Ostatni weekend stycznia od kilku lat bezsprzecznie kojarzy się z wielkim świętem dobroczynności – ogólnopolskim finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Rozpoczęte w 1993 r. dzieło pomocy stało się fenomenem, niezwykłym zjawiskiem społecznym jednoczącym Polaków, otwierającym serca i portfele na potrzeby osób korzystających z usług polskiej służby zdrowia. Dotychczas zebrano, nie licząc tegorocznego finału, blisko 2 miliardy złotych, za które zakupiono sprzęt medyczny trafiający na wyposażenie placówek i szpitali w całym kraju. Urządzenia z charakterystycznymi naklejkami w kształcie serduszek uratowały niejedno zdrowie i życie oraz przyczyniły się do wczesnego wykrywania wielu chorób. Rokrocznie zbiórce do puszek towarzyszą, organizowane w praktycznie każdym zakątku kraju (a nawet świata), koncerty, festyny, festiwale i happeningi. W 2004 r. do wspólnego grania z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy dołączyła Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych” w Poznaniu. Z inicjatywy Wiesławy Piosik, ówczesnej kierownik Działu Kultury, powstał sztab, zorganizowano pierwszy koncert, zanotowano premierową zbiórkę. Dziś, ponad 20 lat później, kontynuujemy to dzieło mając nadzieję, że jeszcze długo nie powiemy ostatniego słowa.

Na wstępie należy zaznaczyć, że praca w sztabie rozpoczyna się na długo przed ostatnią niedzielą stycznia, ponieważ już w połowie listopada inicjujemy rejestrację wolontariuszy. Jednakże momentem kulminacyjnym jest oczywiście Finał, o którym przeczytacie poniżej. Bezsprzecznie najważniejsza tego dnia jest zbiórka pieniędzy. W tym roku, podczas 32. Finału WOŚP, zebrane środki planowano przeznaczyć na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Blisko stu, uśmiechniętych, w różnym wieku, pełnych werwy i pozytywnego nastawienia, wolontariuszy zarejestrowanych w Ratajskim Sztabie wyruszyło więc rano na osiedla i ulice Poznania, by swoim bezinteresownym zaangażowaniem dołożyć cegiełkę do celu jaki nam przyświecał. To właśnie Im należą się największe wyrazy uznania i ogromne podziękowania, bo to Oni poświęcili swój czas i energię wspomagając ogólnokrajową zbiórkę. Chapeau bas!

Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani wielogodzinną zbiórką wolontariuszki i wolontariusze meldowali się w kasach zlokalizowanych w Domu Kultury „Jędruś”. Tam następowało otwieranie puszek oraz skrupulatne liczenie ich zawartości. Kasjerki oraz kasjerzy musieli wykazać się niezwykłą dokładnością, ponieważ, jak to zwykle podczas zbiórek bywa, liczba drobnych monet była największa. Ich mrówcza, sprawna praca stanowi fundament działalności Sztabu.

Jednocześnie duża sala Domu Kultury „Jędruś”, będącego od kilkunastu lat stałym „domem” Ratajskiego Finału WOŚP, tętniła swoim, kolorowym, różnorodnym życiem. Artyści solowi oraz grupy taneczne dały niezwykły show. Studio Kolejorz Girls, których podopieczne od lat grają z nami, zaprezentowało energetyczne pokazy cheerleadingu. Również zawsze obecne Młodzieżowa Akademia Tańca oraz zespół Fart pokazały, że nie bez przyczyny zdobywają laury na ogólnopolskich konkursach tanecznych. Po raz pierwszy podczas finałowego koncertu zaprezentował się Raj Seniora pod wodzą Olgi Kuźmińskiej, który zmobilizował zebraną publiczność do poruszania się w rytm muzyki. A skoro o muzyce mowa, to oczywiście nie mogło zabraknąć zaprzyjaźnionej Szkoły T.Burton zrzeszającej młode talenty wokalne i instrumentalne. Pojawili się również podopieczni Anny Polowczyk oraz, premierowo, przedstawiciel młodego pokolenia ratajskiego rapu – Kuba „Kubeus” Mrozek. Przejęli oni scenę we władanie przedstawiając siebie i swoje pasje w najlepszy możliwy sposób. Koncert poprowadził z właściwą sobie swadą Krzysztof Dziuba, członek kabaretu „Klub Szyderców Bis”.

Swoiste zwieńczenie Ratajskiego Finału WOŚP stanowiła tradycyjna licytacja. Izabela Kurzawska oraz wspomniany wcześniej Krzysztof Dziuba w pocie czoła namawiali obecnych na sali do wzięcia w niej udziału i zdobycia często unikatowych przedmiotów, które otrzymaliśmy od licznej grupy darczyńców. Zostały one podzielone na kilka kategorii: sztuka i malarstwo; zdrowie i uroda; sport; kultura, edukacja rozrywka i pasja; kulinaria. Największe emocje wzbudziła licytacja koszulki piłkarskiej przekazanej nam przez Romana Jakóbczaka, legendarnego pomocnika poznańskiego Lecha i jednym z Orłów Górskiego. Podarowany przez niego trykot otrzymał z okazji wyboru do Złotej XI 100-lecia Kolejorza, obok m.in. Roberta Lewandowskiego,Teodora Anioły czy Mirosława Okońskiego. Zażarta walka trwała długo i zaowocowała rekordową kwotą, ponad 3 500 złotych. Przy tej okazji serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, a byli nimi: Rehamove Clinic, Przestrzeń – fizjoterapia i osteopatia, Dentyści 33, Adam Szulc Barber, Inspirator Kosmetyczny, Salon Urody Orchidea, Teatr Polski, Teatr Nowy, Teatr Wielki, Patrycja Talkowska Fotografia, Restauracja Ratajska, Restauracja Niedźwiedzia, Restauracja Trojka, Bento Sushi, Smokehouse, La Minerals, Kasia z Podlasia, Kwiatowe Badyle, Różany Zakątek, Apteka Polan, Wydział Sportu UM Poznania, Enea Basket Poznań, Kino Helios, Stol-monter, Poradnia Dietlife, Osmosis, Art Zagroda, Alpaki z Wiedźminowa, Dorota Domagała, Jose Angel Hill, Jolanta Mrowińska, Mirosława Lerczak, WKS Grunwald oraz osoby prywatne chcące zachować anonimowość. Łącznie udało nam się zlicytować wszystkie przedmioty i usługi za ponad 11 tysięcy złotych. Po jej zakończeniu zaprosiliśmy wszystkich na gorący pokaz Fire show w wykonaniu Duetu WhiteNight, czyli nasze tradycyjne, niekonwencjonalne światełko do nieba.

Na zbiórce i wydarzeniach scenicznych nasz Finał się rzecz jasna nie kończył. Przez niemal cały dzień w przestrzeniach DK „Jędruś” funkcjonował kiermasz drobnych przedmiotów, które można było nabyć za symboliczną kwotę. W południe odwiedziły nas z kolei przesympatyczne Alpaki z Wiedźminowa. Spora grupa dzieci miała okazję pospacerować z nimi, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia i je nakarmić. Przybyli również strażacy ochotnicy z OSP Węglewo wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą. Druhowie pokazywali wszystkim chętnym sprzęt oraz wozy pożarnicze, przeprowadzali symulację zadymionego pomieszczenia oraz ewakuacji z wysokich budynków. Natomiast młodzi adepci strażackiego fachu zadziwili wszystkich swoimi umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy. W ramach podziękowań otrzymali oni model wozu strażackiego, który przez lata był nieoficjalnym symbolem naszych licytacji. Teraz trafił w godne ręce stanowiąc pamiątkę oraz wyraz przyjaźni i uznania dla ciężkiej pracy strażaków ochotników.

Za nami jubileuszowy 20. Ratajski Finał WOŚP. Z wielu względów wyjątkowy. Jako Sztab przekroczyliśmy w tym roku okrągły milion złotych zebranych od 2004 r. oraz pobiliśmy rekord zbiórki finałowej osiągając 119 835,10 zł o czym z radością poinformowała nas Iwona Raube, obecna kierownik Działu Kultury Spółdzielni oraz szefowa Ratajskiego Sztabu WOŚP. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu – byłym i obecnym pracownikom Działu Kultury i Spółdzielni, przyjaciołom, darczyńcom, artystom, Michałowi Grudzińskiemu, przez lata prowadzącemu licytację, Mirosławowi Majowi, przygotowującemu rok w rok program Finału, Jackowi Handke, wieloletniemu prowadzącemu koncert główny w Jędrusiu i druhnie Małgorzacie Marcinkowskiej, od początku działającej w naszym Sztabie i dbającej o harcerskiego ducha – składamy serdeczne podziękowania. Ten sukces jest również Waszym sukcesem.