Już 9 kwietnia 2025 roku odbędą się wybory do Rad Osiedli Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” w Poznaniu. To jedno z ważniejszych wydarzeń w spółdzielczym kalendarzu, dlatego warto wiedzieć, czym są Rady Osiedli, jak działają i dlaczego Twój głos ma znaczenie.Czym są spółdzielcze Rady Osiedli?
Na terenie naszej Spółdzielni jest 15 osiedli, np. Piastowskie, Armii Krajowej, Lecha czy Orła Białego. Spółdzielcze osiedla zarządzane są przez 9 Kierownictw, które współpracują z opiniodawczymi organami samorządowymi, wybieranymi na 3-letnią kadencję przez członków Spółdzielni. A mowa oczywiście o radach osiedli. W SM „Osiedle Młodych” działa 9 rad Osiedli: Rada Osiedla Piastowskiego; Rada Osiedli Jagiellońskiego, Oświecenia i Powstań Narodowych; Rada Osiedla Pomet; Rada Osiedli Armii Krajowej, Bohaterów II Wojny Światowej i Rzeczypospolitej; Rada Osiedli Lecha i Czecha; Rada Osiedla Tysiąclecia; Rada Osiedli Stare Żegrze i Polan; Rada Osiedla Orła Białego i Rada Osiedla Rusa.
Na terenie Poznania znajdziemy jednak też inne osiedla. Poznań jako gmina podzielony jest na 42 jednostki pomocnicze zwane osiedlami. Są one podległe władzom naszego miasta. Organami uchwałodawczymi miejskich osiedli są rady osiedli wybierane na 5-letnią kadencję przez mieszkańców Poznania. Z kolei organami wykonawczymi osiedli są zarządy osiedli. Podsumowując, w obrębie Spółdzielni mamy spółdzielcze rady osiedli, których jest 9 i są one spółdzielczymi organami samorządowymi. A obok nich, z ramienia władz Miasta Poznania, niezależnie od Spółdzielni działają 3 miejskie rady osiedli: Rataje, Żegrze i Chartowo.
Jakie zadania mają spółdzielcze Rady Osiedli?
To opiniodawcze organy samorządowe Spółdzielni, które stanowią bezpośrednią reprezentację mieszkańców. Każda z nich liczy od 8 do 21 radnych. Członkowie rady ze swego grona wybierają prezydium, które składa się z przewodniczącego, jego zastępcy i sekretarza. Radni działają w komisjach problemowych, np. rewizyjnej czy gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Członkowie rady osiedli na bieżąco spotykają się na posiedzeniach, podczas których analizują i opiniują kwestie dotyczące m.in.: remontów i inwestycji na osiedlach, opłat eksploatacyjnych, porządku i czystości na osiedlach, bezpieczeństwa w budynkach i w ich otoczeniu, zagospodarowania terenów osiedli i pielęgnacji zieleni. Każdy mieszkaniec o powyższych tematach może porozmawiać z radnymi podczas ich dyżurów, które odbywają się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca od 17:00 do 18:00. Informacje o miejscach znajdują się na www.osiedlemlodych.pl. Rada Osiedla jest łącznikiem między mieszkańcami a jednostkami administracyjnymi Spółdzielni. Wynikiem ich pracy są uchwały, a także wnioski przekazywane Kierownictwom Osiedli, z którymi wspólnie działają na rzecz mieszkańców.
9 kwietnia wybory
Wybory do spółdzielczych Rad Osiedli odbędą się 9 kwietnia 2025 r. w godzinach od 12:00 do 20:00. Są to wybory bezpośrednie, tajne i stacjonarne, a radnych wybierzemy na trzyletnią kadencję. Głosowanie odbędzie się w okręgach wyborczych. Czym one są? “Osiedle Młodych” w tym roku podzielone jest na 99 okręgów wyborczych, a każdy z nich liczy od 300 do 450 członków Spółdzielni. Z każdego okręgu wyborczego wybierany będzie jeden radny. Wyjątkiem jest os. Pomet, gdzie z każdego okręgu wybierzemy czterech członków rady i os. Tysiąclecia, w którym z każdego okręgu wybierzemy dwóch radnych. Listy członków kandydujących do Rad Osiedli można znaleźć poniżej:
1. Lista kandydatów do Rady Osiedla Piastowskiego
2. Lista kandydatów do Rady Osiedli Jagiellońskiego, Oświecenia i Powstań Narodowych
3. Lista kandydatów do Rady Osiedla Pomet
4. Lista kandydatów do Rady Osiedli Armii Krajowej, Rzeczypospolitej i Bohaterów II Wojny Światowej
5. Lista kandydatów do Rady Osiedli Lecha i Czecha
6. Lista kandydatów do Rady Osiedla Tysiąclecia
7. Lista kandydatów do Rady Osiedli Żegrze i Polan
8. Lista kandydatów do Rady Osiedla Orła Białego
9. Lista kandydatów do Rady Osiedla Rusa
Wystarczą 3 kroki, by wziąć udział w wyborach
1. Musisz być członkiem Spółdzielni i być przypisany do swojego okręgu wyborczego. Jeśli masz wątpliwości do którego okręgu należysz, skontaktuj się ze swoim Kierownictwem Osiedla.
2. Sprawdź, gdzie znajduje się lokal wyborczy. Ta informacja znajduje się na w Zarządzeniu o wyborach do Rad Osiedli wywieszonym na tablicy ogłoszeń budynku, w którym mieszkasz, a także na www.osiedlemlodych.pl.
3. 9 kwietnia przyjdź do lokalu wyborczego z aktualnym dokumentem tożsamości. Od osiedlowej komisji wyborczej otrzymasz kartę do głosowania, na której znajdziesz listę kandydatów startujących w wyborach w Twoim okręgu. Postaw jeden znak “x” obok nazwiska kandydata, na którego chcesz zagłosować. Jeśli głosujesz w jednym z okręgów na os. Pomet, wybierz maksymalnie cztery nazwiska. Jeśli głosujesz w jednym z okręgów na os. Tysiąclecia, wybierz maksymalnie dwa nazwiska. Kartę wrzuć do urny wyborczej.
Podczas głosowania, w lokalach wyborczych mogą być obecni mężowie zaufania, którzy są wyznaczani przez kandydatów. Pełnią oni rolę obserwatorów i mogą zgłaszać swoje uwagi osiedlowej komisji wyborczej z przebiegu głosowania.
Niezwłocznie po zliczeniu głosów, każda osiedlowa komisja wyborcza poda wyniki wyborów wywieszając je w siedzibach Kierownictw Osiedli.
Pamiętaj! 9 kwietnia 2025 roku to ważna data! Nie przegap okazji, aby mieć swój udział w kształtowaniu przyszłości swojego osiedla.