Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, 29 kwietnia na os. Rusa 98 odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej znakomitą tancerkę i primabalerinę polskich scen operowych – Olgę Sawicką.
Ze względu na panujące obostrzenia wywołane sytuacją epidemiczną zostaliśmy zmuszeni do ograniczenia charakteru uroczystości i grona zaproszonych gości. Planujemy zorganizować wydarzenie poświęcone Oldze Sawickiej w sprzyjającym terminie w obecności członków rodziny tancerki, przedstawicieli lokalnej kultury oraz środowiska baletowego, które uświetnią występy m.in. uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu oraz tancerzy z Ratajskich Domów Kultury. Mamy nadzieję, że taka możliwość pojawi się już niebawem.
Podczas uroczystości w pięknych i wzruszających słowach Olgę Sawicką wspomnieli: Sławomir Pietras – dyrektor naczelny polskich teatrów operowych, Tadeusz Stachowski – Prezes Zarządu Spółdzielni oraz sąsiedzi tancerki.
Olga Sawicka to kolejna artystka po Krystynie Feldman, którą mieliśmy przyjemność upamiętnić. Dzięki takim inicjatywom staramy się pokazywać młodszym pokoleniom, że historia naszej Spółdzielni składa się także z historii tak wybitnych postaci.
Olga Sawicka zamieszkała na os. Rusa pod koniec lat 70. Zawsze była elegancka, delikatna i uśmiechnięta. Wielu mieszkańców nie zdawało sobie sprawy, że podczas osiedlowych spacerów spotykają legendę polskiego baletu. Znawcy teatru i tańca nazywali Ją uosobieniem piękna, wdzięku, skromności, wielkiego talentu oraz pokory wobec sztuki. Tablica pamięci Olgi Sawickiej to inicjatywa mieszkańców, Rady i Kierownictwa Osiedla Rusa oraz Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” w Poznaniu.
Tancerka urodziła się w Poznaniu w 1932 roku. Jako 15-latka zadebiutowała w Operze Poznańskiej. Była także solistką opery bytomskiej i warszawskiej. Swoim tańcem zachwycała między innymi publiczność Helsinek, Sztokholmu i Oslo. Podczas pobytu na stypendium w Paryżu wystąpiła w wieczorze baletowym w Salle Pleye, zaproszona przez legendarnego Serge Lifara, a w okresie mistrzowskiego stypendium w moskiewskim Teatrze Bolszoj tańczyła z ogromnym sukcesem Giselle. Do Poznania wróciła w 1963, namówiona przez Conrada Drzewieckiego, który wówczas kierował baletem Opery Poznańskiej. Dla niego, jak pisze Stefan Drajewski w książce „Życie z tańcem”, Olga Sawicka była jedną z trzech najważniejszych tancerek. Zjawiskowa, doskonała technicznie, perfekcyjna, obdarzona niezwykłym talentem tworzyła poetyckie i malarskie obrazy. Kreacje Olgi Sawickiej, klasyczne (Giselle, Julia, Odetta-Odylia), a także nowoczesne w autorskich choreografiach Conrada Drzewieckiego przeszły do legendy polskiego baletu. W 1975 pożegnała się ze sceną. Potem, jako kierownik baletu, współpracowała krótko z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, a w latach 80. dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniami z młodymi tancerzami Szkoły Baletowej w Poznaniu.
Przez te 36 lat Chartowo i os. Rusa stało się Jej domem, miejscem na ziemi. Jako Spółdzielnia jesteśmy dumni, że wśród naszych mieszkańców znalazła się osoba charakteryzująca się ponadprzeciętnym talentem, który dzięki działalności artystycznej Opery Poznańskiej, mogli podziwiać przez wiele lat poznaniacy.
Autorem płaskorzeźby jest Romuald Łuczko – poznański artysta sztuk pięknych, twórca figur przedstawiających Jana Baptystę Quadro, Madonnę z Dzieciątkiem oraz Madonnę z Lilią znajdujących się na Starym Rynku w Poznaniu. Serdecznie dziękujemy również sponsorowi – firmie Jack-Bud Polska za wsparcie finansowe.
Aby przybliżyć sylwetkę Olgi Sawickiej na facebookowym profilu przedstawiamy materiał archiwalny TVP3 Poznań z Jej udziałem, a można go obejrzeć tutaj.
Fot. Małgorzata Melinger