Ratajskie Centrum Kultury i spółdzielcze domy kultury przy wsparciu Fundacji Veolia ruszają z nowym projektem! Przedstawiamy Ratajską Kawiarenkę Naprawczą.

W dobie postępującej katastrofy klimatycznej staramy się działać na rzecz otaczającej nas natury i włączać do tych działań mieszkańców poznańskich Rataj, Chartowa i Żegrza, którym ten temat jest bliski i nieobojętny. Dlatego też, Ratajskie Centrum Kultury przygotowało szereg działań i warsztatów ekologicznych pn. Ratajska Kawiarenka Naprawcza. Nie będzie to jedno miejsce, gdzie organizatorzy projektu wraz z jego uczestnikami będą starali się naprawiać naszą świadomość, a kilka – by ideą i postawami eko zarażać jak najszersze grono.

Pchli targ osiedlowy – o świadomych zakupach

18 listopada 2023 r., 10:00
Klub „Cybinka” – ul. Warszawska 93/95
Wstęp wolny
Zgłoszenia wystawców przez formularz:
Szczegóły:

Zachęcamy Was serdecznie do wzięcia udziału w naszym projekcie, w którym polecamy niezawodną ideę Pchlego Targu. Jego celem jest spotkanie sąsiedzkie i integracja mieszkańców oraz pokazanie, że przedmiotom używanym można dać drugie życie, co wpisuje się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Chcemy wdrażać nawyki odpowiedzialnego konsumenta, pokazać, że większość przedmiotów używanych można ponownie wykorzystać. Wystawców zapraszamy do zapełnienia stoisk w Cybince używanymi, ale nadal przydatnymi przedmiotami, a odwiedzających na mądre zakupy w stylu „zero waste”.

Dokumenty:
Regulamin
Formularz

Zgłoszenia wystawców przyjmowane są do 15 listopada 2023 roku elektronicznie (skan wypełnionego Formularza zgłoszeniowego, oryginał należy dostarczyć najpóźniej przed rozstawieniem stoiska w dniu Pchlego Targu) lub osobiście w biurze Klubu Cybinka od poniedziałku do piątku od 16:00 do 20:00. Liczba stoisk ograniczona.


Warsztaty z leśnikiem „Zatrzyj ślady” – o świadomym obcowaniu z przyrodą (dla dzieci w wieku 6-12 lat)
1 grudnia 2023 r., 17:00
Dom Kultury „Polan Sto” – os. Polan 100
Zapisy: DK „Polan Sto” (os. Polan 100 / 61 879 71 51 / polansto@osiedlemlodych.pl)
Szczegóły:

Podczas warsztatów chcemy świadomie spróbować swoich sił w kontakcie z naturą, czerpać z pobytu na łonie natury, obserwować ją, bez zbędnego niszczenia i wykorzystywania. Chcemy cieszyć się jej urokiem, czuć, rozumieć, doświadczać. Oczywiście trzeba być do tego przygotowanym, umieć sobie radzić w wielu sytuacjach, mieć wiedzę z różnych dziedzin. Tylko wtedy takie wędrowanie będzie miłe, owocne i bezpieczne. Techniki jakich się nauczymy, to te znane z survivalu, natomiast my nie musimy walczyć, jesteśmy przygotowani, możemy skupić się na świecie, który nas otacza, doświadczać otaczającą nas przyrodę.

„Leave No Trace” to filozofia która będzie nam przyświecać przez całość warsztatów. Podróżuj, wędruj, przebywaj na szlaku, czy w lesie. Rób to jednak tak, by Twoja obecność pozostawiała jak najmniej śladów, by odpowiedzialnie korzystać z uroków środowiska.

Poprowadzimy dzieci na szlak poprzez mój spakowany na wędrówkę plecak. Kolejne wydobywane z niego elementy będą tematem do omówienia i dyskusji, a wszystko to w otoczeniu przyrody którą chcemy poznać i obserwować.

Warsztaty poprowadzi Marcin Szwarc – leśnik.


Warsztaty dietetyczne i kulinarne dla rodzin – o świadomym odżywianiu

2 grudnia 2023 r., 10:00
Dom Kultury „Na Skarpie” – os. Piastowskie 101
Zapisy: DK „Na Skarpie” (os. Piastowskie 101, 61 877 05 51, naskarpie@osiedlemlodych.pl)

Warsztatowa forma praktycznych działań z dietetykiem, który specjalizuje się w dietetyce rodzinnej o szerokim ujęciu, także z zakresu oszczędnego, rozsądnego gospodarowania domowymi produktami spożywczymi.

Uczestnicy nauczą się:

  • świadomie i rozsądnie planować zakupy w oparciu o to, jakie produkty spożywcze mają obecnie w domu;
  • przechowywać produkty spożywcze tak, by ich przydatność do spożycia była maksymalnie wykorzystana;
  • w taki sposób komponować posiłki, by oprócz walorów zdrowotnych i smakowych, wykorzystać cały potencjał produktów i nie wyrzucać niczego, co zdatne jest do konsumpcji;
  • komponować pełnowartościowe i atrakcyjne posiłki z resztek wcześniej przygotowanych posiłków;
  • analizować gazetki z marketów i dyskontów, by dowiedzieć się jak uniknąć błędnych decyzji zakupowych pod wpływem sztuczek marketingowych, a tym samym jak nie gromadzić w domu niewłaściwie dobranych do stylu życia rodziny produktów żywieniowych, które mogą stać się zbędnym odpadem;
  • segregować odpady, szczególnie kuchenne, zgodnie z Jednolitym Systemem Segregacji Odpadów;
  • idei zero waste, która dawniej była tożsama ze zwyczajową gospodarnością i odpowiedzialnością społeczną;
  • konsekwencji nieprzemyślanego, impulsywnego konsumpcjonizmu, którego skutkiem jest generowanie nadmiaru odpadów

Na warsztatach uczestnicy pod okiem dietetyczki stworzą pełnowartościowy posiłek z przyniesionych resztek jedzenia, które znajdą w swoich domowych lodówkach.

Warsztaty poprowadzi Paulina Konkiewicz – dietetyczka rodzinna.


A już wiosną kolejne ekodziałania, m.in. gra terenowa, tworzenie budek lęgowych dla ptaków, warsztaty zielarskie oraz naprawiania i zdobienia odzieży.
Projekt Ratajska Kawiarenka Naprawcza sfinansowany został przez Fundację Veolią. Organizator projektu – Ratajskie Centrum Kultury. Partnerzy projektu – SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu i ratajskie domy kultury.