Statystycznie każdy mieszkaniec Poznania wytwarza rocznie około 500 kilogramów odpadów. W tej masie około 85 kilogramów to tzw. odpady bio, czyli organiczne odpady pochodzenia roślinnego. Tymczasem szacuje się, że nawet 2/5 wytwarzanych przez nas odpadów to właśnie takie, które powinny trafić do brązowego pojemnika. Czyli mogło ich być nawet 200 kilogramów na osobę!
Dlaczego to tak ważne? Ponieważ jest to doskonały materiał na kompost i biogaz. W poznańskiej Biokompostowni odpady organiczne są poddawane dwóm procesom:
- przetwarzaniu odpadów na kompost o walorach nawozowych
- odzyskowi energii z odpadów – to produkcja biogazu w procesie fermentacji suchej i energetyczne wykorzystanie metanu poprzez jego spalanie (produkcja energii elektrycznej i cieplnej);
Obydwa działania pozwalają na znaczącą redukcję odpadów biodegradowalnych ze strumienia odpadów komunalnych kierowanych do spalarni. Prościej rzecz ujmując, w Poznaniu nie marnujemy surowców tylko dobrze je wykorzystujemy. Ponadto każdy mieszkaniec może za niewielką opłatą kupić kompost do własnego użytku. W tym miejscu trzeba jednak zaznaczyć, że selektywna zbiórka odpadów organicznych to także obowiązek wynikający z polskiego prawa.
Innym „skutkiem ubocznym” przetwarzania bioodpadów jest zmniejszenie emisji metanu i innych gazów cieplarnianych do środowiska. Unieszkodliwianie biogazu przez spalanie w agregatach prądotwórczych obniża też emisję dwutlenku siarki i emisję tlenków azotu.
Pamiętajmy, że bioodpady i odpady zielone należy gromadzić w pojemnikach. Pojemniki do gromadzenia tych odpadów powinny spełniać określone normy i być w kolorze brązowym.
Uwaga! Bioodpady należy wrzucać luzem lub w workach biodegradowalnych/ kompostowalnych. Nie wolno umieszczać bioodpadów w workach i opakowaniach z tworzyw sztucznych.
—————————————————————————————————————–
Zarząd i Kierownictwa Osiedli informują, że Urząd Miasta Poznania wraz z firmami odbierającymi śmieci prowadzą kontrole dotyczące prawidłowości selektywnego gromadzenia odpadów na ratajskich osiedlach.
Przypominamy, że odpady BIO należy wyrzucać do brązowego pojemnika luzem, bez foliówki. W przypadku stwierdzenia niewłaściwej segregacji odpadów, Urząd Miasta Poznania może podwyższyć opłatę dwukrotnie do kwoty 50,00 zł miesięcznie od mieszkańca.
Tekst i grafika: Wydział Gospodarki Komunalnej UMP