Jubileusz 60-lecia dla mieszkańców Spółdzielni i jej pracowników okazał się niezwykłą chwilą. Był to szczególny czas i okazja do spotkań w rodzinnym gronie, rozmów oraz wspomnień, przywołania w pamięci momentów odbioru kluczy do upragnionego M w ratajskich blokach z wielkiej płyty, a także zawiązywania pierwszych „osiedlowych” znajomości. Z łezką w oku musimy przyznać, że rok jubileuszowy zaraz się skończy. Czas na jego podsumowanie i powrócenie do najważniejszych wydarzeń z nim związanych.
Muzyczna inauguracja roku jubileuszowego – styczeń/2018
Tegoroczny sezon imprez kulturalnych, który w SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu odbywał się pod hasłem 60-lecia jej działalności, rozpoczął się widowiskiem muzycznym na najwyższym poziomie, czyli Koncertem Noworocznym w wykonaniu solistów Teatru Narodowego Operetki Kijowskiej – Julii Tkaczenko, Julii Litvinowej, Vladimira Holkina i Alexandra Prokopienko, tancerki Mariny Ostapei, a także Bartosza Kuczyka. Organizatorami wydarzenia byli Domy Kultury: „Jubilat”, „Na Pięterku” i „Polan Sto”.
Razem stworzyliśmy „Archiwum dla Osiedla” – marzec/2018
Z okazji 60-tych urodzin „Osiedla Młodych” Spółdzielnia przedstawiła trzecią odsłonę Projektu „dla Osiedla”. Były już „Hasło…” oraz „Mural…”, a co SM „Osiedle Młodych” przygotowała tym razem? Spółdzielnia zwróciła się z prośbą do mieszkańców o zajrzenie do ich rodzinnych pamiątek i albumów w celu udostępnienia materiałów archiwalnych dot. historii Rataj, Chartowa i Żegrza oraz powstawania, budowy i działalności Spółdzielni – fotografii, kronik, map, dokumentów, afiszy i artykułów prasowych z lat 1958-1995. A to wszystko w celu zorganizowania wystawy z okazji 60-lecia SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu, która zainaugurowała Jubileuszowy Tydzień Kulturalny.
Dzięki Akcji „Archiwum dla Osiedla” udało się stworzyć unikatową kolekcję pamiątek – jubileuszową wystawę o historii ratajskich osiedli i domów kultury. Współpraca z poznańskimi instytucjami archiwalnymi, m.in. CYRYLEM – Cyfrowym Repozytorium Lokalnym Poznań, a także muzealnymi – Muzeum Historii Miasta Poznania pozwoliła zaprezentować fotografie znakomitych Stanisława Wiktora oraz Jerzego Unierzyskiego.
Szczególne Walne Zgromadzenie – maj/2018
Zgodnie z Uchwałą Zarządu nr 32/2018 z dnia 20 marca 2018 r. w Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” w Poznaniu od 9 do 29 maja br. odbyło się Walne Zgromadzenie Członków, które podzielone zostało na 18 części, a każda z nich liczyła od 700 do 4 300 członków. Tegoroczne Walne Zgromadzenie Członków było dla Spółdzielni szczególnie ważne w związku z obowiązkiem podjęcia uchwały zmiany Statutu SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu, do czego Spółdzielnię zobowiązała nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która weszła w życie 9 września 2017 roku.
Jubileuszowy Tydzień Kulturalny – czerwiec/2018
Mimo, że Jubileusz 60-lecia SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu przypadał 7 października, już w czerwcu Spółdzielnia zaprosiła mieszkańców ratajskich osiedli na Jubileuszowy Tydzień Kulturalny. Był to cykl imprez plenerowych oraz wydarzeń organizowanych w ratajskich domach kultury, które odbyły się w dniach 8-17 czerwca.
A w bogatym programie Jubileuszowego Tygodnia Kulturalnego znalazły się następujące wydarzenia – Wystawa o historii i działalności SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu – „Archiwum dla Osiedla”; Koncert Zespołu Tańca Ludowego „Staropolanie – Wielkopolska”; Festiwal Szachowy dla dzieci, młodzieży i dorosłych; Koncert Operetkowy „Z arią i piosenką przez świat”; Sobotnie Bajdurki „Historie Domowe” – spektakl w wykonaniu Teatru Jednego Klauna Rufi Rafi; Impreza plenerowa „Rodzinnie na Orła Białego”, a także Indywidualne Mistrzostwa Mieszkańców w strzelectwie; Finał 43. Piłkarskiej Ligi Rataj; Turniej Piłki Nożnej Przedszkolaków; Spacer z przewodnikiem po Ratajach; Koncert Zespołu „Wrzosy” – „Z serca perspektywy”; Wernisaż wystawy Konkursu plastycznego „Moje osiedle – tutaj mieszkam, uczę się i bawię” oraz „Ratajskie Urodziny” – jubileuszowa impreza plenerowa w Amfiteatrze nad Wartą; Piknik dla dzieci „Imprezowanie na POLANie” i Koncert Olgi Bończyk.
Jubileuszowy Tydzień Kulturalny stanowiły wydarzenia skierowane do mieszkańców ratajskich osiedli, bo to właśnie Oni tworzą najważniejsze ogniwo Spółdzielni – jej społeczność, która dzięki swej liczebności i różnorodności „łączy pokolenia”. JTK stał się próbą integracji mieszkańców i wsparcia w pielęgnacji sąsiedzkich relacji, a także sposobem na zaprezentowanie bogatej oferty ratajskich domów kultury.
Ratajskie Urodziny – czerwiec/2018
Ratajskie Urodziny stanowiły finał Jubileuszowego Tygodnia Kulturalnego objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania. Organizatorzy rozpoczęli od kolorowego korowodu pokoleń, który przeszedł przez ratajskie osiedla, aby następnie dotrzeć do Amfiteatru w Parku nad Wartą. Na gości czekał szereg atrakcji – etnofestyn z Mozaiką, czyli animacje dla dzieci, występ Krystyny Giżowskiej i Wędrownych Gitar oraz koncert muzyki filmowej w wykonaniu CoOperate Orchestra pod dyrekcją Adama Domurata. Ratajskie Urodziny obfitowały w wiele warsztatów, konkursów oraz zajęć kulturalnych. Nie zabrakło także prezentów – pocztówek urodzinowych z archiwalnymi wizerunkami ratajskich osiedli oraz tortu.
Drugi ratajski mural pn. „Łączy pokolenia” – lipiec/2018
Kolejne twarze muralowych bohaterów ozdobiły jeden ze spółdzielczych budynków na os. Rusa. Mirosław, Marcel, Joanna i Laura, Ewa oraz Piotr to mieszkańcy, którzy dołączyli do grona osób kształtujących ideę Spółdzielni „Łączy pokolenia”. Latem odbyło się uroczyste otwarcie 2. ratajskiego muralu. Pierwszy mural w ramach tego cyklu powstał w 2016 r. na budynku nr 18-24 na os. Piastowskim.
„I to mi zostało”…, czyli mural poświęcony Krystynie Feldman – wrzesień/2018
W hołdzie wybitnej aktorce i mieszkance poznańskich Rataj SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu postanowiła zrealizować mural poświęcony Krystynie Feldman. Pomysł ten zrodził się już 2 lata temu podczas inauguracji innego projektu polegającego na stworzeniu cyklu ratajskich murali pn. „Łączy pokolenia”. Malowidło ścienne powstało na ścianie szczytowej budynku, który od 1979 r. stanowił dom aktorki – os. Armii Krajowej 70-76. Fotografię, która tej jesieni została wpisana w osiedlową przestrzeń, pozwoli na zadumę i refleksję oraz uśmiech, udało się pozyskać dzięki uprzejmości rodziny Krystyny Feldman, która aktywnie włączyła się w to wyjątkowe przedsięwzięcie.
Poznań, zaraz po Lwowie, był ukochanym miastem aktorki, a Rataje miejscem zamieszkania do ostatnich dni Jej życia. Jako Spółdzielnia, jesteśmy dumni, że wśród naszych mieszkańców znalazła się osoba charakteryzująca się ponadprzeciętnym talentem aktorskim, a przede wszystkim niespotykaną pogodą ducha, którą zarażała innych ludzi. Dzięki działalności artystycznej Teatru Polskiego i Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu przez wiele lat poznaniacy mieli okazję stanowić audytorium wspaniałych sztuk z udziałem Krystyny Feldman.
Parafrazując tytuł ostatniego spektaklu, w którym wystąpiła Krystyna Feldman – „I to nam zostanie…” – mural – pamięć o „naszej kochanej Pani Krysi”, pierwszoplanowej mieszkance Rataj i Poznania.
„Osiedle Młodych” na planszy gry „Monopoly” – październik/2018
SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu została Partnerem poznańskiej edycji gry „Monopoly”. Na planszy reprezentuje ją Blok „Snake”.
Przypomnijmy, że w 2016 roku podczas III edycji akcji „Wybieramy Projekt” Spółdzielnia zaproponowała mieszkańcom budynku na os. Orła Białego 47-71 bardzo niestandardowy wariant koloru elewacji. Projekt został zainspirowany motywem graficznym zaczerpniętym z popularnej gry komputerowej „Snake”, dostępnej także na telefonach komórkowych. „Wąż”, który porusza się po planszy w różnych kierunkach i zbiera pożywienie (co powoduje, że jego ogon robi się coraz dłuższy) został przeniesiony na budynek, na którym „zjada” zielone kwadraty umiejscowione na różnych wysokościach z numerami wejść do bloku.
To właśnie jego wizerunek ozdobił jedno z pól „Monopoly” Edycji Poznań.
Jubileuszowa gala – październik/2018
Na początku października z okazji Jubileuszu 60-lecia SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu odbyła się uroczysta gala, na którą zaproszenie przyjęli przedstawiciele władz województwa i powiatu, miasta, spółdzielni mieszkaniowych oraz instytucji i firm współpracujących ze Spółdzielnią. Na uroczystości obecni byli – Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania, Mariusz Wiśniewski – Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Grzegorz Wojtasz – Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Piotr Zalewski – członek Zarządu Powiatu Poznańskiego, Jerzy Jankowski – Prezes Zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP oraz Waldemar Witkowski – pełnomocnik Krajowej Rady Spółdzielczej na województwo wielkopolskie.
Podczas uroczystości z okazji 60-lecia pracownikom i działaczom Spółdzielni zostały wręczone odznaczenia państwowe nadawane przez Prezydenta RP, odznaki „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego” przyznawane przez Krajową Radę Spółdzielczą, a także wyróżnienia za sumienną i długoletnią pracę w Spółdzielni wręczone przez Zarząd. Z okazji Jubileuszu 60-lecia Spółdzielni przyznano także szczególną nagrodę. Tytuł Spółdzielczej Osobistości otrzymał Tadeusz Stachowski.
Plenerowa wystawa fotograficzna Rataj – październik/2018
Plenerowa wystawa archiwalnych fotografii Rataj na początku października ozdobiła plac przed głównym wejściem do galerii handlowej Posnania. Jej pomysłodawcą i głównym organizatorem było CYRYL – Wirtualne Muzeum Historii Poznania. Partnerami projektu zostali Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Posnania oraz SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu. Wystawę, którą można było zwiedzać do końca listopada br. składa się z 50 archiwalnych fotografii Rataj z lat 30-, 60- i 70-tych XX wieku oraz zdjęcia lotniczego Marka Kaczmarczyka ukazującego ratajskie osiedla w 2009 r. Fotografie pochodzą ze zbiorów CYRYLA (autorstwa Stanisława Wiktora), SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu, Kroniki Miasta Poznania i Janisława Osięgłowskiego (Poznańskie Towarzystwo Pływackie).
***
Mimo tego, że rok jubileuszowy zmierza ku końcowi, wszystkim mieszkańcom po raz kolejny składamy najserdeczniejsze życzenia, bo to Oni wspierają Spółdzielnię w wysiłkach zapewnienia jej efektywnego funkcjonowania i optymalnej kondycji, a także potrafią swoimi krytycznymi uwagami pomagać w szerszym spojrzeniu na jej potrzeby.