda Sobieraj za stworzenie pracy pt. „Ogród społeczny Mozaika”. Jedna z nich zostanie zrealizowana na os. Czecha w Poznaniu.

17 marca 2017 r. o godz. 19:00 w Gimnazjum nr 26 Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 na os. Czecha 59 odbędzie się spotkanie organizacyjne dotyczące realizacji ogrodu społecznego, na które zapraszamy wszystkich mieszkańców os. Czecha, a także żywo zainteresowanych tematem wspólnego, społecznego budowanie przestrzeni publicznej.

*Projekt oraz wykonanie ogrodu społecznego zostanie w całości sfinansowane przez firmę Abrys, SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu jest natomiast posiadaczem nieruchomości gruntowej położonej na os. Czecha, na której powstanie inwestycja.