Gazeta Ratajska jest bezpłatnym miesięcznikiem lokalnym adresowanym głównie do mieszkańców Rataj, Chartowa i Żegrza.

Na łamach czasopisma mieszkańcy Nowego Miasta znajdują artykuły, w których zespół redakcyjny porusza szereg kwestii szczególnie istotnych dla mieszkańców tej części Poznania. Dziennikarze relacjonują najważniejsze wydarzenia społeczne i kulturalne, publikują wywiady z ciekawymi osobami, informują o planach i zamierzeniach dotyczących funkcjonowania nowomiejskich osiedli.

Gazeta jest dostępna w Ratajskich Domach Kultury, Kierownictwach Osiedli i Zarządzie SM „Osiedle Młodych”, a także w najczęściej uczęszczanych przez mieszkańców miejscach i punktach handlowych na terenie Rataj, Chartowa i Żegrza.

Z powodu epidemii koronawirusa, od 2021 r. kolejne numery Gazety Ratajskiej będą publikowane na stronie internetowej Spółdzielni w wersji online (oprócz wydań tradycyjnych – papierowych). Można je znaleźć w zakładce „Gazeta Ratajska online” znajdującej się na stronie głównej Spółdzielni po prawej stronie zaraz pod zakładkami prowadzącymi do podstron Ratajskich Domów Kultury i nowych odcinków Ratajskiego Fyrtla Kultury.