Dlaczego mural łączy pokolenia?

W maju 2016 roku Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych” w Poznaniu ogłosiła konkurs „Mural dla Osiedla”, którego głównym celem było pozyskanie zdjęć portretowych jej mieszkańców, a spośród wybranych wykonanie murali na ratajskich blokach. Jednocześnie główną ideą projektu stało się hasło Spółdzielni wybrane w innym Konkursie („Hasło dla Osiedla”) przez mieszkańców. „Łączy pokolenia” w naturalny sposób wpisało się w charakterystykę i specyfikę Rataj – miejsca relacji społecznych przedstawicieli kilku generacji, w którym tradycja i historia spotyka się z młodością i nowoczesnością. Ku zadowoleniu Organizatorów Konkursem zainteresowali się nie tylko młodsi mieszkańcy Rataj, ale także Seniorzy. W związku z tym dzięki zdjęciom osób w różnym wieku oraz różnej płci w pełni udało się zrealizować wspomnianą ideę. W ocenie poznańskich mediów oraz plastyka miejskiego cykl ratajskich murali to kreatywny sposób na zagospodarowanie przestrzeni, a przede wszystkim pomysł bezpośredniego zaangażowania mieszkańców w działania Spółdzielni.

Pierwszy mural na Ratajach!

Inspirację dla Spółdzielni stanowił mural poświęcony urodzonemu w Lesznie poecie, dramaturgowi i prozaikowi – Stanisławowi Grochowiakowi, który został wykonany w tzw. technice pikselowej i składa się z kilkuset kwadratów. Projektantem oraz twórcą ratajskich murali jest Wojciech Ejsmondt – wykonawca leszczyńskiego malowidła ściennego. Jury Konkursu „Mural dla Osiedla” kierując się hasłem Spółdzielni podjęło decyzję, które fotografie znajdą się na bocznej elewacji budynku na os. Piastowskim 18-24. „Muralowymi” bohaterami zostali: Maja, Ignacy, Katarzyna i Amelka, Andrzej oraz Barbara. Na przełomie lata i jesieni 2016 roku muralista naniósł na elewację szkic, natomiast wiosną 2017 roku przystąpił do najważniejszego etapu – malowania muralu. Pierwsze tego typu malowidło ścienne na Ratajach, na budynku z wielkiej płyty składa się z ok. 10 tys. kwadratów, ma 28 metrów wysokości, 13 metrów szerokości oraz przedstawia 6 mieszkańców Rataj na 5 fotografiach. Do jego powstania wykorzystano 44 kolory farb. Sponsorem muralu, który partycypował w kosztach jego realizacji jest Marka Weber Saint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o.

Plany?

Kolejnym blokiem, na którym powstanie mural kontynuujący ideę „Łączy pokolenia” jest budynek na os. Rusa 1-10. Prace malarskie rozpoczną się wiosną 2018 roku.

Mural w obiektywie – poznaj etapy powstawania!

Fotorelacja z otwarcia muralu na os. Piastowskim