Na początku były biała ściana i kolorowa kartka papieru. A teraz? Zakończyliśmy prace! Mural na os. Rusa gotowy! Poznajcie wszystkich bohaterów muralu – Mirosława, Marcela, Joannę i Laurę, Piotra oraz Ewę.

A świetną ku temu okazją będzie oficjalne otwarcie drugiego muralu na Ratajach, które odbędzie się 10 lipca br. (wtorek) o godz. 11:00 na skwerze zieleni obok budynku nr 1-10 na os. Rusa (od wejścia nr 1).

Po 2 miesiącach żmudnej pracy Wojciecha Ejsmondta poznaniacy mogą podziwiać efekty. Kilkanaście tysięcy kwadratów-pikseli ozdobiło ścianę szczytową budynku na os. Rusa 1-10. „Łączy pokolenia” nie jest już tylko płonnym hasłem, niesie za sobą wartość, warstwa słowna została przeniesiona na obraz. Rataje zyskały twarz, a właściwie twarze, które są ich wizytówką i cechą szczególną.

***
W maju 2016 roku SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu ogłosiła konkurs „Mural dla Osiedla”, którego głównym celem było pozyskanie zdjęć portretowych jej mieszkańców, a spośród wybranych wykonanie murali na ratajskich blokach. Jednocześnie główną ideą projektu stało się hasło Spółdzielni wybrane przez mieszkańców. „Łączy pokolenia” w naturalny sposób wpisało się w charakterystykę i specyfikę Rataj – miejsca relacji społecznych przedstawicieli kilku generacji, w którym tradycja i historia spotyka się z młodością i nowoczesnością. Inspirację dla Spółdzielni stanowił mural w Lesznie przedstawiający poetę i prozaika – Stanisława Grochowiaka również wykonany w technice pikselowej. Pierwszy ratajski mural powstał w 2017 r. na os. Piastowskim 18-24.

Po pracach remontowych, które zakończyły się jesienią 2017 roku, autor projektu muralu – Wojciech Ejsmond przystąpił do wykonania szkicu na elewacji ściany na os. Rusa. Prace malarskie rozpoczęły się pod koniec kwietnia, a zakończyły na początku czerwca.

Sponsorem realizacji jest Sto Sp. z o.o.