Wydarzenia plenerowe organizowane przez Domy Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych”  w Poznaniu są zapowiedzią nowego sezonu kulturalnego 2023/24. Ratajskie osiedla podczas wrześniowych niedziel będą tętnić kulturą i rekreacją. Żeby skorzystać z tego czasu jak najpełniej wydarzenia zaplanowane są na 3, 10, 16(sobota), 17 i 24 września. A wszystko w ramach Ratajskiej Jesieni Urodzinowej, podczas której obchodzić będziemy Jubileusz 65-lecia naszej Spółdzielni.

Już 3 września, czyli jeszcze w wakacje, odbędzie się na os. Lecha „O! Piknik”, który co roku jest doskonałą okazją do sąsiedzkich spotkań oraz aktywnego wypoczynku. Zachęcają do niego nieustannie wszystkich mieszkańców bardzo gorąco organizatorzy, czyli Dom Kultury ,,Orle Gniazdo”. Miejsce pikniku nie zostało wybrane przypadkowo. Ze względu na swoją lokalizację – boisko znajdujące się w samym sercu os. Lecha – jest idealnym miejscem spotkań i integracji mieszkańców okolicznych osiedli oraz realizacji wspólnych celów. Spotkanie na os.Lecha rozpocznie się o godz. 12:00. Tego dnia zaplanowanych zostało mnóstwo ciekawych wydarzeń. W strefie artystycznej odbędą się: spektakl teatralny dla dzieci „Sokrates w Piaskownicy”, pokazy artystyczne sekcji i zespołów z DK „Orle Gniazdo”, festiwal baniek mydlanych, koncert poznańskiego zespołu SABO oraz pokaz Fire Show. W strefie warsztatowej będzie można stworzyć ziołowe kadzidła i tabliczki florenckie, uszyć woreczki z lawendą, majsterkować, malować buźki i tworzyć brokatowe tatuaże. W strefie sportowej nie zabraknie dmuchanego placu zabaw, zajęć capoeira, symultany szachowej i jogi na trawie, a w strefie gastronomicznej można będzie raczyć się różnego rodzaju smakołykami.

W tym roku z okazji 65. urodzin Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” w Poznaniu zespół ,,Orlego Gniazda” zaprasza mieszkańców do wzięcia udziału w warsztacie ogrodniczym, którego efektem będzie zagospodarowanie donicy znajdującej się na dziedzińcu tej placówki. O godz. 17:00 rozpocznie się tam spotkanie z leśnikiem, pasjonatem roślin i szeroko pojętej natury, Bartoszem Kolendą z Pracowni „Allthings Home”, gdzie wspólnie z mieszkańcami zostaną posadzone rośliny, które odmienią przestrzeń dziedzińca, aby następnie cieszyć nimi oko podczas zakupów w sklepie, czy wizyty na poczcie. Organizatorzy zapraszają serdecznie do współtworzenia pięknego popołudnia na os. Lecha.

W kolejną niedzielę, czyli 10 września, Dom Kultury „Jędruś”,  DK „Jagiellonka” oraz DK „Na Skarpie zapraszają na piknik „Babie Lato” na os. Rzeczypospolitej (teren zielony od strony ul. Wyzwolenia, między SP nr 20 a X LO). Od godz. 14:00 na scenie będą prezentować się młode talenty taneczne z DK „Jędruś” i DK „Jagiellonka” (formacja Power of Dance, grupy Kolejorz Kids i Juniors, uczestniczki Mistrzostw Świata w Cheerladingu – Kolejorz Girls) oraz uczniowie Szkoły Muzycznej T. Burton. Najmłodszą publiczność porwie do zabawy Przemo Urbaniak znany jako Wujek Ogórek, autor wielu aktualnych przedszkolnych hitów. Podczas imprezy pojawi się kolejny już akcent jubileuszowy z okazji 65-lecia Spółdzielni. Zespół „Jędrusia” zaprasza na bezpłatne warsztaty tworzenia wspólnej rzeźby „Drzewo ratajskich rąk” w formie ceramicznych dłoni mieszkańców Rataj, z których powstanie przestrzenna instalacja wyeksponowana później w holu Domu Kultury “Jędruś”. Kolejnym akcentem urodzinowym będzie integracja taneczna w popularnej „belgijce”. Nie zabraknie przygotowanej przez Domy Kultury strefy kreatywnej z różnorakimi warsztatami dla młodszych i starszych, kąciku zabaw dla „smyków”, które z pewnością zainteresuje również wiejska zagroda ze zwierzętami. Amatorzy sportu też znajdą coś dla siebie (pokaz capoeira i karate, strefa rekreacji ruchowej). Bezpłatne atrakcje (dmuchańce, ściankę wspinaczkową, labirynt itp.) zapewni „Mój Sportowy Azyl”. Piknikową atmosferę podkręcą hamaki, leżaki i stoiska gastronomiczne – do godz. 19:00 będzie można cieszyć się smakiem specjałów z grilla, lodów, kawy, waty cukrowej i nie tylko.

Natomiast 16 września Dom Kultury „Jubilat” i Placówki Kulturalne „Na Rusa” zapraszają na Stadion „Olimp” na os. Rusa na Piknik Rodzinny „Spotkajmy się na Olimpie”. Jak co roku będzie dużo zabaw sportowych, ale nie tylko. Wspólna zabawa rozpocznie się o godz. 14:00. Zaplanowane są biegi dla dzieci, prezentacje artystyczne Młodzieżowej Akademii Tańca i Studia Kolejorz Girls. Będzie też można obejrzeć międzypokoleniowy pokaz tańca „Deszczowa Piosenka”, który będzie zwieńczeniem organizowanych przez DK ,,Jubilat” z okazji 65-lecia SM ,,Osiedle Młodych” aktywności mieszkańców-warsztatów tanecznych – Taniec łączy pokolenia. Na stadionie pojawi kącik plastyczny i zabaw dla malucha, strefa gier sportowych z UKS-Talent oraz zawsze mile widziane przez dzieci dmuchańce – skakańce. Nie zabraknie strefy „chill” z leżakami i hamakami oraz małej gastronomii. Nie lada gratką dla miłośników teatru będzie możliwość obejrzenia interaktywnego spektaklu dla dzieci i całych rodzin pod tytułem „Tajemnica glinianych dzbanów” w wykonaniu Teatru Mozaika.

Równie ciekawie zapowiada się 17 września Piknik Rodzinny „Poznajmy się na Pomecie”. Wydarzenie odbędzie się na terenach zielonych za Klubem „Cybinka”.

Od godziny 14.30 będzie można uczestniczyć w zabawach sportowych, plenerowych warsztatach plastycznych, zrobić sobie brokatowy tatuaż, pomalować buźkę czy zapleść kolorowe warkoczyki. Najmłodsi pobawią się w kąciku malucha gdzie w tym roku będzie można stworzyć pszczółkowe ozdoby. Uczestników pikniku odwiedzą uwielbiane przez wszystkich alpaki, z którymi będzie można zrobić sobie zdjęcie. Będzie strefa szalonej zabawy czyli dmuchańce – skakance oraz strefa wypoczynku i strefa gastronomiczna z lodami, kawą, goframi. Na pikniku zaprezentują się zespoły taneczne Młodzieżowej Akademii Tańca i Studia Kolejorz Girls. O godz. 15:30 organizatorzy zapraszają na piękny spektakl z muzyką na żywo pod tytułem „Pszczoły to mistrzynie” w wykonaniu znakomitego Teatru Mozaika oraz na koncert Roxany Tutaj – wspaniałej charyzmatycznej wokalistki. Podczas pikniku będzie można obejrzeć pokaz cyrkowy i wziąć udział w warsztatach kuglarskich, ciekawostką będzie taniec z wachlarzami i na zakończenie zabawa z mydlanymi bańkami.

Warto dodać, że wszystkie spotkania plenerowe są także okazją do poznawania się i rozmów mieszkańców z zespołami domów kultury – z kierowniczkami i kierownikami oraz instruktorkami i instruktorami. To również doskonały czas dla domów kultury do promowania swojej działalności i miejsca, w którym codziennie stwarzają dla mieszkańców przestrzeń kulturalną.

Po plenerowych atrakcjach i wrześniowych przygotowaniach do sezonu Domy Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Osiedle Młodych” zaproszą mieszkańców właśnie na uroczystą inaugurację sezonu kulturalnego, którą będzie koncert zespołu ,,Gentle Jazz Trio” . Koncert odbędzie się 24 września o godz. 18:00 w Domu Kultury ,,Jędruś” na os. Armii Krajowej 101, wstęp wolny – bezpłatne wejściówki będą do odbioru w DK Jędruś od 7 września w godz. 15:00-20:00.

Wszystkie wrześniowe wydarzenia organizowane są we współpracy ze Stowarzyszeniem Ratajskie Centrum Kultury.

Patronat Honorowy nad Ratajską Jesienią Urodzinową objął Prezydent Miasta Poznania.

Organizacja ww. wydarzeń nie odbyłaby się, gdyby nie wsparcie Sponsorów, a wśród nich znaleźli się: Veolia Energia Poznań SA, Nova Term Budownictwo Sp. z o. o., Unisoft Sp. z o. o., Aquanet SA, Budotermika Sp. z o. o. Sp. k., Jack-Bud Polska Sp. z o. o. Sp. k., Techem Techniki Pomiarowe Sp. z o. o., Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Winter Sp. z o. o., BDM Poznań Sp. z o. o., Klimax Sp. z o. o. Zakład Usług Technicznych, Zakład Usługowo-Produkcyjno-Handlowy S.c Jacek i Anna Lepczyńscy.