W marcu ruszył kolejny bliski naszym kulturalnym sercom projekt! Tegoroczną edycję Ratajskiego Przystanku Seniora oparliśmy na idei odbudowywania i tworzenia relacji społecznych poprzez stwarzanie seniorom możliwości wspólnego spędzania czasu. Skoncentrowaliśmy się na zaplanowaniu wydarzeń integrujących grupę odbiorców oraz lokalną społeczność. Pandemia spowodowała bowiem, że wciąż wielu seniorów z niechęcią myśli o aktywności poza domem, a także boi się zakażenia wirusem Covid-19. Jednocześnie najważniejszym problemem, jaki od wielu lat zauważamy wśród tej grupy wiekowej i na który naszymi ofertami pragniemy odpowiedzieć jest problem samotności wśród seniorów. Dlatego stawiamy na inicjowanie kontaktów bezpośrednich między nimi i realizowanie wydarzeń blisko ich miejsca zamieszkania. Tworząc ubiegłoroczny Przystanek oparliśmy się na ankietach, które przeprowadziliśmy wśród uczestników ratajskich klubów seniora, zapewne dlatego zbudowana na ich podstawie oferta, spotkała się tak dużym zainteresowaniem. Podczas tworzenia tegorocznego harmonogramu wsparliśmy się dodatkowo „Raportem z badań rozpoznających potrzeby i problemy mieszkańców Poznania w wieku senioralnym” przeprowadzonym przez Metaphor Sp. z o.o. sp. k. w 2022 r., który ma pomóc skonstruować Politykę Senioralną naszego miasta na lata 2023-2026 (raport dostępny jest na stronie Miasta Poznania). W badaniach uczestniczyli mieszkańcy Poznania w wieku od 61 do 89 lat, a także osoby pracujące zawodowo z seniorami (pracownicy CIS, pracownicy socjalni MOPR i DPS). W ramach badań przeprowadzono 12 Indywidualnych Wywiadów Pogłębionych (IDI) z mieszkańcami Poznania w wieku senioralnym oraz przeprowadzono Otwarte Warsztaty Badawcze z 92 osobami. Obszary zagadnień dotyczyły m.in. przestrzeni miejskiej przyjaznej seniorom, uczestnictwa seniorów w kulturze i edukacji, kontaktów społecznych seniorów, aktywności społecznej, rekreacji seniorów oraz informacji adresowanej i przyjaznej seniorom. Wnioski uzyskane za pomocą wspomnianych badań oraz ogrom informacji zawartych w raporcie pomogły nam określić problemy i potrzeby grupy seniorów. W oparciu o tę wiedzę zaproponowaliśmy cykl wydarzeń, który odpowiada na większość z nich:
1. Warsztaty pomocy psychologicznej – to aż 8 spotkań, podczas których potrenujemy umysł, postaramy się zrozumieć swoje emocje, dowiemy się jak skuteczniej porozumiewać się z innymi, porozmawiamy o stresie w naszym życiu i poruszymy wiele innych ciekawych tematów. Warsztaty odbywać się będą raz w miesiącu w DK „Jędruś”.
2. Warsztaty komputerowe – czyli 5 kursów obsługi komputera, podczas którego zadbamy między innymi o bezpieczeństwo seniorów w sieci. Pierwszy kurs zaplanowaliśmy w dniach 28-29.03.2023 r. w DK „Jędruś”.
3. Warsztaty fotograficzne – kolejne spotkania zgłębiające tajniki fotografowania. W tej edycji zajmiemy się kompozycją fotografii, fotografią produktową oraz fotografią nocną. Pierwsze spotkanie odbędzie się 13.04.2023 r. w DK „Jagiellonka”.
4. Warsztaty „Bliżej Lasu” – to aż 3 wydarzenia, których tematem przewodnim jest LAS i hasła tj.: przyroda, integracja, aktywacja, pasja, slow life, powrót do natury. Odbędziemy wspólnie spacer w koronach drzew połączony z leśnym piknikiem oraz przeprowadzimy warsztaty artystyczne, podczas których stworzymy obrazy z mchu oraz las w słoiku. Leśne działania koordynuje DK „Polan Sto”.
5. Potańcówka – wraz z tancerką i choreografką Pauliną Wieczorek oddamy się wspólnym tańcom integracyjnym. Pierwsza potańcówka odbędzie się w kwietniu w DK „Orle Gniazdo”.
6. Spotkania z cyklu „Z kulturą po świecie” – tym razem z Radosławem Nawrotem odwiedzimy Meksyk! Pierwsze spotkanie odbędzie się 27.03.2023 r. w DK „Orle Gniazdo”.
7. Wspólne śniadania – to tematyczne spotkanie w pięknych okolicznościach poznańskiego Ogrodu Botanicznego, po prelekcji udamy się na piknik i wspólne śniadanie. Wydarzenie koordynuje DK „Jagiellonka”.
8. Zajęcia sportowe – podczas których zadbamy o zdrowy kręgosłup. Spotykamy się w każdy piątek o 12:30 w DK „Jubilat”.
Organizatorem wydarzenia jest Ratajskie Centrum Kultury, a partnerami: Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych” w Poznaniu oraz ratajskie Domy Kultury. Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków budżetowych Miasta Poznań.