W imieniu pomysłodawców zachęcamy do oddania głosu na projekt „Aktywnie i Zdrowo – stop nadwadze” w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2023.

„Aktywnie i Zdrowo – stop nadwadze” – darmowy i rozbudowany program prozdrowotny ma szansę wrócić na Rataje, Żegrze i Chartowo! Aby zajęcia mogły wystartować w 2023 r. w ratajskich Domach Kultury, potrzebne są głosy poznaniaków. „Aktywnie i Zdrowo – stop nadwadze” to projekt rejonowy (Chartowo, Rataje, Żegrze), który otrzymał nr VIII.3.

Projekt zakłada realizację następujących zadań:

  1. Całoroczne zajęcia z trenerami np.: aerobik, zumba, dance fitness, callanetics, fitness na trampolinach, trening ogólnorozwojowy, trening z elementami samoobrony i sztuk walki, stretching, fitness, gimnastyka, zajęcia taneczne.
  2. Zajęcia z profilaktyki bólów kręgosłupa „zdrowy kręgosłup”, joga i nordic walking.
  3. Całoroczne, specjalistyczne, indywidualne konsultacje z dietetykami dla dzieci i dorosłych.
  4. Wsparcie i zalecenia żywieniowe dla osób chcących zadbać o prawidłowe odżywianie oraz osób z nadwagą i chorobami (miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie, niedoczynność tarczycy, insulinooporność i inne).
  5. W ramach konsultacji dietetycznych dietetycy będą mieli możliwość zaproponowania uczestnikom projektu skorzystanie z bezpłatnych badań diagnostycznych dla kobiet i mężczyzn w najbliższym laboratorium (zakup badań diagnostycznych w ramach projektu).
  6. Comiesięczne analizy składu ciała na specjalistycznym urządzeniu oraz przepisy dietetyczne dla wszystkich uczestników konsultacji z dietetykiem.
  7. Wykłady i pogadanki z dietetykiem dla seniorów.
  8. Pikniki zdrowia zorganizowane na terenie Rataj, Żegrza i Chartowa, w ramach których realizowane będą: konsultacje dietetyczne, pomiary składu ciała, atrakcje sportowe, zawody dla dzieci, pokazy i nauka pierwszej pomocy przedmedycznej. W trakcie pikników zdrowia dietetycy podczas indywidualnych konsultacji będą mogli zaproponować skorzystanie z bezpłatnych badań diagnostycznych (zakup badań diagnostycznych w ramach projektu).
  9. Całoroczny cykl pogadanek/wykładów dla dzieci uczących się w szkołach podstawowych – wykłady na temat zdrowych nawyków żywieniowych „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał!”. Omówienie najczęściej popełnianych błędów przez młodzież i dzieci, nauka komponowania posiłków, edukacja na temat zagrożeń wynikających z wystąpienia zaburzeń odżywiania (anoreksja, bulimia).
  10. Zajęcia z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej – dla dzieci w wieku 5-8 lat.

Jak głosować?

  1. Głosujemy wyłącznie elektronicznie na stronie: www.budzet.um.poznan.pl/glosowanie.
  2. Aby oddać głos w Poznańskim Budżecie Obywatelskim nie jest wymagane logowanie.
  3. Podczas głosowania należy zweryfikować swój głos za pomocą kodu SMS.
  4. Dla osób, które nie mogą zagłosować elektronicznie przewidzieliśmy stacjonarne punkt do głosowania w: Urzędzie Miasta Poznania (pl. Kolegiacki 17), Centrum Inicjatyw Rodzinnych (ul. Ratajczaka 44), Centrum Inicjatyw Senioralnych (ul.Mielżyńskiego 24) – w godzinach pracy tych placówek.

O czym należy pamiętać?

  1. Głosowanie w PBO23 trwa do 31 października do godz. 12:00 (w południe).
  2. Podczas głosowania można oddać maksymalnie 7 głosów: 2 głosy na projekty ogólnomiejskie (w tym jeden w ramach Zielonego Budżetu) oraz 5 głosów na projekty rejonowe. Oznacza to więc, że w trakcie głosowania można wybrać:
    – maksymalnie 1 projekt ogólnomiejski,
    – maksymalnie 1 projekt ogólnomiejski z Zielonego Budżetu oraz
    – maksymalnie 5 projektów rejonowych.
  3. Głosować może każdy mieszkaniec Poznania – nie ma ograniczeń wiekowych, ani wymogu zameldowania w Poznaniu. W przypadku mieszkańców, którzy nie ukończyli 13. roku życia, ich rodzic/opiekun musi uzupełnić elektroniczny formularz potwierdzający oddanie głosu.
  4. Nie należy głosować na ostatnią chwilę, żeby mieć pewność, że głos zostanie zarejestrowany w terminie. Serwis głosowania zamyka się o godz. 12:00 31 października.
  5. Należy pamiętać, że głosowanie jest jednokrotne – to znaczy, że wszystkie głosy można wykorzystać tylko podczas jednego głosowania. Nie można zagłosować drugi raz.